Зовсім недавно ЗМІ вже повідомляли, що за висновком Рахункової палати, виробничо-будівельна компанія «ВОЛЯ» усі роботи за виграними тендерами проводить з використанням високотоксичних матеріалів та поставляє товар, що був у вжитку і має значно дешевшу вартість, що є порушенням тендерних умов та Закону України N 2289-VІ.

Хоча й навмисна злочинна діяльність виробничо-будівельної компанії «ВОЛЯ» та безпосередньо Лесі Кравець завдала непоправної шкоди бюджету України, а за 2017 рік було «чарівним способом» виграно більше 45 тендерів, зазначена компанія продовжує приймати участь у державних закупівлях з неабияким успіхом. Вже до квітня 2018 року було виграно 8 нових закупівель, при чому більшість із них, а саме 6, були підписані державними підприємствами напряму, без оголошення конкурсу на майданчику Prozorro, оскільки ці закупівлі були допороговими (згідно Закону України «Про публічні закупівлі» без проведення конкурсу можливо підписати прямий договір із постачальником товарів чи послуг на суму до 200 тисяч гривень, в окремих випадках до 1 млн. грн., — прим. Ред.).

інформація з  сайту clarity-project.info

Цікавими для читача можуть стати лише інші дві закупівлі, які, на перший погляд, ну зовсім не пов’язані між собою та мають вигляд повністю конкурентного змагання, але це тільки на перший погляд і виключно для невибагливого читача.

інформація з  сайту clarity-project.info

Цікавим фактом та спільною рисою для кожного з них є, по суті, участь двох компаній: ТОВ «Виробничо-будівельна компанія Воля» та ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД». Зовсім не дивно, що одні й ті ж компанії приймають участь у різних тендерах однієї спрямованості, це навіть звичайна практика, проте спосіб, у який фірми проводять «змагання», у результаті яких «ВБК ВОЛЯ» отримує перемогу, викликає багато питань…

На що важливо звернути увагу?

Перш за все, замовником обох  тендерів виступає Державне Підприємство «Енергоринок», яке, хоча і має у власності багато об’єктів нерухомості, за двома тендерами замовляло ремонтно-будівельні роботи за адресою головного офісу, а саме у м. Київ по вулиці Симона Петлюри 27.

По-друге, умови до учасників залишаються від одного тендеру до іншого абсолютно однаковими і перелік документів, що мають бути надані також принципово той самий:

  • скан-копію ліцензії на впровадження господарської діяльності (будівельні та монтажні роботи, монтаж інженерних мереж);
  • скан-копію сертифікату інженера – проектувальника, який склав кошторис;
  • скан-копію документу (трудової книжки, витягу з трудової книжки тощо), що підтверджує досвід роботи, не менше п’яти років, фахівця зазначено в документі відповідно до попереднього пункту);
  • скан-копію проекту схеми підключення освітлення та розеточної групи в проекціях 2D та 3D;
  • скан-копії кошторисної документації згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1-2013, а саме: дефектний акт, локальний кошторис, підсумкова відомість ресурсів, договірна ціна;
  • скан-копію «Комерційної пропозиції» запропонованих послуг, за формою, згідно з Додатком 1 до документації;
  • сканкопію Статуту у повному обсязі (у останній редакції) або іншого установчого документу (для юридичних осіб);
  • скан-копії документів, що підтверджують повноваження особи на підписання пропозиції;
  • скан-копію договору, аналогічного предмету закупівлі, укладеного в період з 2015 року по сьогоднішній день;
  • скан-копію позитивного листа-відгука від замовника послуг/робіт в період з 2015 року по сьогоднішній день;
  • скан-копію довідки в довільній формі щодо наявності в учасника фахівців з досвідом роботи по спеціальності не менше 1 року з наступних спеціальностей: слюсар-сантехнік, маляр-штукатур, плиточник, столяр будівельний, електрослюсар будівельний, різноробочий;
  • Учасник під час подання пропозиції одночасно надає забезпечення пропозиції у формі електронної банківської гарантії.

Так ось останній пункт і є надвижливим у нашому аналізі.

Порівнявши пропозиції обох учасників за тендером з ідентифікатором UA-2017-11-20-000828-b виявляється, що компанія Лесі Кравець подала усі вказані документи, відповідно до тендерної документації.

перелік поданих документів на скрін-шоті є неповним

В той самий час опоненти по закупівлі – компанія ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД» проігнорувала більшість вимог тендерного комітету.

на скрін-шоті весь перелік документів, поданий ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД»

Не дивлячись на порушення норм діючого законодавства, тендерний комітет все ж таки проводить аукціон, де переможцем стає ТОВ «Виробничо-будівельна компанія Воля» із пропозицією, яка є більш економічно вигідною, нібито все в рамках закону, але…

Відповідно Закону України «Про публічні закупівлі», згідно частині 1 статті 30 «Замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону або ж не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником».

ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД» у складі власної тендерної пропозиції не надало ані забезпечення тендерної пропозиції, ані довідок про відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме:

  • про наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
  • про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
  • про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

Очевидно, що незаангажований тендерний комітет відхилив би таку тендерну пропозицію, а сама тендерна закупівля не відбулася б з тих причин, що участь у ній має приймати більше ніж один учасник. Учасники, до речі, відповідно пункту 7 частини 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», не можуть бути пов’язаними особами з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) тендерного комітету, уповноваженою особою (особами) замовника.

У нашому випадку, прямо чи опосередковано, виробничо-будівельна компанія «ВОЛЯ» впливає, як на посадових осіб ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД» так і на сам тендерний комітет, який примає незаконні рішення на користь компанії Лесі Кравець.

До чого ж це? – З іншого тендеру, де також перемогло ТОВ «Виробничо-будівельна компанія Воля», чітко вбачається, що Леся Кравець прямо або опосередковано впливає на дії компанії «Рітейл Плюс ЛТД». Адже навіщо ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД» просто так сплачує кошти електронному майданчику за участь у тендерній закупівлі, якщо ТОВ «Рітейл Плюс ЛТД» не готує і не подає документи у повному обсязі?

Благодійність чи змова? – Вирішувати кожному, достеменно зрозуміло лише одне: у злочинній схемі Лесі Кравець задіяні не тільки посадові особи інших приватних компаній, але й посадові особи державних підприємств, зокрема ДП «Енергоринок».

За результатами журналістського розслідування, стало відомо що Леся Кравець є близькою родичкою того самого Андрія Кравця, який за часів Януковича займав посаду керівника Державного управління справами та ще тоді відзначився в скандальній забудові на місці Гостинного двору і Поштової площі Києва.

Кравець Андрій Виталієвич — екс-голова «ДУСі» при Януковичу

Дивно, що після Революції Гідності пану Кравцю вдалося не лише зберегти награбоване – він продовжує багатіти за рахунок держави, закріплюючи за «своїми» компаніями, однією з яких є і «Виробничо-будівельна компанія ВОЛЯ», монополію на тендери.

Андрей Кравец все еще «в шоколаде». Как живется бывшему завхозу Януковича

Сподіваємось, що АМКУ, задача якого слідкувати за дотриманням правил чесної конкуренції,  зверне  увагу на висвітленні закупівлі в медичній сфері, а Генеральний Прокурор Луценко, який особисто оголошував війну корупційному оточенню Януковича, почне додержуватись обіцянок.

Аналіз іншого тендеру буде опубліковано згодом…