ПДВ — це обов’язковий непрямий податок, який сплачують всі покупці товарів та користувачі послуг. У держбюджет кошти перераховує підприємець, він же й займається веденням обліку та наданням звітностей. Платником ПДВ є кожна особа, що веде господарську діяльність, крім тих, хто перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Детальніше про ставки, правил розрахунку та надання регулярної звітності платник податку на додану вартість може дізнатись у блозі освітнього проєкту Школа бізнесу Нова пошта за посиланням: /vse-pro-pdv. А зараз поговоримо про спрощену систему.
Що таке спрощена система оподаткування?
Це спеціальний податковий режим, що спрямований на стимуляцію розвитку малого бізнесу в державі. Він передбачає обов’язкову сплату лише Єдиного податку (ЄП), а ПДВ — у добровільному порядку. Основною метою цієї системи є спрощення ведення бізнесу, зменшення податкового навантаження та зниження вимог до бухгалтерського обліку. Стати єдинниками можуть ФОП та юрособи, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Переваги спрощеного оподаткування
Оскільки ця система створена задля допомоги малому бізнесу та стимуляції українців до відкриття власної справи, вона має низку переваг. Зокрема:
- Спрощення обліку — менше податкової документації, звітності, бухгалтерських операцій тощо. Обмежується веденням облікової книги прибутків та видатків.
- Зниження податкового навантаження — латники єдиного податку не сплачують окремо податок на прибуток, ПДВ (для окремих груп), на доходи фізичних осіб, військовий збір тощо.
- Гнучкість у виборі системи оподаткування — малий бізнес може самостійно вибирати чи використовувати спрощену систему з ПДВ або без нього.
- Фіксовані ставки — розмір податку фіксований та залежить від групи платника, тому навіть підприємцю без досвіду доволі просто розібратись з оподаткуванням.
Ця система стимулює бізнесменів-початківців та підприємства до офіційної діяльності, зменшуючи для них адміністративні та фінансові бар’єри.
«Підводні камені» спрощеної системи
Попри всі переваги, система не ідеальна. Тому присутні певні недоліки. Зокрема існують обмеження на доступні види діяльності та рівень доходу підприємства. Наприклад, це стосується бізнесу у сфері фінансових послуг, посередництва, ломбардів. Якщо підприємство перевищує допустимі ліміти прибутку, воно переходить на стандартну систему, крім того, можуть застосовуватись штрафні заходи.
Оскільки ЄП створене для підтримки представників малого та середнього бізнесу, компанії, що мають іноземний капітал, більші обсяги виробництва та доходів визначених законодавством не можуть його використовувати. Крім того, єдинники не мають права на податковий кредит, тобто відшкодування ПДВ, сплаченого постачальникам.
Спрощена система оподаткування вигідна для малого бізнесу завдяки своїй простоті та меншим податковим навантаженням. Однак, перед вибором ЄП необхідно ретельно проаналізувати всі «за» і «проти», враховуючи специфіку вашої діяльності. З одного боку, він знижує податковий тиск на підприємця-початківця та полегшує вхід у бізнес-світ, а з іншого — Єдиний податок одразу визначає ліміти доходу та обмежує вибір сфер діяльності.