Державний монополіст “Укрпошта” підвищує розцінки на підписку українських видань. І це в період, коли Україну щодня і масово атакує пропаганда противника і людям потрібна об’єктивна інформація про те, що насправді відбувається у країні та за її межами. Здорожчання послуг “Укрпошти” чекає і на білоцерківців.

Тарифна рада при Мінінфраструктури затвердила поступове збільшення тарифу “Укрпошти” на підписку періодичних друкованих видань. Підвищення тарифів відбудеться у два етапи: на 24,7% з другого півріччя 2018р. і на 19,2% – з 1 січня 2019р. В “Укрпошті” пояснили, що роблять це з кількох причин:

“Тарифна рада при Мінінфраструктури затвердила нові тарифи “Укрпошти” на підписку друкованих видань з метою поетапного приведення ціни послуги до її собівартості, – повідомила прес-служба відомства. – Зараз собівартість послуг з прийому та доставки вітчизняних друкованих видань за передплатою вище їх ціни, тому надання послуги є збитковим для “Укрпошти”. Для доставки газет і журналів задіяні 31 тис. листонош, використовується весь автопарк – майже 3 тис. автомобілів. Витрати не покривають ті кошти, які компанія отримує за послуги доставки”.

Також в “Укрпошті” додають, що зміна тарифів дозволить надавати послуги з передплати на рівні собівартості і знизити збитки компанії:

“Ми оновлюємо інфраструктуру (закуплено 8300 комп’ютерів, 279 нових автомобілів), що дозволить надавати більш якісні послуги, у тому числі і з доставки періодичних видань”.

Що дало останнє підвищення тарифів? Поштовики відповідають так:

“Зміна тарифів на підписку дозволила компенсувати лише 50 млн.грн. з 149 млн.грн. збитків від надання послуги з доставки періодичних друкованих видань під час передплатної кампанії-2017. В цілому за останні 5 років “Укрпошта” субсидувала періодичні видання на суму 500 млн.грн. Це різниця між собівартістю і тими сумами, які компанія отримувала за доставку газет і журналів”.

Кажучи про збитковість доставки газет і журналів, “Укрпошта”, проте, відмовляється надати розрахунки, що демонструють із чого складається собівартість доставки. Головні аргументи монополіста – підвищення мінімальної зарплати і вартості палива. Мовляв, мінімалка була 3200 грн., а стала 3723 грн. Але мінімальна зарплата зросла на 18%, паливо подорожчало на 19%, а тарифи піднімають у середньому на 49%. Арифметика не сходиться. Знову ж, інфляція на 2018 року закладена на рівні 9%, а тариф чомусь треба підняти майже на 50%.