Ср. Чер 19th, 2024

Людський Фактор: Експеримент довів, що наше самопочуття безпосередньо залежить від нашого оточення та моделі, яку воно нав’язує

Дмитро Чекалкин (Дмитрий Чекалкин) - перекладач, дипломат, генеральний директор рекламної агенції DIVA Production

#ЛюдськийФактор
У 1979 році американський психіатр Еллен Лангер провела експеримент, метою якого було зруйнувати ореол старості і довести, що ми молоді рівно настільки, наскільки вважаємо себе молодими.

Еллен відібрала 8 чоловіків, середній вік яких складав 75 років. Усі вони мали тиждень жити у переобладнаному для науково-мирських потреб монастирі. Піддослідні ще не знали, що саме на них чекає. Все, про що їх попросили – не брати із собою книги, журнали чи фотографії, що з’явилися менш як 20 років тому.

Коли чоловіки увійшли до будинку, в якому вони мали провести тиждень, вони дуже здивувалися. Було враження, що вони перенеслися в минуле. Саме – у 1959 рік. Чорно-білий телевізор, старі платівки, книжки на полицях, календарі – все повертало їх у реальність 20-річної давнини.

Учасників експерименту попросили одягатися і поводитися так, ніби надворі і справді 1959 рік. А їм, відповідно, не 75 років, а 55.
Але як викреслити з життя останні 20 років?! З’ясувалося, що дуже легко. Без зв’язку із зовнішнім світом чоловіки почали говорити, жити і навіть думати так, ніби опинилися у 1959-му.
Персонал поводився з ними відповідно: жодних пропозицій допомогти донести важку сумку, жодних нагадувань прийняти таблетки чи піти на процедуру. Усе самі!

Тиждень експерименту дав чудові результати. У більшості піддослідних покращилася постава, гнучкість, м’язова сила, зір та пам’ять. Тобто всі параметри, які не щадить вік. Крім того, з’ясувалося, що у 63% учасників наприкінці експерименту результати тесту IQ були вищими, ніж на початку.

Найцікавіше: учасники експерименту помолодшали й зовні. Їхні фотографії до і після експерименту були показані випадковим людям. Ті порахували, що на знімках “після” чоловіки виглядають у середньому на три роки молодше.

Експеримент довів, що наше самопочуття безпосередньо залежить від нашого оточення та моделі, яку воно нав’язує.
Якщо в 70 ти називатимеш себе дідусем, будеш скаржитися на старість і просити людей перевести тебе через дорогу, ти почуватимешся як старий.
Але якщо набратися сміливості і до самої смерті думати, що тобі все ще 45 – у тебе є всі шанси прожити не лише довге, а й здорове, активне та щасливе життя.
У 2009 році на основі своїх експериментів Еллен Лангер написала бестселер “Проти годинникової стрілки” (Counter Clockwise).

Кажуть, що найважче прожити перші 70 років. А далі справа піде на лад. Отже, беремо приклад з вічно молодого Ігоря Губермана:

Я дряхлостью нисколько не смущён
и в частом алкогольном кураже
я бегаю за девками ещё,
но только очень медленно уже.

Більше цікавих історій – у моїй книзі “Людський Фактор”.
Всі бестселери нашого “Книжкового Клубу”: https://bit.ly/3fBwWfX

– Дмитро Чекалкин, український перекладач, дипломат, шоумен, генеральний директор рекламної агенції “DIVA Production”Related Post