Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС почали будувати в Чорнобильській зоні відчуження. Поки що такі ядерні відходи Україна вивозить в РФ.

9 листопада поблизу селища Буряківка Київської області відбулась урочиста церемонія символічного підняття першого кубометра землі на місці майбутнього ЦСВЯП.

“Цей об’єкт – це мільярди коштів, які залишаться в українському бюджеті, це нові технологічні рішення і потужності, які ми матимемо в Україні для збереження відпрацьованого ядерного палива, це серйозні інвестиції в економіку України”, – заявив на церемонії віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон.

Централізоване сховище, завдяки технології поверхневого “сухого” захоронення ядерних відходів із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції від навколишнього середовища, дозволить зберігати відпрацьоване ядерне паливо до 100 років.  Проектна місткість сховища – 458 контейнерів, які зможуть вмістити у собі понад 16 тис. відпрацьованих паливних збірок.

Проектування, виготовлення та постачання цих систем забезпечить американська компанія Holtec International, а генеральним підрядником будівництва є компанія “Укрбудмонтаж”. Перший пусковий комплекс централізованого сховища буде введено в експлуатацію в 2019 році.

За словами Володимира Кістіона, будівництво буде коштувати державі близько 500 мільйонів долларів, проте капітальні вкладення окупляться вже за два роки, адже за зберігання ядерних відходів на території РФ Україна щорічно платить 200 мільйонів доларів.