Site icon Новини Києва

11 місць, котрі варто відвідати у Білій Церкві

На березі річки Рось розкинулося затишне містечко Біла Церква. Буквально 90 км. від Києва, а враження, що потрапляєш у зовсім інший світ. Тут панує спокійний, розмірений темп життя. Біла Церква – це перлина Київщини.

Найбільш відомою пам’яткою Білої Церкви є, безсумнівно, Дендрологічний парк “Олександрія”. Він найстарший з-поміж усіх дендропарків України, а також один із найбільших.

Історичний центр Білої Церкви – це Замкова гора. Тут ще з часів Київської Русі було закладено місто Юр’їв. За однією з версій, на Замковій горі був побудований храм, від якого і пішла сучасна назва міста. Під час археологічних розкопок було виявлено залишки оборонних мурів 11ст. На Замковій горі зосереджені найгарніші пам’ятки Білої Церкви, про які будемо говорити далі. Звідси відкривається неймовірна панорама на річку Рось.

Наступний пункт – Будинок органної та камерної музики (Костел Іоанна Хрестителя), який знаходиться на Замковій горі. Чому подвійна назва? Бо з початку 19 ст. будівля була зведена для релігійних потреб, костел назвали ім’ям Іоанна Хрестителя, а з приходом радянської влади і політикою атеїзму храм було закрито. Костел переобладнали і відтоді проводять органні та камерні концерти, відповідно і назва змінилася.

Поряд із Будинком органної та камерної музики височіє храм Святого Георгія Змієборця. Хоча будівництво храму датується всього 2011 роком, історія цього місця сягає часів Ярослава Мудрого, який віддав наказ звести тут собор. Містяни вирішили відновити церкву часів Київської Русі.

Часто будинки навчальних закладів стають обличчям міста. Будівля Білоцерківського національного аграрного університету також заслуговує на увагу. У теперішньому головному корпусі університету в 19 ст. була найбільша в Україні гімназія.

Торгові ряди (БРУМ). За короткий час, із 1809 по 1814 рік, було збудовано так звані торгові ряди для продажу різноманітного краму. Архітектори до будівництва підійшли сумлінно і спроектували чудову будівлю у стилі класицизму. Замовником виступив тодішній магнат Ксаверій Браницький. Унікальність цієї споруди полягає в тому, що вона одна з небагатьох збереглася до нашого часу. За однією версією, БРУМ розшифровується як “Браницьких універсальний магазин”, а за другою, радянською версією, – “Білоцерківський районний універсальний магазин”.

Біла Церква багата на красиві собори. Історія цього храму розпочалася на початку 19 ст. Ініціатором будівництва церкви виступила графиня Олександра Браницька. За переказами, графиня пообіцяла збудувати 12 храмів. Спасо-Преображенський храм є прикладом стилю класицизму. Він зведений за тим же проектом, що й Одеський кафедральний собор, де головним інженером був Ванрезонт, а архітектором – Фраполлі. Серед елементів убранства храму особливою цінністю відзначається “Таємна вечеря”, вишита золотом на малиновому тлі, яка датується 15 ст. 

Ще одна пам’ятка Білої Церкви, яка прямо пов’язана з графами Браницькими, є Зимовий палац. Це резиденція графів узимку, бо влітку вони жили у палаці в парку “Олександрія”, але він, на жаль, не зберігся. Зимовий палац збудували у 1796 році. Будівля зведена в характерному стилі тієї епохи – класицизм. Опинившись біля палацу, уявляєш, які бенкети і бали влаштовували графи.

Краєзнавчий музей у Білій Церкві – один із найбільших на  Правобережній Київщині. Тут ви зможете ознайомитися з археологічним минулим краю, історією польсько-литовської доби, розвитком краю у 18-19 ст., часами Першої світової війни.

До Другої світової війни в Україні жило багато єврейського населення, Біла Церква не була винятком. Задля релігійних потреб іудеїв збудовано Хоральну синагогу в місті. Будівля є архітектурною пам’яткою національного значення 19 ст. Зовнішній вигляд майже без змін зберігся до нашого часу, а от внутрішній кардинально змінився.

Вокзал – це місце зустрічі і прощання. Тому це дуже важливий пункт будь-якого міста. Залізниця у Білій Церкві з’явилася у 1876 році. На жаль, стара будівля не пережила Другої світової війни. І в 1950 році архітектором П.Красицьким спроектовано вже сучасний вокзал.  

 Exit mobile version