Чт. Кві 25th, 2024

Оплата рахунків за газ – як уникнути переплат?

Питання, пов’язані з оплатою рахунків за газ, надзвичайно актуальні сьогодні для багатьох українців.

Адже всі побутові споживачі газу, тобто особи, які використовують природний ресурс для особистих потреб, поділяються на три категорії. До першої відносяться власники індивідуальних приладів обліку (ІПО), до другої – ті, у кого встановлено загальнобудинковий лічильник, до третьої – жителі, які не мають ні того, ні іншого приладу. У разі відсутності ІПО плата за газ нараховується за нормами споживання. Проте нерідко буває, що у квитанціях виявляються завищеними. Фахівці консультаційного центру «ГазПравда», створеного з ініціативи ФРНГ, до якої входять найбільші підприємства нафтогазової галузі України, вивчили найпоширеніші проблеми та підготували рекомендації, які допоможуть відстояти свої права перед облгазами та облгаззбутами.

У рахунку вказано рекомендований платіж

Сплачувати суму, зазначену у графі «Рекомендований платіж», споживачі не зобов’язані. Вчасно вносити плату потрібно лише за газ, фактично спожитий у попередньому місяці.

Не прийшла квитанція за газопостачання

Відсутність платіжки не означає, що не можна платити. Якщо споживач пропустить платіж – виникне борг, нарахуватимуться пені, а надалі господарів житла можуть позбавити субсидії. Тому варто самостійно порахувати кількість витраченого палива та сплатити його за реквізитами з минулих квитанцій.Також уточнити реквізити можна у банку, в якому зазвичай провадиться оплата, або у відділенні Укрпошти.

У платіжці відсутні дані про субсидії

Раніше споживач, який має право на субсидію, бачив її розмір у щомісячних рахунках. Якщо ж держава видає гроші на руки, то у квитанції вказується повна сума до оплати. Абоненту просто потрібно здійснити оплату з отриманих коштів.

Після повернення лічильник став працювати некоректно

З цією проблемою найчастіше стикаються мешканці приватних будинків (наприклад, у сільській місцевості). Контролери газової служби знімають ІПО і після перевірки встановлюють назад. В результаті лічильник починає показувати більшу витрату газу, ніж зазвичай, і у споживача виникають сумніви щодо коректності його роботи. У таких випадках власник має право ініціювати позачергову перевірку приладу обліку: проводитиме її спеціалізована метрологічна організація.

Значно збільшилися показники споживання палива

У мешканців багатоквартирних будинків, обладнаних загальнобудинковим лічильником, іноді виникає інша проблема. За кілька місяців показники споживання природного ресурсу збільшуються у 2-3 рази. У цій ситуації доведеться з’ясовувати причину різкого збільшення витрати газу. Не виключено, що у будівлі було встановлено незареєстроване газове обладнання: представники газопостачальної організації зобов’язані перевірити цей факт.

Щодо оплати – мешканці мають право оплачувати лише той обсяг палива, який вони вважають фактично використаним. Проте необхідно поінформувати облгаззбут про свою відмову оплачувати повні рахунки та його причини.

Газ у квартирі зник взагалі

Якщо споживач відмовляється оплачувати квитанції із завищеними сумами, йому можуть без попередження перекрити газ. Такі дії постачальників ресурсу неправомірні. Про відключення газу люди повинні бути повідомлені заздалегідь. Проходити на земельні ділянки та інші приватні об’єкти, де розташована газорозподільна система, представники газових служб можуть, але лише після попередження власника.

Якщо газ перекритий без попередження – необхідно зв’язатися з диспетчерською службою за телефоном «104» для прояснення ситуації. Крім того, споживач має право звернутися до поліції із заявою про незаконне проникнення на приватну територію. Також у всіх випадках перевищення газовиками своїх повноважень можна звернутися зі скаргою до НКРЕКУ.

Джерело: платформа онлайн консультацій для споживачів газу www.gazpravda.com.ua



Related Post