Про необхідність європейської інтеграції політики заговорили відразу після закінчення Другої світової війни. Уїнстон Черчілль ще в 1946 році запропонував створити Сполучені Штати Європи, а в якості першого кроку в цьому напрямку організувати свого роду “Рада Європи”.

З Європейського об’єднання вугілля і сталі до Європейського Союзу

У грудні 1947 року було засновано Міжнародний комітет рухів за Європейський союз. За його ініціативою в травні 1948 року скликано «Конгрес Європи», учасники якого виробили основні напрямки роботи майбутнього Ради.

5 травня 1949 року, міністри закордонних справ Бельгії, Данії, Франції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Швеції і Великобританії на конференції в Лондоні підписали документ про утворення Ради Європи – Статут РЄ. Він набрав чинності 3 серпня 1949 року, після ратифікації всіма учасниками договору…

День Європи відзначається в травні, починаючи з 1950 року, коли було підписано декларацію Шумана. Саме з неї почалося створення Європейського об’єднання вугілля і сталі, що стало основою Європейського Союзу.

У чому була суть ідеї? Планувалося, що країни-засновники (Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди, Бельгія та Люксембург) створять спільний ринок вугілля і сталі, скасувавши експорту та імпортні мита. Спочатку економічна пропозиція міністра закордонних справ Франції Робера Шумана, яка пролунала всього через п’ять років після закінчення Другої Світової війни, мала політичне підґрунтя. Ідея полягала в тому, щоб зробити загальними економічні інтереси Франції і Німеччини й знизити ризик збройних конфліктів в майбутньому.

У Декларації сказано: «Таким чином, спільне виробництво продемонструє, що війна між Францією і Німеччиною – щось немислиме і в практичному плані не реалізовуються»…

Що було потім? Договір про заснування Європейського об’єднання вугілля і сталі було підписано в 1951-му і через рік вступив в силу. У 1957 році ті ж шість держав заснували Європейське економічне співтовариство з метою поглиблення економічної інтеграції. Договір про його створення був підписаний в Римі.

У 1986 році був укладений Єдиний європейський акт, спрямований на формування спільного ринку. Крім того, в ньому були сформульовані принципи Європейського політичного співробітництва. А в 1992 році Маастріхсткій договір ознаменував народження Європейського союзу

Як змінювався Рада Європи

Після розвалу Варшавського блоку і СРСР в кінці 80-х – початку 90-х років, багато східноєвропейських країн і колишні радянські республіки приєдналися до “патріархів” РЄ. Зокрема, Україна увійшла до Ради Європи в листопаді 1995 року.

Вступаючи в РЄ, країна зобов’язується ратифікувати деякі загальноєвропейські конвенції і привести своє законодавство у відповідність з ними. Зокрема, заборона на страту в Україні та інших колишніх республіках СРСР – це результат підписання відповідних документів РЄ.

Сьогодні членами Ради Європи є всі європейські країни крім Білорусії, Ватикану, Монако, Сербії і Чорногорії. Останньою країною, що вступила до Ради, стала Боснія і Герцеговина (26 квітня 2002 року).

Головна мета організації – захист прав людини в широкому сенсі, в тому числі цивільних, політичних, економічних, соціальних і культурних прав. Для цього Рада допомагає реформувати політичні системи країн Східної Європи, розвивати європейську культурну різноманітність, захищає права національних меншин, сприяє охороні навколишнього середовища, боротьбі зі СНІДом, наркоманією і так далі. Економічними і військово-політичними питаннями організація не займається.

Як влаштована РЄ і що вона може

Рада Європи є найстарішою в Європі міжнародною організацією. До її складу входять 47 держав, в яких проживає понад 800 млн людей. Рада Європи – це повністю самостійна організація, яка не входить в систему Європейського союзу, який об’єднує 28 країн. Не слід плутати Раду Європи з Європейською Радою – органом Європейського союзу. До речі, прапор і гімн у ЄР і РЄ однакові. Так, трохи заплутано, але що поробиш – європейські бюрократи залишаються бюрократами.

Рада Європи складається з трьох головних робочих органів: Комітету міністрів, Парламентської асамблеї РЄ (ПАРЄ) та Європейського суду з прав людини. Є ще кілька консультативних органів, в тому числі Венеціанська комісія – консультативний орган з конституційного права.

Роботу всіх владних органів забезпечує Секретаріат Ради Європи. На відміну від Європейського союзу, Рада Європи не приймає законів, обов’язкових для виконання країнами-учасниками – його органи є консультативними. Однак рішення Європейського суду з прав людини в Страсбурзі обов’язкові для виконання всіма країнами-членами Європейського Союзу.

ДО ТЕМИ

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. Головною метою даного свята є демонстрація прагнення до зближення з країнами Європейського союзу в зв’язку з планами України вступити ЄС. Саме ж свято на Україні було задумане і як день, коли жителі країни повинні відзначати день спільних цінностей, спільної історії всіх націй.

19 травня Київ святкує День Європи. Програма заходів:

17-20 травня – Всеукраїнський мистецький фестиваль «Мистецька палітра Києва»
Літня естрада Міського саду Центрального парку культури і відпочинку (Маріїнський парк)

18-20 травня – Культурно-мистецький проект «Міжнародний фестиваль світла і медіа-мистецтва Kyiv Lights Festival»
Поштова площа (будівля Річкового вокзалу), Софійська площа, Михайлівська площа, Андріївський узвіз, 1-23 (включно), вул. Набережно-Хрещатицька (причал № 2),Національний музей історії України (вул. Володимирська, 2), Контрактова площа,4 (територія скверу)

18–27 травня – Міжнародний фестиваль «Київський тиждень мистецтва Kyiv Art Week»
Бізнес-центр «Торонто-Київ», галереї, музеї, арт-інституції міста Києва

19 травня – Cвятковий концерт до Дня Європи в Подільському районі м. Києва Контрактова площа
Святковий захід «Молодіжний калейдоскоп» у Солом’янському районі м. Києва
Парк імені Миколи Островського
Спортивно-масовий захід «Всеукраїнський Велодень»

19–20 травня – VI Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Світ у твоїх долонях»
Співоче поле, Печерський ландшафтний парк

19–21 травня – XVI Міжнародний фестиваль-конкурс дитячо-юнацької журналістики «Прес-весна на Дніпровських схилах»
Київський Палац дітей та юнацтва (вул. Івана Мазепи, 13)

20 травня – Щорічний традиційний Фестиваль науки «Розвиток науки в умовах євроінтеграції»
Київський університет імені Бориса Грінченка (вул. Бульварно-Кудрявська, 18/2)

25 травня – Відкрита лекція голови Представництва ЄС в Україні пана Хюга Мінгареллі, 15-00 Київський університет імені Бориса Грінченка.

“Вечірній Київ”