Чт. Тра 23rd, 2024

«Будівельні клани воюють за кнопку в електронному реєстрі», – Глеба про псевдореформу ДАБІ

Тра1,2021

Хмарочоси зростають як гриби після дощу, а у бюджеті – порожньо: попри ліквідацію ДАБІ, корупція у сфері держархбудконтролю розквітає з кожним днем. Що стало причиною нежиттєздатності реформи галузі? Хто очолює клани будівельної мафії в Україні? Та у скільки разів виріс неофіційний «тариф» для забудовників? Ексклюзивно для «СтопКору» розповів незалежний експерт у сфері містобудування, архітектор Віктор Глеба.

Ілюстрація: СтопКор

Про першу і другу хвилі реформування ДАБІ

– Реформа ДАБІ триває вже майже рік. Перша її версія була нежиттєздатною, зараз відбувається перезапуск реформи. На вашу думку, що стало причиною невдачі першої хвилі? Чи були сильні сторони у першої хвилі і чи є вони у другої? Які слабкі місця в реформуванні ДАБІ загалом?

– У мене є конфлікт інтересів, бо саме я писав доповідну ще людям Гончарука. Потім, коли Шмигаль став міністром регіонального розвитку, я писав до Мінрегіону про те, як я як фахівець у галузі, бачу реформу ДАБІ. Потім ми працювали спільно в урядовій організації «Разом проти корупції», Національна спілка архітекторів.

42 сторінки тексту про те, як провести реформу. І основним моїм меседжем або концептом було те, що треба розділити наявну систему, коли права рука роздає дозволи, а ліва рука це контролює і перевіряє на відповідність нормам. І ГІБуН (ред.головний інспектор будівельного нагляду) спочатку видає дозвіл, а потім той же ГІБуН говорить, правильно він видав дозвіл чи неправильно. Як на мене, це просто театр абсурду.

Усі говорять про корупцію в ДАБІ. А через що ця корупція? Через те, що попри постанови кабміну №218 та 219 ДАБІ так і не ліквідовано. Тобто постанова про ліквідацію вийшла в березні минулого року, а ДАБІ не ліквідовано.

І ось у чому момент: дозволи віддайте на місця. Нехай місцеве самоврядування, головний архітектор, профільний заступник голови міськради, району чи облдержадміністрації займаються контролем за будівництвом і видачею дозвільних документів. Врешті-решт це земля громади. То хто, як не представник громади, має право видавати чи не видавати дозвіл на будівництво хмарочосу, торгового центру тощо?

А держава, і я вам це кажу як фахівець з державного управління, має виконувати свої конституційні обов’язки – це нагляд і контроль. Контроль – перевірка, моніторинг. Нагляд – покарання, зупинка, перевірка, знову покарання, знову зупинка. Тобто є функції держави, які зосереджені тільки в одному питанні. Це питання державного нагляду та контролю.

Доповідаю: три роки поспіль усі уряди, і навіть уряд Яценюка, і те, що починав Гройсман і продовжив Гончарук, і Шмигаль завершив – це система ліквідації державного нагляду і контролю. Тобто урядовці і Президент ліквідували ознаки державності. Тому що ознака державності – це безпека громадян. А яка може бути безпека громадян, якщо горів «Епіцентр»? А хто за це відповів? Чи, може, та комісія, про яку всі говорили, якісь висновки нам надала? Хто відповідає за безпеку громадян? ГІБуН, який видав дозвіл і не перевірив об’єкт, а він пів року експлуатувався? Де ж той ГІБуН? Де та держава і де та інспекція? Де контроль і нагляд? Його нема. Його ліквідували.

Так от, повертаючись до початку. Я написав, що слід розділити функції, посилити функції держави в контролі. І все це подав до міністерства. Вони почитали і перетворили це все на якийсь театр абсурду. Якась агенція буде давати дозволи. Тобто агенція дозвільна від держави. На яких підставах? Хто ці люди? Невідомо. І інша структура буде це перевіряти. Що вони будуть перевіряти? Контроль чого здійснювати? А третя структура хоче писати державні будівельні норми. Це так за концепцією 218-219-ї постанов Кабміну.

Але страшно не це. Ані уряд Шмигаля, ані його попередники, ані сам Президент, ані останній клерк у міністерстві не читають Конституцію України. Стаття 19: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. І коли я писав про зміни, я пропонував внести зміни до законодавства, змінити закон, в якому прописати розділення функцій. Які постанови Кабміну? Кабмін зараз своїми постановами ввів «ковідні» фонди, потім якісь «ковідні» обмеження, замість кисню – асфальт. І все це постанови Кабміну, і все це – під соусом реформ.

Тут уряд не повинен поруч навіть танцювати. Він має виконувати закон, який напишуть нардепи і проголосують, а Президент підпише. Потім Кабмін своїми підзаконними актами створить механізм реалізації закону. Врешті-решт, отара безмозких ідіотів, які засіли в Уряді, понаписували постанов в усіх галузях і довели ситуацію реально до абсурду.

Коли їм академіки, доктори наук, кандидати наук почали писати і виступати, питаючи: «Що ви наробили?», то перший крок, який зробив Президент – ліквідував академію державного управління. Бо фахівці з державного управління вже нікому не потрібні, бо фахівці з державного управління таки реально читали Конституцію, щонайменше.

І що далі реформа? Шмигаль видає постанову, якою відновлює нагляд і контроль. Ну як відновлювати? Ти не скасував постанову про ліквідацію ДАБІ, відбулась ліквідація ДАБІ, але ДАБІ працює. «Анку-кулеметницю» Король – фігурантку кримінальної справи — ставлять в.о голови ДАБІ, в.о. ліквідованої структури. Ну, добре, це було в 2020 році. Тоді ще був бюджет на ДАБІ.

2021 рік. Бюджет на ДАБІ – нуль. З 2021 року ДАБІ вже не існує на паперах, але позавчора (ред.24 лютого) ставлять мента луганського виконувачем обов’язків голови ДАБІ. Ну, слухайте, ДАБІ – це Державна архітектурно-будівельна інспекція. Це ж не державно-прокурорська інспекція. Ну чому мента поставили замість архітектора чи будівельника керувати галуззю? Хтось мені може це пояснити? Так, це реформа… Чи це реформа Авакова? Це реформа якої системи? Це реформа чого? Це псевдореформа. Маніпуляції, окозамилювання, підробка документів, грубі порушення і корупція. Тотальна корупція, можу по цеглинках розібрати всі її схеми.

Віктор Глеба: Реформа ДАБІ – це окозамилювання, підробка документів і корупція Фото: СтопКор

– Ми до цього ще повернемося. Хочу уточнити: отже, вся ця реформа тоді не має жодного юридичного обґрунтування? Адже вона відбувається всупереч конституційним нормам?

– Так, і всупереч закону про регулювання містобудівної діяльності. З першого дня до останнього. Друзі, я прописав, як треба зробити. І ми над цим працювали три роки, я не зі стелі це взяв, не з дуба впав, я написав витяг із трирічної роботи. Узгоджений, погоджений. Обговорений на п’яти круглих столах. Вони прочитали чи не змогли прочитати і викинули у смітник.

Реально перші кроки мали бути з розділення двох функцій. Але у що це перетворилося? Коли ти читаєш, що виходить з-під Кабміну – волосся стає дибки. Це не смішно. Ні Гройсман, ніхто собі такого не дозволяв. Принаймні, спиралися на законодавчі положення. Як би там не крали. Але був закон. Тепер вони провели реформу і замість ДАБІ – ДІМУ. Я так розумію, що СБУшника поставлять у ДІМУ. Бо це ж інспекція містобудування. А у містобудуванні краще за СБУшника навряд чи хтось розбирається.

Про Мінрегіон і «Велике будівництво»

– У нас є Мінрозгром територій – повністю Міністерство розвитку громад і територій, а скорочено – Мінрозгром територій, який керує ГІБуНами, що ліквідовані торік. Призначають мента керувати ГІБуНами, яких звільнили рік тому. Це дурдом. Це абсолютно не має нічого спільного з поняттям реформи. І тому я заявляю, що реформи нема. Це фікція. Фікція для того, щоб захопити грошові потоки.

Вчора звільнили Король, скасували дію постанови про її призначення, але чомусь водночас було погоджено на дозвільній комісії, яка не існує, десятки дозволів і введення в експлуатацію об’єктів. Король немає, Горбача (ред.начальник відділу правової роботи Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області) немає, ніхто не засідав, але вилізла ціла тека протоколів: тим погодили, тим надали, тим ввели в експлуатацію.

Ось заради чого вся ця буча. Ось заради чого триває імітація реформи, це «велике будівництво» — і переможе Кирило Тимошенко чи, можливо, Єрмак і вся його банда. Ці два клани мафіозні та разом із тим картелі будівельної мафії воюють між собою за доленосне місце підписантів дозвільних документів всупереч закону, Конституції, кодексам, ДБН.

– Гра престолів, на яку ми заслужили… Знову ж таки, повертаючись до цього ДІАМУ, ДАМУ, ДАМІ, чи є сенс у створенні цього органу? Чи його взагалі немає?

– Немає. З таким же успіхом можна залишити просто ДАБІ. Чи просто написати «ПІАМУ-ДІАМУ». Та що завгодно. Це залишиться одна й та ж контора і ті ж люди.

Про розподіл сфер впливу у будівництві та електронний реєстр

– А за час перехідного періоду й неконтрольованого хаосу перерозподілять сфери впливу?

– Десь так. І найголовніше, видадуть дозволи там, де будувати не можна. А потім у судах жодні активісти нічого не доведуть. Навіть якщо ліквідований орган ДАБІ, але ж він був дійсним на момент видачі дозволу. Отже, дозвіл дійсний. Все, у судах програш.

Знесли басейн на Курнатовського. Називається «Проєкт реконструкції басейну», а за проєктом – два житлових будинки. Це як, наприклад, вам зуби лікують, а вирізали око. І пришили вухо. Це реконструкція басейну. Отже, був басейн і має залишатися басейн.

Як з’явився ЖК Київміськбуду? І це ж не реформа вже. Це просто вседозволеність, яку запровадила команда Зеленського на чолі з нардепкою Оленою Шуляк, яка позиціює себе реформаторкою, яка створила електронний кабінет. Ми її позаочі називаємо Лєна-кабінет. Бо через цей кабінет все беззаконня твориться.

Глеба: Картелі будівельної мафії воюють між собою за доленосне місце підписантів дозвільних документів Фото: СтопКор

Вони запровадили електронну систему – єдина електронна система. І тепер корупція існує в електронному вигляді. Бо раніше на папері хоч щось тобі могли показати, ти міг порівняти, наприклад, креслення з дозволом тощо. Тепер суто електронний вигляд. Тепер уже нічого ні з чим не порівняєте. В електронному вигляді світиться реєстр документів, за які заплатили гроші в бекофісі. Усе. Сам документ побачити не можна. Креслення побачити – не можна. Нічого побачити не можна. Можна тільки віднести гроші і, як Володимир Зубик (ред.представник «Інтергал-буд») отримати дозвіл там, де будувати заборонено.

Ось і все. Ось і вся реформа. Реформа спрощення отримання за бабло дозвільних документів і введення в експлуатацію. Ось заради чого увесь цей гармидер. А воюють за кнопку: хто буде сидіти і натискати кнопку електронного реєстру продажу документів. Іде продаж документів.

Ну, добре. Продаєте – бюджет покажіть. Добре, побудували 2 000 000 метрів житла в Києві – покажіть, скільки бюджет отримав з кожного квадратного метра? Зеро. Ну як?! Ви продаєте квартири під виглядом деривативів, а до бюджету не потрапляє нічого! Ви це називаєте реформою?

Пайовий внесок Лєна скасувала. Була щаслива, всім розповідала, а тепер – скрізь корупціонери… Ну так це ж ти скасувала цей пайовий внесок! Міста, села, райони – ніхто вже не отримав копійки грошей за те, що хтось захопив землі, збудував об’єкт, порушив простір, комфортність, під’єднався до мереж. Жодної копійки тепер будівельна мафія не платить місцевому самоврядуванню. Все йде у кишені самої мафії.

Ну як можна було прийняти закон, який звільняє від оподаткування прямого, яке є скрізь, бо скрізь місцеве самоврядування отримує від будівництва зиск у бюджет? Де у нас це? У нас цього немає. У нас всі – суцільні реформатори. Продають дозволи, а в бюджет – нуль. Продають введення в експлуатацію, а в бюджет – нуль. Я ж не проти того, щоб будували, я за!. Я вчу виконробів, як будувати, як норми читати, що таке норми. Але врешті ж решт, припиніть грабувати бюджет! Припиніть дурити людей!

Про неофіційні будівельні «прайси» і «кришування» від СБУ

– ДАБІ припиняє існування, ДАБІ у стані припинення… Дійсно, це може тривати роками. Хоча там є виконувач обов’язків… Але якщо на них не виділяють кошти з бюджету, звідки вони (працівники ДАБІ) отримують заробітну плату?

– А нащо їм заробітна плата? Ви вважаєте, вони живуть на заробітну плату? 5 доларів – квадратний метр, 2 мільйони квадратних метрів побудували, 2 000 000 помножте на 5. Ось із чого вони живуть.

– Так, але ж на папері вони мають з чогось отримувати заробітну плату.

– Вони її не отримують. Немає бюджету – вони її не отримують. Але всі працюють. Анекдот розповім. «А що це у вас диван старий стоїть? З клопами? Не можна спати – кусають! Ви б його винесли». «Та виносили». «І що?». «Та клопи його назад заносять». Так само – з ліквідацією ДАБІ. Реально заносять назад ліквідовану ДАБІ. Вони той диван з ДАБІ у вікно – гоп, і він назад. Вони його у двері – гоп, так само назад ті ж клопи будівельні його занесли.

Якийсь імпотентний той Шмигаль, якщо вже сказав ліквідувати – то ліквідуй. А ні – то й не лізь. Якщо ти енергетик – не лізь. Ти розбираєшся у будівництві? Ні. Твій перший заступник розбирається? Ні. Директор департаменту? Ні. Ніхто не розбирається, тому мента поставили головою ДАБІ.

Люди добрі, фахівців нема. Цю країну вб’є не корупція, а некомпетентність. Повна, тотальна, суцільна некомпетентність. Читаєш постанови і страшно. Бо це тільки в нашій країні з «ковідного» фонду замість закупівлі кисню придбали асфальт. Так ще й асфальт купили неякісний. Ви б хоч асфальт придбали якісний. А знаєте, що Лєна Шуляк сказала, що коли ви крадений пісок пакуєте в мішок, на якому буде значок ЄС – значить, це вже не крадений пісок. Це вже пісок з ЄС. Ось сутність законів, які вони пишуть. Це ганебно. Це просто ганебна практика нівелювання законів, Конституції, основних прав і свобод громадян. Бо грабують вони нас.

– А чи є якісь юридичні інструменти розв’язання цієї ситуації? Щоб усе стало на свої місця?

– А на які місця воно стане? Уявіть, пересунули ви шафу. Подумали: «Ні, не так, в центрі квартири вона якось не так виглядає. Засуньмо шафу назад». А якщо ви розібрали цю шафу і посеред квартири поклали купу елементів від неї — куди ви її подінете? Все, крапка. Воно ліквідоване. ДІМУ, ДІАМУ, ПІАМУ – так створіть! А що ж виходить? Розповідають лохам про ДІАМУ, а насправді працює ДАБІ з ГІБуНами, які «чехлять» там дозволи і документи. Ну нащо ж та брехня? Яке ДІАМУ? Назвіть як завгодно – воно не працює.

Пів року не працювало те, що створили першими постановами. Три місяці формували, потім включили, потім в бюджет, потім надали зарплат купу… Воно прожило 6 місяців, не народившись, і так в утробі кабмінівської матері й померло. Все. Ну аборт зробіть хоча б. Ну ви ж сидите з цим дохлим плодом у Кабміні. Він вже засмердівся з вашою реформою.

У нас трупи у шахті ліфта: у ЖК, який незаконно будує «Інтергал-буд», робітники падають у шахту, гинуть. Що, хтось сів? Ось вам і реформа ДАБІ. Нікого не покарали навіть, бо комісія не виїхала. То де Шмигаль? Де ти, Чернишов? Чому комісія не виїхала? Чому ви не подивилися на стан будмайданчика? Колосальні порушення норм і національних стандартів, ДБН… Чому ніхто не подивився? Тому що людське життя в цій країні – нуль. У цій країні важлива кнопка, електронний кабінет і купа бабла на дозволи. От і вся реформа.

– А таке питання: всі про це говорять – 5 доларів за квадратний метр. Така такса була до реформи, а тепер вона збільшилася чи не втричі.

– Та хай би й уп’ятеро виросла. Річ не в тім. Дивіться, вартість квадратного метра житла – 1000 доларів. 5 із 1000 – це скільки? Це ніщо. Питання: де податки з 1000 доларів? Де податки з краденого піску і неліквідного цементу? Немає. Чи це не корупція? А 400 доларів за квадратний метр – корупційна складова, як вам таке?

Тому що 400 доларів – це прибуток, який компанії через офшорні фонди виводять. Як вам така цифра? А звідки «Київміськбуд», Кушнір-молодший, жінка Кушніра в Литві будують торговий центр? З Кравцем, його сином. Звідки гроші у комунальної організації? Вона комунальна, моя частка там теж закладена, я – міноритарій Кабміну і «Київміськбуду». Я заплатив гроші за утримання Шмигаля, це ж він з моїх податків керує країною, я зі своїх податків утримую «Київміськбуд», син директора якого будує в Литві торговий центр через офшорну компанію. Чи це не цікаво? А поговорімо і про це? Зробимо ексклюзив!

“Корупційна складова – 400 доларів за метр”, – Віктор Глеба Фото: СтопКор

– А поговорімо!

– Сотні мільйонів кубів краденого піску. Неліквідний цемент. Некалібрована арматура. Скло. Віконний бізнес. Скільки вікон поставили в ЖК і скільки віконний бізнес дав у бюджет? 5 доларів за квадратний метр… Все, більше нікого нічого не турбує.

– А 400 доларів з метра квадратного – що це за такса?

– 400 доларів – це прибуток з квадратного метра ЖК. 2 мільйони квадратних метрів збудовано. Пробийте через Пенсійний фонд, пробийте через ДФС, запитайте: скільки податків заплатили будівельні компанії.

А ви знаєте, що «Київміськбуд» покаже, що вони бідні, як церковні миші? «Укрбуд» – взагалі банкрут. «Інтергал-буд» скаже: «А ми тут взагалі до чого? То все Зубик, ми у нього просто офіс орендуємо на Анрі Барбюса. До нас які питання?» І куди не кинь – скрізь офшори, які кришують СБУшники званням від генерал-майора і вище.

Поговорімо про обшуки ДБР. Вони прийшли з обшуками, всі почали казати: «Нарешті, Зеленський бореться з корупцією, ДБР робить обшуки в ДАБІ». А хто показав матеріали кримінальної справи, за якою вони робили обшуки? Так я нагадаю, СБУ уже робило обшуки у вересні. Результат обшуків? СБУ призначило Король виконувати обов’язки голови ДАБІ. Король, яка фігурує в ухвалі суду про те, що виявлено корупційну схему.

То може, це СБУ кришує корупційну схему? Зубик взагалі оплатив весь кордебалет Зеленського на новорічні свята. Всі перельоти, всі льодові майданчики, скрізь були таблички: спонсор цього свавілля – «Інтергал-Буд». Спонсор Банкової – «Інтергал-Буд». І спонсор Банкової отримує дозвіл на землях інституту меліорації (ред.історія з ЖК «Голосіївський»). А що, науковцям не потрібен IT-hub? Якийсь дата-центр? Якусь лабораторію не потрібно науковцям?

Про забудову земель науковців і Нацгвардії

– Така історія поширена – з інститутами укладають договори на отримання землі за квартири для науковців.

– Гарна схема. А багато Нацгвардія отримала квартир? Ось де схеми корупції. Які 5 доларів… Не смішіть мої капці. Будують квартири, продають квартири – нуль платежів у бюджет. Деривативи… Вони ж не квартири, вони «цінний папір» продають. Є ухвала суду, що дериватив взагалі не обкладається податком. А я запитую: «Ви що, у відділі продажу деривативи купуєте?» Хіба у відділі продажу ЖК написано «Продаж деривативів»?

Ідеться про продаж квартир. А квартири обкладаються податком. Так чому з 2 млн квадратів нуль податків? 400 доларів на 2 000 000 квадратних метрів помножте… (ред. – Ми помножили: 800 млн доларів).

Заносять валізами – Кирилу Тимошенку, Єрмаку. І грабують Україну офшорними валізами. За усі придбання квартир — а вони ж є в реєстрі — скільки ти, покупець, заплатив податку? Чи ти не через нотаріат купував? А чому? А тому, що через нотаріат коли купуєш, там є податкова база. Значить, ти купив де? В офісі продажу? І в тебе в договорі написано ЛТД «Крістал Ессет Менеджмент».

А що, СБУ не бачить? Бачить! Відкрито дві кримінальні справи. Всі героїчно програні в судах. Молодці, 2,5 мільярда доларів вивели в офшор. СБУ нічого не змогла зробити, бо вони бідні-нещасні, не мають експерта. Приходжу в НАБУ, кажу, що готовий бути експертом, підпишу, поставлю печатку і доведу, що тут є розкрадання. Ховаються досі від мене.

Прокуратура героїчно програла справу щодо Васильківської, 37, ЖК «Голосіївський». Програла справу Зубику. Не побачила порушень і не змогла довести в суді розкрадання землі. А НАБУ навіть реєструвати не хоче, бо вони знають, що програють Єрмаку, програють Кирилу Тимошенку, програють Баканову, програють Зеленському справи щодо розкрадання землі та майна українців.

А кому тоді потрібні ДБР з їхніми обшуками, СБУ з їхніми обшуками? Це просто «кошмарення» конкурентів. Вони просто учасники кланової боротьби. Два клани нацькують своїх самураїв у битві за кнопку видачі за бабки в електронній системі дозвільних документів.

Про будівельні клани та їхніх «кураторів»

– А хто очолює ці клани?

– Та хто лише не очолює! Але є основні клани, які давно воюють. Є брати Горові, вони воюють за свою історію, їм протистоїть, наприклад, клан Кудрявцева. А міністри і депутати – це розмінні полководці цих самурайських боїв, яких вони ставлять за свої гроші і за них же знімають. От Король поставив один клан, а зараз другий клан Король збив і поставив Галіцина. Що це? Це середньовічна Японія. Це феодалізм. І ми не просунулись нікуди – ані в демократії, ані в розвитку, ми реально скотились у феодалізм.

– Цю реформу лобіює Мінрегіон?

– Він не лобіює. Аби лобіювати – треба мати розум, бачення, лобіювати – це дуже професійно. Де ж він лобіює? Він нахабно бореться, ліктями пхає, розриває конкурентів, аби дотягнутись до кнопки, бо міністр нічого не вирішував до вчора.

Коли починав Шмигаль реформу, де був Чернишов? Його скрізь шукали, в шпаринах шукали, під диваном шукали. Немає. Шмигаль з реформою є, Чернишова немає. Влітку спливає Чернишов. Шуляк каже: «Все, що ми робили зі Шмигалем, – все провалилося». Ну то подай у відставку. Поклади мандат свій. І йди гуляй, якщо все провалилося. Тобі Зеленський доручив, а ти все провалила.

Чернишов сказав: «Я врятую реформу. Ми зараз щось зробимо». Лютий-місяць. Де з липня «щось»? Ой, каже, і це провалилося. Видавайте ще одну постанову. Знову як в тому анекдоті: «Як, куме, ваші качки?» «Та, куме, всі повиздихали». «Ой, шкода. А у мене є ще рецепт, як їх лікувати». Рецептів безліч, реформ написано безліч. Та скоро повиздихує усе.

Грабують бюджет лопатами. Якщо раніше сунули по 5 доларів за квадратний метр, то тепер це в минулому – просто вивозять вагонами, валізами, лопатами вивозять. І винен в цьому Зеленський. Винен своєю некомпетентністю.

Ця Лєна Шуляк каже, що вона провалила реформу, вона є заступником голови комітету Клочка. Клочко і Шуляк провалили реформу, а Президент кого призначив головою координаційної ради з врятування реформи? Хто буде розв’язувати проблеми містобудування, які створила Олена Шуляк? У наказі Президента написано: призначити Олену Шуляк керівником координаційної ради. Як таке може бути в цивілізованій країні? У цивілізованій країні чиновник службовим авто дітей у школу відвіз і у відставку подає, якщо його упіймали на цьому. А вона провалила всю реформу, довела все до ручки, повний колапс в будівельній галузі. І її ставлять головним очільником реформи Зеленського.

Про парламентську слідчу комісію й кадрові ротації у Кабміні

– Існує тимчасова слідча комісія у справах реформи. Вона ефективна?

– (посміхається) Уже не існує. Група нардепів зірвала засідання, не було кворуму, і вони оголосили через свій рупор про те, що ТСК більше не буде існувати, оскільки група нардепів не збирається туди ходити.

– Тобто ТСК вже не існує?

– Вони виконали все, чого хотіли. Ця ТСК була створена, щоб об’єкти Пузійчука (ред. – нардеп, голова ТСК) легалізувати. А об’єкти Пузійчука – це об’єкти Непопа (ред. – директор комунального підприємства «Житлоінвестбуд-УКБ» та заступник голови Київської міської державної адміністрації) в Києві. Непоп через свою «Житлобудінвест-УКБ» дає підряди компанії «Фундамент», а нардеп Пузійчук є власником фірми «Фундамент».

А «Фундамент» афілійований з багатьма київськими будмайданчиками, на які видавали дозволи ДАБК і ДАБІ. І на деякі майданчики дозволи вони не отримали. І Пузійчук створив комісію, щоб продавити через неї ГІБуНів і змусити їх безкоштовно надати дозволи. Тобто я хочу ще сказати, що це ТСК – комісія жлобів. Вони не готові були ще й заплатити ГІБуНам.

– Тобто, узагальнюючи інтерв’ю, все те що відбувається, відбувається через: некомпетентну владу, некомпетентного міністра…

– Маємо міністра з базару. Поїдьте у Харків і спитайте, хто такий Чернишов. Фельдман Чернишову посаду купив. Це міністр, який не відрізняє ДБН від ДСТУ.

– Але, наскільки відомо, Чернишов був один-єдиний з Кабміну, хто був запрошений на день народження Зеленського.

– Це цікава тема, але інша (посміхається). Про дні народження, хто до кого ходить, де чия машина світиться. І Зеленський погодив, що Чернишов буде Прем’єр-міністром. Але про це дізнались злі язики з протилежного клану будівельної мафії і найняли самураїв і ніндзя, які почали довбати всіх, щоб Чернишов не став прем’єром.

– То стане чи не стане?

– Не стане.

– От же ж халепа.

– Є ще один цікавий сюжет. Лєна Шуляк хотіла стати міністром.

– Нещодавно, тижнів два тому, прогриміла історія про те, як Чернишов через Аблова хотів поновити на посаді Костенко. До Аблова звертаються лише у тому разі, коли треба витягнути «своїх» людей. Чому вона така важлива? Що це за історія?

– Є великі клани будівельної мафії. А є підклани. Запорізькій підклан добіг першим до Зеленського і впав йому на груди. Але це вже корупція Зеленського – робота з Костенко, робота зі «смотрящими», робота з кримінальними структурами. Але питання в тому, чи вони щось «вирішують», чи роблять реформу.

Щодо Костенко, я можу сказати, що вона настільки мало пропрацювала, що нам вдалося її збити протягом двох місяців. І перше, на чому ми її спіймали – на втручанні в реєстр. В електронному кабінеті Лєни Шуляк – а це дві подружки, вони таке чудили через той електронний кабінет – їхня «подруга» Білозір зареєструвала свій будинок на Подолі. І ще десятки об’єктів – ми показали, як вони це зробили одним рухом в телефоні через ДП «Дія», через Федорова, і ми показали, як вони реєстрували документи всупереч взагалі всьому.

Віктор Глеба: Будівельна реформа провалена Фото: СтопКор

Ми показали, як ФАП із села Бзів зареєстровано в парку у м. Києві. Як ТЦ на Бажана має реєстраційну прив’язку в електронній системі до будинку профспілок на Майдані. Тобто це підробка документів, шахрайство електронне, ст. 190, ч.3. Тому ті подружки, ті експертки – їх виставляють як щит, за якими ховаються дуже пузаті, дуже волосаті дяді, яких ми з вами не бачимо.

Про подальші перспективи будівельної галузі

– І останнє питання: які ваші прогнози розвитку та завершення цієї історії?

– Я прогнозую тільки одне: з таким керманичем це судно рано чи пізно спіймає айсберг. Хоча буде грати музика на палубі, перший клас буде пити шампанське, але реально ми дуже близькі до цього айсберга.

Куди вони всі повтікають? Туди, де їхній бізнес. Туди, де їхні діти. Один — в Оман, інший з сином вилетить до Литви, добудовувати свій ТЦ. Всі розповзуться з цієї країни, а нам – лишатися з цими руїнами, з цими недобудованими будинками, які не заселені людьми.

Стоять бетонні коробки, а люди досі потребують квартир, колосальна нестача квадратних метрів, і колосальний дисбаланс – величезна кількість квадратних метрів порожні. Заходиш у магазин – прилавки ломляться. Але люди голодні стоять і на ці прилавки дивляться. Розрив, прірва між соціальною структурою і бізнесом.

Три уряди поспіль декларують одне: ми повертаємось обличчям до бізнесу. А я пригадую російську казочку, про те, як “избушка на курьих ножках повернулась к Иванушке передом, а к лесу — задом”. І якщо хтось в Уряді повертається обличчям до бізнесу, значить, до інших людей він повертається задом. І все, що бачать пересічні верстви населення – це зад Кабміну. А обличчя бачить тільки бізнес.

А хто у нас займається бізнесом – погляньте статистику, погляньте дані Пенсійного фонду. Тільки 12% населення належить до того, що можна назвати бізнесом. А інші відсотки що отримують від держави? Нічого. А це саме ті відсотки, заради яких держава має робити нагляд і контроль, комфорт яких має забезпечувати держава. Чому держава захищає комфорт 12 відсотків населення? Ось де проблема.

І я прогнозую, що відсоток населення, який захищає держава, буде зменшуватися, дійде до 5% – це Офіс Президента, Кабмін, їхні сім’ї, їхні друзі. Ті дії, що я бачу з боку нашого Уряду, свідчать про те, що цей Уряд взагалі не здатен керувати. Він здатен лише виконувати команду «фас». Команду «сидіти», команду «гавкати» і команду «лежати». І ці команди так само виконують всі силові структури.

Прогноз такий: буде погано, потім стане гірше. Для того, щоб було краще, треба переосмислити всі базові позиції в нашій країні – базові соціальні позиції, базові культурні позиції.

Міністр культури, який знищив Одеську кіностудію і кіностудію Довженка заради своїх ЖК разом із Вавришем – це символ національної культури та ідеї в Україні? А може, у нас міністр регіонального розвитку – фахівець з великої літери? Ні. Він базарник з Харкова. А може, віце-прем’єр Федоров – великий фахівець? Він сам, коли його призначали, сказав «я в цьому нічого не розумію». Каже, «я дурний, як пробка, в електронній системі, але я навчусь».

Це ж не смішно. Дурнів попризначали на посади і вони щось пишуть, виступають… Клочко, голова профільного комітету – гарний хлопець. Але що, він фахівець? Я кажу йому: а ти в курсі, що ОТГ мають розробити схеми планування ОТГ? Він відповідає: так є ж Генплан. Кажу йому ще раз: ОТГ – це не місто, не село. А це нова структура, яка не має Генплану, бо не можна генпланом міста накрити 5 сіл, які увійшли до ОТГ. Справді? Відкриття!

І родзинка: Юзік написав у ФБ отакенний текст про те, як він бачить 305-й регламент про будівельні матеріали. Я написав: «Юро, де «Квартал», де ДБН, де матеріали, нащо ти вліз сюди?» Налетіла купа ботів: «Та що таке? Ви що, один експерт?» У мене 35 років стажу, а чувак з театральних підмостків, комік, виліз і пише закон про будівельні матеріали! Я? Артур Паладний хоч не висовувався. Він написав закон про сало. Він розумівся на салі і він про нього написав, поважаю. Але він не ліз у будівництвою. А ти хто? Ти – Юзік! Я вже з «Кварталу» не сміюсь, це вже не смішно. Поверніться у свій театр і робіть що хочете, ви фахівці з театру. Підкажіть своєму Ткаченку, що робити з культурою. Це ж ваш профіль. Але не пишіть нічого про будівельні матеріали!

 Related Post