І поки українці перебувають у літніх відпустках, насолоджуючись відсутністю рядка “опалення” у платіжках, слід бути готовим, що восени на нас чекає низка цінових сюрпризів.

Як подорожчає електрика

Після стрибка на початку року, коли споживачі в один з різдвяних ранків прокинулися з тарифом 1,68 грн за кВт/год без звичних пільгових 100 кВт/год за ціною 90 копійок, електрика взяла паузу до літа. Адже саме зараз, влітку, як планувалося, мало відбутись чергове “економічно обгрунтоване” підвищення тарифу.

Проте Кабмін переніс підвищення. Ймовірно, як говорять спостерігачі, через відсутність уявлення про те, якими мають бути нові цінові рівні. А також – через побоювання зростання невдоволення і падіння рейтингів.

В той же час момент істини так чи інакше наближається. Адже ситуація на ринку продовжує залишатись критичною через накопичення великих боргів для виробників “зеленої” електрики, які отримують за свої кіловати підвищені ставки. Що призвело до суттєвої кризи в галузі, яка триває вже більше року.

Нинішня кризова ситуація продиктована тим, що Україна взяла на себе зобов’язання сплачувати виробникам “зеленої” (вітрової та сонячної) енергії компенсацію, яка у кілька разів перевищує вартість кіловату інших генераторів.

Це спричинило інвестиційний бум у відновлювальну енергетику: іноземні та внутрішні інвестори побудували сотні електростанцій. І за прогнозом НКРЕКП, у поточному році Україна повинна буде сплатити їм 53 млрд гривень, що на 31% більше, аніж минулого року. І виробники дуже активно нині користуються судовим інструментом стягнення цих коштів з держави. Яка, у свою чергу, намагається відшукати резерви для компенсації в кишенях споживачів.

Нинішній же тариф у 1,68 грн не дає змоги не те, що задовольнити “зелених”, його ледь вистачає, щоб покрити витрати на транспортування електроенергії.

Тож нині уряд роздумує над тим, як здійснити підвищення тарифу та в той же час уникнути хвилі обурення. Нині підвищення знову відклали. На цей раз – до 1 серпня. Втім, рано чи пізно, але стрибок відбудеться. І так чи інакше, але в наступний опалювальний сезон ми увійдемо вже з новим тарифом. А от яким він буде для рядового споживача – можна лише прогнозувати.

Відповідно до інформації з енергетичного міністерства, майбутній тариф перебуває у діапазоні від 2,5 до 4 грн за одну кВт/годину. Так, за розрахунками уряду півроку тому, ринковий тариф для побутових споживачів мав би становити 3,3 грн за кВт-год.

Але влада, намагатиметься уникнути прямого ураження такими цифрами і, ймовірно, спробує пом’якшити удар по найнезаможніших верствах, які становлять близько 40% споживачів. Тож, схоже, що багатим знову запропронують заплатити за бідних.

У актуальних сценаріях, які нині розглядують в Кабміні, йдеться про кілька варіантів. І деякі з них навіть передбачають зниження вартості електрики для тих, хто споживає менше 100 кВт/год на місяць до 1,20 грн і навіть до 1 грн за кіловат-годину.

Водночас таке догоджання бідному електорату буде вартувати необхідності брати за електрику більше з тих, хто споживає багато. І для цих категорій цінник може сягнути порогу у 4 гривні.

Всі ці потуги уряду розірватись між розумними та красивими тим часом наштовхуються на скепсис з боку МВФ, який однією з умов подальшої співпраці з Україною ставить необхідність запровадження ринкових тарифів для всіх без виключення категорій споживачів. Стосується ця вимога і електричної енергії.

Тож нинішні спроби уряду якось викрутитись і догодити незаможній масовій аудиторії – явно тимчасові. І по суті є намаганням “допетляти” до чергових виборів.

Але рано чи пізно все ж доведеться встановлювати загальні тарифи для всіх. І це для багатьох зі споживачів стане серйозним ударом та потягне за собою як мінімум подвійне зростання цифр у платіжках за електрику.

Газ потягне за собою здорожчання опалення

Тим часом інший головний продукт енергетичного споживання – газ – невпинно зростає у ціні вже зараз. З 1 липня практично всі постачальники блакитного палива збільшили місячний тариф. Він тепер, залежно від регіону, становить від 7.99 грн до 15,5 грн за кубічний метр. Зростання подекуди сягає 10%. Частково ситуацію рятує те, що переважну більшість українців перевели на річні договори з постачальниками, зафіксувавши ціну на рівні 7,8 до 13,5 грн на кубометр. Але стабільни ціни стосуватимуться плати безпосередньо за газ на газове опалення. 

А от тарифи платіжки за ценралізоване опалення та гарячу воду, що також зав’язані на блакитне паливо, поважчають. 

Як відомо, наприкінці весни влада відпустила газові тарифи у вільне плавання: в травні уряд перестав регулювати ціну на газ для підприємств, що виробляють тепло для опалення. Відтак, останні мають купувати пальне за ціною, яку їм пропонуватиме постачальник.

Держава пішла на даний крок, оскільки в цій галузі, як і у згадуваній вище електроенергетичній, також утворився вал проблем.  З одного боку, згідно з ПСО (Public service obligation), “Нафтогаз” мав продавати теплокомуненерго (ТКЕ) газ за відносно низькою ціною, а з іншого – самі тепловики не могли виставити адекватний тариф для населення і все одно потрапляли в борги перед НАК.

Великими зусиллями протягнули минулу зиму. Але врешті більшість виробників опинилися у скруті.

Для того, аби якось виправити ситуацію, у травні скасували державне регулювання вартості газу для теплокомуненерго (ТКЕ) та відпустили ціни у вільне плавання.

Це, поруч з очікуваним покращенням фінансового стану підприємств галузі, дасть ріст цифрам у платіжках.

За даними учасників ринку та експертів, зростання тарифу на опалення та гарячу воду вже у жовтні, коли розпочнеться сезон, становитиме 30-60%% порівняно з відповідними періодом минулого року. Тобто платіжка за опалення звичної малогабаритної одно-двокімнатної квартири сягне наступної зими як мінімум півтора-двох тисяч.

Читайте також: Ринкова ціна на газ: Чому платіжка за тепло восени підросте на пару тисяч