Site icon Новини Києва

Скандал в оборонці: Коли “Антонов” і “Укроборонпром” нарешті поділять небо

Фото: ДК “Укроборонпром”

12 липня канадська газета Le Devoir написала про плани українського держпідприємства “Антонов” збирати на дочірньому заводі у Канаді експортний варіант літаків Ан-74.

“У березні 2021 року створили компанію Antonov Aircraft Canada. Завданням дочірнього представництва є опрацювання співробітництва між урядами України та Міністерством економіки та інновацій Квебека, де планують збирати літаки Ан-74”, – йшлося у повідомленні канадського ЗМІ.

Видання навіть навело коментарі представника канадської сторони спільного підприємства, який підтвердив наміри збирати літаки Ан-74 у Канаді і розповів, на яких умовах це збираються робити.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за літаки Ан-74 будуть комплектувати у Канаді

Здавалося б – чудова новина. Промінчик світла у пітьмі безнадії сучасного вітчизняного авіапрому, для якого кожне іноземне замовлення вважається більше святковим винятком, аніж робочою рутиною. Однак, не все так просто.

14 липня ДП “Антонов” через свою прес-службу зробив заяву наступного змісту: “Інформація, опублікована в газеті Le Devoir у статті “Український гігант ДП “Антонов” хоче “здійснити посадку” в Квебеку”, не відповідає дійсності. Просимо засоби масової інформації припинити поширення зазначеної інформації”.

Незрозумілості ситуації додала заява самого “Укроборонпрому” – держконцерну, до складу якого входить держпідприємство “Антонов”. В “Укроборонпромі” проігнорували заяву “Антонова”, а 24 липня зробили свою, у якій, ніби нічого й не сталося, продовжили розвиток теми про збирання літаків Ан-74 у Канаді.

Що цікаво, у своїй заяві “Укроборонпром” згадав і про участь ДП “Антонов”, а на сайті “Антонова” заява про спростування спільного проекту з канадцями дивним чином зникла.

“Планується розробити низку модифікацій базової моделі літаків цивільного та спеціального призначення, що можливо завдяки багаторічному досвіду фахівців ДП ​​”Антонов”, які продукують сміливі й ефективні інженерні рішення. Українські авіабудівники вже довели свою здатність серійно виготовляти цю модель літака на Харківському авіазаводі. Остаточне складання моделі буде організовано на виробничих потужностях в Україні та Канаді”, – заявили в “Укроборонпромі”.

Щоб прояснити ситуацію, Depo.ua направив інформаційні запити в “Укроборонпром” і “Антонов” і наразі очікує на відповіді. Адже конфлікт зовсім не виглядає вичерпаним. Особливо з урахуванням передісторії протистояння обох державних структур.

Нагадаємо, “чорна кішка” між ними пробігла після того, як Кабінет Міністрів України ухвалив рішення включити “Антонов” до складу “Укроборонпрому” (постанова КМУ №269 від 31.03.2015).

У перші роки все було тихо, однак після зміни влади в країні і, відповідно, зміни керівництва “Укроборонпрому”, почали спалахувати скандал за скандалом.

Спочатку 5 травня 2020 року представники державного підприємства “Антонов” несподівано звернулись з листом до президента України Володимира Зеленського з проханням “приділити особисту увагу проблемам, які є критичними для стабільної роботи підприємства”.

У листі, серед іншого, висловлювалась занепокоєність з приводу підходів концерну “Укроборонпром” щодо концепцій з реформи оборонно-промислової галузі країни загалом та ДП “Антонов”, зокрема. Особливо не сподобалось авіабудівникам спроба створити на підприємстві наглядову раду.

“Наглядовим радам, а точніше – їхнім членам пропонується надати майже необмежені права щодо розпорядження майном підприємств ОПК, у тому числі маючих стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Жодна відповідальність за їхні дії не передбачається. Таким чином, долю ОПК країни будуть вирішувати не державні органи, а 5-7 фізичних осіб, частина яких може взагалі бути не громадянами країни”, – йшлося у даному листі.

“ДК “Укроборонпром” планує отримати право вилучати у підприємств будь-яке майно та передавати його іншим підприємствам на свій розсуд, вилучати інтелектуальну власність, що має особливе значення для розробників високотехнологічної продукції, змінювати виконавців у зовнішньоекономічних контрактах, та контрактах з державного замовлення, розв’язувати питання щодо приватизації підприємств ОПК”, – скаржились авіабудівники президенту.

У відповідь на цей лист, 9 червня 2020 року тодішній очільник “Укроборонпрому” Айварас Абромавичус ухвалив рішення про звільнення з посади президента ДП “Антонов” Олександра Донця і про призначення в.о. голови компанії Олександра Лося (віце-президента з проектування ДП “Антонов”), що спричинило справжній бунт на авіапідприємстві.

Прес-служба ДП “Антонов” розповсюдила звернення трудового колективу, в якому звинуватила “Укроборонпром” у спробах припинити діяльність компанії. Трудовий колектив звернувся до керівництва держави з пропозицією залишити Олександра Донця на посаді президента ДП Антонов і взагалі вивести підприємство зі складу “Укроборонпрому”.

15 червня стало відомо, що Окружний адміністративний суд міста Києва зупинив рішення про звільнення Донця. Однак, вже наступного дня після оприлюднення цієї інформації, “Укроборонпром” повторно припинив повноваження топ-менеджера.

Також генеральний директор “Укроборонпрому” Айварас Абромавічус прокоментував чутки про нібито розформування авіабудівного заводу “Антонов”.

“Це фейкові вкиди, які не мають нічого спільного з реальністю. На жаль, нас часто минуле керівництво заводу звинувачує в тому, що ми занадто швидко збираємося корпоратизувати “Антонов”, що ми збираємося розпродавати майно. Хочу спростувати ці фейки”, – повідомив Абромавічус.

Попри це, 22 червня профспілка ДП “Антонов” знову звернулася до Окружного адмінсуду з оскарженням передачі компанії в управління “Укроборонпрому”. Однак, вже через два дні вона свою заяву відкликала, але ситуація показала – який бардак коїться на самому “Антонові”.

“Про позов профспілок ми дізналися з преси. Провели перемовини і дійшли згоди, що це питання зараз не на часі для підприємства”, – прокоментував рішення профспілок тодішній в.о. президента ДП “Антонов” Олександр Лось.

Він додав, що говорити про те, кому має підпорядковуватися “Антонов”, буде доцільно після того, як в самому концерні “Укроборонпром” розпочнеться реформа та процес трансформації інших підприємств.

Читайте також: Масові звільнення і гра проти правил: Чого чекати від Милованова в “Укроборонпромі”

Після цього між ДП “Антонов” і ДК “Укроборонпром” нібито запанувало перемир’я. Однак, ситуація зі спільним підприємством у Канаді показала, що до повного взаєморозуміння між двома оборонними держструктурами ще далеко і конфлікт в будь-який момент може спалахнути з новою силою.

Разом з тим наразі важко говорити однозначно – мав місце банальний брак комунікацій (“антонівців” випадково не попередили про співпрацю з канадцями), чи все це є результатом підкилимним корпоративних ігрищ, які досі мають місце у оборонному секторі України.Exit mobile version