Компанії, які пов’язують з одіозним бізнесменом Араіком Амірханяном влаштували справжню атаку на Антимонопольний комітет. Вони регулярно скаржаться на тендери у системі Prozorro та, за останніми даними, намагаються заморозити торги на близько 9,5 млн грн. Особливо дістається «Великому будівництву». В свій час Амірханян вів успішний бізнес з ремонту доріг, який згодом вилився для нього у ряд кримінальних справ. Цього року бізнесмен навіть потрапив під персональні санкції РНБО і наразі перебуває у розшуку. Та за інформацією з наших джерел, справ в Україні він не полишає. Тож ми вирішили нагадати, хто такий Араік Амірханян, та чому його так цікавлять тендери.

Як все починалося?

Головна сфера інтересів Араіка Амірханяна в Україні – будівництво доріг. З ним пов’язують близько 10 будівельних компаній, які входять до, так званої, «групи Араіка». Серед них: ТОВ «СПМК-17», ТОВ «Будівельна компанія Дорлідер», ТОВ «ДБК Дорлідер», ПП «Полтавабудцентр», ТОВ «Миколаївбудцентр», ТОВ «БК Дорсервіс», ТЗОВ «Дорсервіс», ТОВ «Юг Строй Компані», ТОВ «Граніт -001».

Більшість з компаній цієї групи були зареєстровані ще у нульові, але привернули до себе увагу за часів президентства Віктора Януковича. Тоді компанії Амірханяна одна за одною почали здобували мільйонні підряди. До прикладу, упродовж 2012-2017 років група компаній «Дорлідер» отримала понад 3,3 млрд грн дорожніх підрядів, половина з яких – в Одеській області.

Ще одна компанія – «Полтавабудцентр» – за підсумками 2018 року потрапила до топ-5 дорожніх ремонтників року через торги Prozorro й отримала від держави майже 2,5 млрд грн.

Український Forbes ще у 2013 році називав Амірханяна одним з найбільших підрядників «Укравтодору».

У чому підозрюють Амірханяна?

Як розповідає наш співрозмовник у правоохоронних органах, до 2017-го року Амірханян будував свій прибутковий бізнес на «дисконті». Підприємець виходив на тендери, давав ціну на 30% меншу та вигравав. Згодом же підписував додаткові угоди з замовниками, які компенсували попередні втрати на торгах. Якщо ж голова місцевого автодору виявлявся неговірким, Амірханян заїжджав до нього з воєнізованою охороною і «схиляв на свій бік».

При цьому наш співрозмовник зазначає, що Амірханян часом міг повністю отримати гроші за підряд, але не виконати роботи до кінця і покинути дорогу на останніх етапах.

За ще однією з версій, бізнесмен працював з «братвою», коли не хотів платити дорожнім чиновникам стандартний «відкат» в 5%.

Загалом бізнес Амірханяна успішно діяв до 2017-го. Після ж, коли на повну запрацювала система Prozorro, з «допугодами» стало складно і бізнесмен перейшов до, так званого, «тендерного тролінгу». Він полягає у блокуванні тендерних процедур через скарги. У таких випадках за те, щоб не заважати учасникам торгів, компанії можуть навіть просити «відкати» у розмірі 1-3% від суми контракту.

Читайте продовження на КиївTIME