Чт. Кві 25th, 2024

Виставка “Зброя та безпека-2021”: Чим Україна може посилити свою армію

Лип29,2021

Фото: УМП

Українську експозицію представили 36 підприємств ДК “Укроборонпром”, 23 підприємства ГС “Ліга оборонних підприємств України” і два підприємства Державного космічного агентства України.

Цьогоріч експонентів було дещо менше, ніж на попередньому заході у 2019 році (у 2020 році виставка не відбулась через пандемію). Позаторік кількість учасників сягнула 500.

Серед інших, виставку відвідали віце-прем’єр-міністр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський, головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак, заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко і голова “Укроборонпрому” Юрій Гусєв.

Олег Уруський навіть озвучив сподівання на укладання нових контрактів. Яких саме – він не уточнив, однак це не заважає нам розглянути найбільш цікаві експонати, які були представлені на виставці.

Авіація

Вперше у виставці взяла участь всесвітньо відома американська військово-промислова корпорація Lockheed Martin Corporation, яка є світовим лідером продажів військової техніки та озброєння.

Зокрема, вона випускає багатофункціональний легкий винищувач F-16 Fighting Falcon та переносний протитанковий ракетний комплекс третього покоління FGM-148 Javelin. Другий вже кілька років перебуває на озброєнні ЗСУ, а перший туди наполегливо проситься.

Щоправда, на виставці компанія демонструє не сам винищувач, а лише його макет.

Зате Уруського помітили за розмовою з директором з розвитку бізнесу F-16/F-21 Lockheed Martin Aeronautics Ренді Ховардом. Інші ж виробники такої техніки попри зацікавленість України в масовій закупці нових бойових винищувачів виставку проігнорували.

Читайте також: Новий винищувач для України: Чому в ЗСУ не можуть визначитись між американським F-16 і шведським JAS-39

Також на виставці виділявся розвідувально-ударний безпілотний літальний апарат “Сокіл-300” від Київського конструкторського бюро “Луч”.

Це ударний БПЛА оперативно-тактичного рівня. Він призначений для спостереження, патрулювання з повітря, розвідки та нанесення ударів на оперативно-тактичну глибину, зокрема, на морі.

Головний акцент –  на здатності безпілотника виявляти цілі за будь-яких погодних умов. Адже для більшості інших дронів навіть звичайна хмарність – велика проблема, не говорячи вже про дощ чи туман.

Читайте також: Ударний безпілотник “Сокіл-300”: Що за аналог “Байрактара” зробили в Україні

Але найбільше уваги привертав надсучасний український багатоцільовий ударний stealth-безпілотник ACE ONE у вигляді повнорозмірного макету. За даними розробників, він може у внутрішніх відсіках переносити озброєння вагою до однієї тони.

Презентували проект засновники Міжнародної компанії ACE, екс-президент ДП “Антонов” Олександр Лось і колишній голова Державного космічного агентства України Володимир Усов. Двигун розробили ДП “Івченко-Прогрес” і “Мотор Січ”, а планер створило ТОВ “Гідробест”.

Компанія ПрАТ “Рамзай” презентувала безпілотний ударний вертоліт RZ-500. Наразі проводяться його випробування, однак точні характеристики вже відомі.

Його злітна маса – 500 кілограмів, бойове навантаження – 100 кілограмів. RZ-500 може знаходитись у повітрі до трьох годин, максимальна дальність складає 300 кілометрів, а тактичний радіус – не менше 60 кілометрів.

Силова установка Pystone type має потужність в 150 кінських сил, і це забезпечує крейсерську швидкість польоту в 180 кілометрів на годину, максимальну швидкість – до 210 кілометрів на годину. Статична стеля – до 2500 метрів, динамічна – до 4000 метрів, скоропідйомність – до 10 метрів на секунду.

RZ-500 може виконувати не тільки ударні функції, але й також – розвідку та цілевказання, зокрема для керованих снарядів та інших боєприпасів із лазерним наведенням.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Повітряні безпілотники

Флот

З представників водної військової техніки виділялись українська компанія “Нібулон” з Миколаєва та французька OCEA, які спільно представили катер берегової охорони OCEA FPB 98.

Як відомо, цей проект реалізується в рамках великої міжурядової рамкової угоди між Україною та Францією щодо офіційної підтримки у посиленні системи морської охорони та безпеки кордонів, підписаної в листопаді 2019 року у Парижі.

В рамках цієї угоди в Миколаєві на потужностях “Нібулону” до кінця 2022 року має бути збудовано п’ять катерів OCEA FPB 98 для Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Читайте також: Чи краща ОСЕА за “Гюрзу”: Навіщо Україна масово купує французькі катери

Сухопутні війська

З сухопутної техніки не можна оминути увагою танк БМ “Оплот” виробництва ХКБМ ім. О. Морозова, який все ніяк не стане основним бойовим танком Збройних сил України, зате експортується у Таїланд.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Важка бронетехніка

Та все ж найбільше уваги привернув футуристичний дизайн всюдиходів подвійного призначення. Зокрема, всюдихід ATLAS – розробка компанії Atlas Industry з Дніпра.

Всюдихід може використовуватись для виконання і цивільних, і військових завдань, рятувальних операцій, оскільки комплектацію можна змінювати. Вона розрахована від 6 до 12 людей, або ж замість крісел можна поставити ноші для медичних рятувальних операцій.

Відмінність від аналогів полягає, зокрема, в тому, що управління всюдиходом відбувається за допомогою керма, а не важелів. Тобто кермувати ним може будь-яка людина, яка їздить на механічній коробці передач.

Відомо, що зараз у виробництво впроваджуються три моделі в чорному, білому та зеленому кольорах. Його ціна близько 105 тисяч доларів.

Серед іншого ж особливих сухопутних новинок представлено не було. Знову був представлений модернізований БТР-4 “Буцефал”, БТР-3ДА, бронеавтомобілі “Варта” і “Новатор” – простіше кажучи, все те, що виставлялося на виставці і у попередні роки.

Читайте також: Виставка “Зброя та безпека-2019”: Що Україна пропонує на експорт (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Хіба що звертає на себе увагу макет комплексу берегової охорони “Нептун” на чеському шасі TATRA (раніше він був на шасі вітчизняного КрАЗу). До речі, вже відомо, що саме на чеському шасі ці комплекси проїдуть парадом на честь 30-ї річниці Незалежності України.

В цілому на виставці було достатньо зброї та техніки, яка могла б посилити українську армію. Однак, важко не згадати, як після усіх попередніх виставок ми були сповнені надій на прояву нових озброєнь у ЗСУ, а на виході отримували лише мізер.

Разом з тим, Україна буквально змушена переозброюватись через постійну військову загрозу з боку Росії. Отже, так чи інакше на ці процеси будуть виділятися бюджетні кошти, які викликатимуть інтерес не тільки у вітчизняних зброярів, а вже й у світових лідерів на зразок Lockheed Martin. Тому все ще може бути.



Related Post