Вт. Кві 23rd, 2024

Як Україна розбудовує свою армію: Флот

Лип29,2021

Depo.ua пропонує матеріал про те, як Україна розбудовує свій військово-морський флот за часів Незалежності.

Так історично склалося, що флот завжди був болючою темою для Незалежної України. Якщо до 2014 року армія фінансувалась за залишковим принципом, то флот – за залишковим принципом в армії. Це призвело до того, що на момент початку “кримської кризи” 2014-го ВМС України мали застарілі човни, які навряд чи змогли б вести серйозні бойові дії на морі.

У нас був один вкрай застарілий підводний човен “Запоріжжя”, фрегат – флагман ВМС “Гетьман Сагайдачний”, два малі протичовнові кораблі “Луцьк” та “Тернопіль”, один сторожовий корабель “Вінниця”, один малий протичовновий корабель “Хмельницький”, два ракетні катери “Придніпров’я” і “Прилуки”, три тральщики “Чернігів”, “Черкаси”, “Генічеськ”, два десантні кораблі “Костянтин Ольшанський” і “Кіровоград”. І більшу частину флоту було заблоковано в Криму з перших днів російської окупації. У підсумку, Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких застаріли і вимагають ремонту. Все це потребувало розробки нової концепції розвитку Військово-морських сил ЗСУ.

З 2014 року ВМС ЗСУ значно наростили війська берегової оборони, що дозволило створити рубіж захисту узбережжя та виконувати завдання АТО щодо оборони Маріуполя. У 2016 році перші підрозділи берегової оборони були переведені в пункти постійної дислокації на узбережжі Азовського моря. Але й з самим флотом треба було щось вирішувати.

Політолог-міжнародник, редактор відділу міжнародної політики тижневику “Ділова столиця” Олексій Кафтан вважає, що посилення берегової оборони і розробка новітніх ракет – це добре для оборони, але це лише часткове вирішення проблеми. Адже все одно, плавучі платформи для озброєнь потрібні, тому без флоту Україні не обійтися.

Інше питання – яким цей флот має бути. Кілька років тому американська преса писала, що Україна нібито може придбати в США фрегати типу Oliver Hazard Perry (135-метрові військові кораблі водотоннажністю 4200 тонн). Однак Чорне та Азовське моря занадто маленькі для цих фрегатів. Для них навіть Середземномор’я – замалий театр військових дій. Тому поява під українським прапором цього типу кораблів майже нереальна, тому що недоцільна.

Oliver Hazard Perry

Розуміння цих нюансів, а також обмежений бюджет та цейтнот змусили українську владу до розробки принципово нової стратегії розвитку Військово-морських сил. У 2016 році була оголошено про створення в Україні так званого “москітного флоту”, за прикладом Швеції.

Концепція “москітного флоту” передбачає якомога швидшу побудову “дрібного” корабельного складу, який міг би швидко реагувати на всі виклики з моря і мав би достатній бойовий потенціал, а у той час будувати кораблі більшого класу (корвети, фрегати), які створюються не один рік.

Чому саме такий вибір і як це має працювати – пояснив начальник Управління цивільно-військового співробітництва Збройних сил України Олексій Ноздрачов.

“За рівнем економічного і фінансового забезпечення ЗСУ, рівнем підготовки особового складу ВМС, нам варто зосередитися на концепції “москітного флоту”. До неї найкраще підходять кораблі класу “Айленд”, а також моделі, які наразі розробляються в Україні – бронекатери, а також катери проекту “Лань”. Чорне та Азовське моря передбачають проведення певних дій маленьким маневровим флотом із залученням повітряного та протикорабельного сухопутного компоненту”, – розповів він в інтерв’ю Depo.ua.

Сьогодні основним документом, який спрямовує діяльність українського флоту у довготривалій перспективі є “Стратегія ВМС ЗСУ 2035”, затверджена командувачем ВМС Збройних сил України на початку 2019 року. Власне, це перший в історії українських ВМС документ стратегічного рівня, що описує бачення розвитку нашого флоту відповідно до існуючих і перспективних загроз.

Як заявив під час презентації документу тодішній командувач Військово-морських сил України адмірал Ігор Воронченко, Стратегія розвитку ВМС України розроблена з врахуванням міжнародного досвіду, має п’ять розділів та впроваджуватиметься в три етапи. Кінцевим же результатом реформи ВМС України стане відбудова військово-морських спроможностей України та надійний захист Батьківщини з моря.

Власне, ми цей документ розбирали. До речі, одного з його авторів, капітана першого рангу Андрія Риженка, у березні 2020 року було звільнено в резерв міністром оборони Тараном.

Читайте також: Уся надія – на “Нептун”: Що не так зі Стратегією ВМС України 2035.

Якщо дуже коротко, то дана Стратегія у найближчому майбутньому передбачала втілення концепції “москітного флоту” та швидкого нарощування чисельного складу ВМС ЗСУ за рахунок отримання плавскладу у іноземних держав.

В рамках розвитку “москітного флоту” станом на сьогодні було спущено на воду п’ять малих броньованих артилерійських катерів проекту 58155 “Гюрза-М”, два десантно-штурмових катер проекту 58503 “Кентавр”, а також перегнано з США і взято на озброєння подаровані американцями два патрульних катери типу Island (“Айленд”).

Крім цього, найближчим часом очікується прибуття ще трьох подарованих США патрульних катерів типу Island, придбання у США 16 патрульних катерів типу Mark VI. Також вже проанонсовано придбання у Франції 20 патрульних кораблів ОСЕА, п’ять з яких мають вироблятись на потужностях українського суднобудівного підприємства компанії “Нібулон”.

Ocea FPB 98, фото – Ocea

Але давайте будемо відвертими: протистояти Росії на морі за допомогою “москітного флоту” Україна не зможе – надто велика різниця в кількості бойових кораблів. Як і не зможе повноцінно протистояти російському піратству, супроводжуючи комерційні кораблі, оскільки баланс сил в на морі поки не на користь України.

Тому давно треба визнати, що весь наш “москітний флот”, навіть з кількома десятками катерів типу “Гюрза” чи ОСЕА, не здатний захистити Україну з моря без зброї, якої по-справжньому боятиметься ворог, і у першу чергу, – Росія. І від цього відштовхуватись.

Наразі такою зброєю може стати лише “Нептун”. Без такої зброї наші доблесні бронекатери не можуть ані дати повноцінний бій кораблям противника, ані утекти від них. Що ми й спостерігали у 2018 році у Керченській протоці.

Читайте також: “Нептун” проти Росії: Чому слід якнайшвидше взяти на озброєння новий ракетний комплекс (КАРТА).

Наразі розглядаються три варіанти використання ракет “Нептун”: з борту бомбардувальників Су-24, з борту ракетних катерів “Лань” або “Корвет” і з наземних пускових установок – як стаціонарних, так і автомобільних. Але нас зараз цікавить флот.

На жаль, команда президента Володимира Зеленського не бачить пріоритетності в будівництві корветів. Принаймні, таку думку озвучив в червні 2020 року голова парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія.

Не краща ситуація з ракетними катерами “Лань”, які мали виготовлятись спеціально під крилаті ракети “Нептун”. Даний ракетний катер призначений для патрулювання, здійснення конвоювання та у разі потреби знищення бойових кораблів, транспортів і десантних засобів противника як самостійно, так і у взаємодії з ударними силами флоту.

Згідно затвердженої у 2015 році перспективної структури, до 2020 року планувалось ввести до складу ВМС України три ракетних катери типу “Лань” (по одному у 2018-му, 2019-му і 2020-му роках). Згодом цей графік скоригували і виготовлення та спуск на воду першого катера очікувалось не раніше 2019 року. Зараз підходить до завершення 2020 рік, однак досі жодного катера “Лань” на воду не спущено і навіть не очікується у найближчому майбутньому.

Читайте також: “Москітний флот”: Яка “зрада” криється за довгобудом катера “Лань”.

Натомість українська влада продовжує вкладати кошти в капітальний ремонт фрегату “Гетьман Сагайдачний”, який ніколи участі у бойових діях не брав і не братиме.

Але світло в кінці тунелю є. Буквально місяць тому Велика Британія виявила бажання разом з Україною будувати на території нашої держави ударні катери за їхнім проектом під наш “Нептун”. У проекті Об’єднаного Королівства – 50-метрові ракетні катери водотоннажністю близько 400 тонн.

Очікується, що це будуть великі ракетні катери або малі корвети, що можуть нести ударне озброєння у вигляді восьми українських протикорабельних ракет типу “Нептун” або їхніх аналогів. При цьому, Велика Британія настільки зацікавлена у проекті, що готова надати нашій державі кредит на будівництво.

Читайте також: Малий корвет під “Нептун”: Чи пристане Україна на пропозицію британців.

І ось, буквально 7 жовтня, президент Володимир Зеленський офіційно оголосив, що Україна підпише меморандум з Великою Британією про розбудову військово-морського флоту на суму 1,25 млрд фунтів стерлінгів.

Хочеться вірити, що далі буде.



Related Post