Пн. Вер 9th, 2024

«ZDOROVI представляє результати шостої хвилі опитування «БАРОМЕТР»: стан системи охорони здоров’я України»

Вер4,2024 #ZDOROVI

В серпні завершилася чергова хвиля дослідження «БАРОМЕТР», присвяченого оцінці стану системи охорони здоров’я України. Результати  демонструють актуальні потреби та виклики, з якими стикаються медичні заклади України.

Дослідження, проведене шляхом онлайн-опитування, охопило 160 представників керівної ланки медичних установ. Участь у дослідженні взяли представники медичних закладів з різних регіонів України.

Найбільша кількість учасників була представлена Центрально-Північним регіоном (Київська, Житомирська, Чернігівська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Вінницька області) – 52%, наступним за чисельністю був Південно-Східний регіон (Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Дніпропетровська, Одеська області) – 31%, а Західний регіон (Хмельницька, Волинська, Рівненська, Тернопільська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Закарпатська області) становив 17%.

В цій хвилі ми досліджували потреби в таких напрямках: сервіс, ментальне здоровʼя, інклюзивність, потреба в навчанні.

Ментальне здоровʼя досі залишається актуальною потребою. Одним з ключових аспектів дослідження було оцінка потреб закладів охорони здоров’я в тренінгах з психічного здоров’я та комунікацій. Було виявлено, що 54% респондентів зацікавлені у тренінгах з професійної енергії для медичних команд, хоча цей показник знизився на 6% порівняно з попередньою хвилею. Водночас 43,3% респондентів висловили зацікавленість у комунікаційних курсах для роботи з ветеранами, що також демонструє зниження інтересу на 3,7%.

Виявлено значний попит на індивідуальні консультації з психологами – цей показник зріс на 6,3% в порівнянні з даними за 1-й квартал і досяг 43,3%. Крім того, 36% респондентів виявили зацікавленість у кемпах ресурсного відновлення для керівників медичних закладів.

Водночас, результати дослідження вказують на недостатню ефективність роботи штатних психологів у закладах охорони здоров’я: тільки 4% працівників звертаються за допомогою до них, що свідчить про наявність соціальних бар’єрів та недостатню поінформованість медичних працівників про доступні послуги.

Основними перепонами для звернення до штатного психолога вказували недостатню інформацію про послуги, страх засудження з боку колег, недовіру до конфіденційності консультацій, а також переконання медиків у власній здатності справлятися з проблемами самотужки.

Наступний блок дослідження охопив оцінку кадрового забезпечення та внутрішніх процесів у медичних закладах. Переважна більшість респондентів (54,7%) підтвердили брак лікарів певних спеціальностей, зокрема психологів, невропатологів, терапевтів та анестезіологів. Ці дані свідчать про необхідність посилення кадрового забезпечення медичних закладів та сприяння професійному розвитку медичних працівників.

Щодо внутрішньої взаємодії між відділеннями закладів, більшість респондентів (76%) оцінили її як задовільну, проте вказали на необхідність деяких покращень. Важливо зазначити, що ефективна співпраця між відділеннями є ключовим фактором для забезпечення якісного надання медичних послуг.

В блоці інклюзивності інфраструктури медичних закладів та їхньої фандрейзингової діяльності, виявлено, що більше половини респондентів (61,3%)  потребують покращення інклюзивності в їх закладі  закладів. Це свідчить про потребу в подальшому розвитку інфраструктури, щоб забезпечити доступність медичних послуг для всіх верств населення.

Фандрейзингова діяльність залишається слабким місцем для багатьох медичних закладів. Лише незначна частина (18%) проводила фандрейзингову діяльність після 24 лютого 2022 року, що вказує на недостатній рівень досвіду та ресурсів для залучення додаткового фінансування. Це обмежує можливості медичних закладів щодо модернізації та розвитку.

На основі отриманих результатів, ZDOROVI планують здійснити низку заходів, спрямованих на подолання виявлених викликів. У першу чергу, зосередити зусилля на впровадженні нових тренінгових програм, зокрема з професійного розвитку, комунікацій та  підтримки ментального здоровʼя. Для подолання соціальних бар’єрів і збільшення доступності психологічної допомоги, необхідна популяризація послуги штатних психологів через створення більш доступних форм консультацій.

ZDOROVI також активно працюватимуть над залученням додаткових ресурсів для підсилення кадрового потенціалу медичних закладів і покращення їхньої інфраструктури, зокрема інклюзивності та доступності.

Особливу увагу буде приділено стратегічному плануванню майбутньої діяльності на основі отриманих даних, в тому числі розширенню партнерств з міжнародними організаціями та урядами країн що підтримують Україну. Ми впевнені, що втілення цих ініціатив допоможе значно покращити якість та доступність медичних послуг для населення. Більш детально з даними дослідження ви можете ознайомитись тут.

Також нагадаємо, що у вересні ми представимо результати Барометру, який оцінює досвід отримання медичної допомоги пацієнтами під час воєнного стану.

Ми висловлюємо щиру подяку Global Giving за підтримку та сприяння в реалізації дослідження Барометр. ZDOROVI залишається відданим своїй місії – забезпечувати підтримку медичних установ та підвищувати ефективність надання медичних послуг в Україні.

Ми запрошуємо стейкхолдерів та міжнародні організації підтримати наші ініціативи, які допоможуть забезпечити стабільний розвиток системи охорони здоров’я.



Related Post