Для сучасного міського мешканця ночівля на природі – це водночас і цікава пригода, і серйозне випробування. Настільки серйозне, що вийти з нього переможцем можна лише якщо заздалегідь забезпечити себе правильним спорядженням, зокрема – гарним спальником. Але ж вони бувають дуже різними – то на що треба звертати увагу тим, хто хоче купити спальнік для своїх потреб? У цьому ми й спробуємо зараз розібратися.
Як саме потрібно вибирати спальний мішок?
Головний критерій, що здебільшого визначає вибір спального мішка – ваш особистий туристичний досвід. Тому картина буде виглядати так.
Ступінь перша – взагалі ніякого досвіду відпочинку на природі немає
Ви – міський мешканець, який звик до комфорту, який можете самі собі забезпечити. У вас зручне особисте авто, ортопедичний матрац, шовкова спальна білизна. А про поїздку в плацкартному вагоні, яка сталася з вами в дитинстві, ви досі згадуєте з жахом. У такому разі єдина форма ночівлі на природі, яка не принесе вам негативних емоцій чи дискомфорту – так званий «глемпінг». Тобто ночівля в умовах, що не сильно відрізняються від якогось комфортабельного готелю на лоні природи. Тож власне спорядження вам, швидше за все, не знадобиться. А якщо й знадобиться, то це буде комфортний, щільний та товстий літній спальник у форматі кокона. Температура комфорту від +10 і вище. Повна бічна блискавка, щоб можна було повністю розкритися, якщо спекотно стане. Бажано – ортопедична спинка або аналогічний килимок. Матеріали – або пух, або якась дорога, але дуже високотехнологічна синтетика.
Ступінь друга – деякий епізодичний досвід є
Ви – все ще міський мешканець, який цінує комфорт, але вже не так сильно за нього чіпляєтесь. Ви мали досвід ночівлі і на підлозі в гостях, і в плацкартному вагоні, і навіть у наметі. Але згадувати цей досвід ви не дуже любите. У такому випадку вам знадобиться літній спальник у форматі «конверт» із звичайної синтетики. Скажімо так, це цілком доступний для будь-кого варіант, що забезпечує більш-менш комфортну ночівлю на свіжому повітрі. Температура комфорту від +10 і вище. Обов’язковим є внутрішня вкладка, що вбирає піт. Формат «конверт» легший, та й розкривати його спекотної ночі дещо простіше. Однак такої ж м’якості, як кокон, він не забезпечує. Ну і, звичайно ж, такі спальники краще поєднувати з повноцінними туристичними килимками та використовувати виключно у наметах чи приміщеннях.
Ступінь третя – досвідчений турист
Ви все ще міський житель, але любите проводити багато часу на природі. У вас є свій намет, з якого ви відвідали вже всі навколишні ліси та озера. Або є своє авто, в якому ви навчилися комфортно спати на задньому сидінні. Вас вже не лякають дощі з грозами, а туристичний сезон для вас не обмежений лише спекотним серпнем. У такій ситуації вам стане в нагоді повноцінний демісезонний туристичний спальник. Температура комфорту – від 0 та вище. Матеріал – просунута синтетика. Формат – конверт, але щільніший. Обов’язковою є протимоскітна сітка, обов’язкова можливість розкривати спальник повністю зсередини. Плюс обов’язковий килимок-каремат, що самонадувається, досить товстий, щоб навіть при ночівлі на мокрій землі холод не відчувався. Також ви можете спробувати і оригінальніші речі, наприклад – бівачний мішок, одномісний намет-кокон або навіть туристичний гамак. Але це вже варіанти для справді досвідчених туристів.
Ступінь четверта – екстремал
Ви все ще міський житель, але часто самі про це забуваєте. Ви настільки звикли проводити час на природі, що можете навіть самому Беару Грілсу кілька уроків надати. Ваше спорядження максимально оптимізоване, ви чудово знаєте, які товари для кемпінгу та в якій ситуації використовувати, так що до вас регулярно звертаються за порадами інші туристи. Але головне – вам абсолютно байдуже, яка зараз пора року та погода, адже якщо ви захочете вийти у похід – вас не зупинить вже нічого. У такому випадку вам знадобиться спальник для екстремальних умов. Швидше за все – зимовий або демісезонний, обов’язково у форматі кокона, обов’язково із натуральних матеріалів, що забезпечують максимальне утеплення. Температура комфорту – від -10 градусів, хоча ви частіше будете дивитися на температуру ліміту. Поверхня – мембранні ріп-стоп матеріали. Є внутрішні відділення для спорядження, вбудована подушка, капюшон, що щільно облягає голову. І незважаючи на все це, важити такий спальник має якнайменше. Тому й коштує він набагато дорожче навіть того, про який ми говорили у рекомендаціях для «першого ступеня».