Чт. Кві 25th, 2024

Что привело к стрельбе в Никопольской раде и почему возник конфликт

828d46e5fe10e908a
Будівля міської ради у Нікополі, Дніпропетровська область Фото: Громадське
У міській раді Нікополя депутати вчинили стрілянину. На засіданні 4 травня між представниками «Правого сектору» та депутатами стався конфлікт: Олександра Рибакова з фракції «Громадська сила» облили кефіром, міського голову — зеленкою, відтак Рибаков дістав зброю і кілька разів вистрілив у повітря. Стріляв також і голова фракції Вадим Колесник.

Чому виник конфлікт, який зрештою вилився у стрілянину і кримінальні провадження — розповідає Громадське.

Неіснучий громадський контроль

Конфлікт між громадою Нікополя та владою триває від 2015 року, коли згідно з постановою Кабміну в місті повинні були створити Громадську раду. Таким чином громадськість мала би змогу контролювати діяльність органів самоврядування. Утім, робити це місцева влада на чолі з Андрієм Фісаком не поспішала. До міського голови неодноразово зверталися, вимагаючи створити орган контролю. Відповідні розпорядження надходили й від Дніпровської ОДА.

Процес зрушив з місця лише у вересні 2017-го, тоді місцева влада оголосила про створення ініціативної групи, у грудні її таки створили. Група збирала заяви громадських організацій та формувала список делегатів Громадської ради.

17 квітня цього року відбулися установчі збори щодо її формування. Один з потенційних членів — голова громадської організації «Нікопольці» Віталій Журавльов — розповів Громадському про деталі процесу. За його словами, на зборах сформували список з 35 потенційних членів. Протокол зборів опублікували на офіційному сайті міськради.

Утім, влада на чолі з міським головою продовжувала всіляко гальмувати процес, блокуючи процедуру затвердження складу ради, розповідає Віталій Журавльов:

«У нас авторитетні люди — юристи, спеціалісти ЖКГ, представники благодійних організацій. Влада розуміла, якщо затвердить раду в такому складі, це буде тотальний контроль».

За словами Віталія Журавльова, жодних юридичних підстав для відмови в затвердженні Громадської ради немає. Адже згідно з постановою Кабміну її склад формується на підставі проколу установчих зборів і ніяк інакше. Лист для затвердження списку направили міському голові 20 квітня 2018 року.

За три дні без будь-яких пояснень Фісак направив протокол у постійну комісію Нікопольської міської ради нібито для обговорення, а на сесії 27 квітня голова та ще 22 депутати відмовилися вносити до порядку денного питання про затвердження складу Громадської ради. Сам Андрій Фісак під час двох голосувань утримався. Коли активісти, що були присутні в залі, почали протестувати, Андрій Фісак закрив засідання сесії.

Мера Нікополя Андрія Фісака на засіданні міської ради облили зеленкою, Нікополь, Дніпропетровська область, 4 травня 2018 року Фото: Олександр Косенко/Інформатор НікопольПоліція супроводжує Андрія Фісака із будівлі міськради, Нікополь, Дніпропетровська область, 4 травня 2018 року Фото: Олександр Косенко/Інформатор Нікополь

Позиція влади

Після закриття сесії міський голова заявив на брифінгу, що постанова Кабміну носить для нього лише рекомендаційний характер, оголосивши власний варіант затвердження складу Громадської ради. Згідно з його версією, всі потенційні члени вивчатимуться комісією міської ради, а відтак депутати на травневій сесії голосуватимуть за кожного члена Громадської ради персонально, адже міський голова «має претензії до деяких».

Водночас зазначив, що в жодному разі не проти створення такого органу.

Активісти зі свого боку впевнені, що тих, хто відкрито критикує міську владу, виведуть зі складу ради. На сесії 4-го травня вони вимагали затвердити сформований на Установчих зборах список. Коли їм не дали слова, активісти вийшли до трибуни. Андрій Фісак оголосив перерву. Саме тоді й сталася сутичка між депутатами й представниками «Правого сектору».

Представник «Правого сектору» облив кефіром депутата від «Громадської сили» Олександра Рибака (на фото в центрі) під час сутички на засіданні міської ради, Нікополь, Дніпропетровська область, 4 травня 2018 року Фото: Олександр Косенко/Інформатор Нікополь

Поліція вилучила травматичний пістолет, з якого Олександр Рибак двічі вистрілив — у повітря та в сторону представників «Правого сектору», Нікополь, Дніпропетровська область, 4 травня 2018 року Фото: Олександр Косенко/Інформатор Нікополь

Звернення до президента

3-го травня активісти направили лист до президента України. У документі зазначається, що Нікополь чи не єдине місто, де склад Громадської ради й досі не затверджений:

«Ми вивчили більше 200 рішень щодо процедури затвердження складу Громадських рад у різних містах України при різних державних органах. Немає жодного випадку в Україні, де державний орган або орган місцевого самоврядування втручався до персонального складу Громадської ради».

Реакція правоохоронців

За фактом сутички та стрілянини під час сесії міськради 4 травня, поліція Нікополя відкрила кримінальне провадження за статтею 293 (групове порушення громадського порядку), частиною 2, 4 статті 296 (хуліганство) та частиною 1 статті 129 (погроза вбивством) Кримінального кодексу, втім, нікого не затримала.

Олександр Рибаков заявив, що носить зброю, бо його дружина — суддя.

Спершу поліція зазначила, що стріляв тільки Олександр Рибаков. Однак після заяв активістів та оприлюдненого відеозапису, де видно, що стріляв також Вадим Колесник, поліція допитала обох.

Олександр Рибак (в центрі) стріляє в сторону представників «Правого сектору», Нікополь, Дніпропетровська область, 4 травня 2018 року Фото: screenshot з відео

Громадське звернулося до прес-служби поліції з питанням, чому їх не затримали. У поліції відповіли, що триває досудове розслідування й будь-яка інформація, окрім опублікованої, не розголошується. Також зазначили, що під час огляду вилучили 2 спецзасоби для відстрілу гумових куль, вони зареєстровані та мають дійсні дозволи.

Міський голова Андрій Фісак і депутат Олександр Рибаков написали заяви до поліції, на підставі чого відкриті ще 2 провадження: за статтею 129 (погроза вбивством), та частиною 2 статті 296 (хуліганство, вчинене групою осіб).

Туристичний стенд у Нікополі, Дніпропетровська область Фото: Громадське

Источник: Громадське



Related Post