Сб. Лип 13th, 2024

Крадуть голоси: Адміністрація Президента не зараховує половину під петицією за відставку Ситника

Офіс Президента УкраїниОфіс Президента України

Адміністрація Президента не зараховує половину голосів під петицією за відставку директора НАБУ Артема Ситника, хоча з іншими петиціями на сайті Президента таких дивних проблем не виникає.

Петиція за відставку Ситника набрала більше необхідних для розгляду президентом 25 000 підписів, але голоси “зрізають” в Офісі президента. Хтось в Офісі Президента дуже хоче “зам’яти” цю незручну тему. Однак такі відверті маніпуляції і ігнорування думки громадян можуть викликати ще негативнішу реакцію суспільства.

Тема розгляду Зеленським питання відставки директора НАБУ Ситника дуже не подобається комусь впливовому в АП. Аж настільки не подобається, що зараховані голоси зникають просто на очах. Однак специфіка системи є такою, що кожен може побачити кількість людей, які реально підписались під петицією. І вона майже вдвічі відрізняється від кількості зарахованих  голосів.

Йдеться про петицію  №22/103760-еп “Звільнити Ситника Артема Сергійовича, директора Національного антикорупційного бюро України з займаної посади”. Станом на сьогодні зареєстровано 26 008 голосів тих, хто підписав петицію.

Цього достатньо для розгляду петиції президентом України згідно з нормами чинного законодавства (петиція розглядається президентом, якщо вона набрала 25 000 підписів). Однак зараховано лише 14 413 голосів, тобто лише близько половини. З іншими петиціями на сайті президента такого раніше ніколи не відбувалось.

Історія зі “зрізанням” голосів випливла ще на початку голосування. Тоді на запит журналістів Офіс президента відповів, що це тимчасове явище, пов’язане з “верифікацією”. Однак, по-перше, верифікація через електронний підпис або Bank ID проходить безпосередньо при підписанні петиції. По-друге, за майже три місяці голосування ситуація з зарахуванням голосів аж ніяк не покращилась. А по-третє, по факту відбувається не “перевірка голосів” і їх “тимчасове” незарахування, а відверта маніпуляція – списання вже зареєстрованих підписів. До прикладу, так, як це відбулося 30 жовтня. В той день 900 вже зареєстрованих голосів були просто вкрадені. Ще 29 жовтня на лічильнику було 14 528 голосів:

 

А вже 30 жовтня – на 900 голосів менше:

Через 10 днів, коли кількість тих, хто проголосував, перевалила за 26 000, на лічильнику на сайті президента знову менше голосів, ніж було ще 29 жовтня:

Чому це відбувається? Електронна петиція, адресована відповідно президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, розглядається в особливому порядку за умови збору на її підтримку не менш як 25 000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції. Про це говорить Закон України “Про звернення громадян”. Необхідна кількість голосів вже зібрана, навіть з запасом. Термін збору голосів на підтримку спливає 15 листопада. Однак всі три місяці кожного дня голоси свідомо “зрізались”, щоб не досягти показника у 25 000 голосів і петиція не потрапила на розгляд Зеленському, який буде зобов’язаний згідно з чинним законом її розглянути. І з жодною іншою петицією за всю історію існування інституту колективних звернень в електронній формі до суб’єкта владних повноважень таких відвертих маніпуляцій ніколи не відбувалось.

Хто б не був цим впливовим “захисником” Артема Ситника в Офісі президента, відповідно до статті 24 Закону України “Про звернення громадян” він, як посадова особи, винна у порушенні законодавства про звернення громадян, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України. Однак цього впливового “помічника Ситника” в Офісі президента це не зупиняє, а сам Офіс президента ніяк не реагує на численні публікації щодо маніпуляцій з цією петицією.

Що ж, не допустити петицію до розгляду президентом таким чином може і вдасться. Але чи вдасться пояснити суспільству, яке, згідно з опитуваннями, тотально не довіряє Ситнику (рівень підтримки директора НАБУ складає лише 1,1% – антирекорд серед чиновників), чому його думка не просто ігнорується – на неї можна демонстративно наплювати, і не понести за це жодної відповідальності – ні адміністративної, ні кримінальної, ні політичної? Хоча ні, політична відповідальність за такі дії рано чи пізно настане – на наступних виборах. Чи вартує того крісло для зручного для влади чиновника? Думай. Те.

obozrevatelRelated Post