Киянам та гостям столиці пропонується 11 маршрутів до різних куточків території навколо та в межах Чорнобильської АЕС.

«Чи не хочеш, часом, додатково попрацювати? Одна з туристичних компаній наразі активно шукає гіда, який би англійською міг проводити екскурсії у зоні відчуження, в Прип’яті, Чорнобилі… За день роботи платять тисячу гривень», – нещодавно запропонувала мені приятелька.

-Ні, – одказала без розмірковувань. По-перше, здивувалася, як можна щотижня їздити до меж радіаційно-небезпечної землі, котру всі оминали після аварії, що сталася на Чорнобильській АЕС. По-друге, пам’ятаю, що, принаймні до 2013-го, туди не можна було потрапити майже ніяк, якщо людина не має «паспортної чи трудової прив’язки» безпосередньо до Чорнобиля та міст і сіл, прилеглих до нього. Виявилося, що така думка – хибна. За останні роки зона відчуження стала майже «чорнобильською туристичною меккою».

Держава підтримує такий інтерес українців та іноземців. Зокрема, Держагентство з управління зоною відчуження на своєму сайті дає покрокову інструкцію, як можна організувати заходи, щоб потрапити на раніше заборонену для відвідин землю. На працівників ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» покладається завдання супроводжувати вітчизняні та українські групи відвідувачів, навіть окремих громадян. Головне, аби вони приїздили з пізнавальною метою.

Цінова політика у всіх різна, як і терміни перебування. Туристичні фірми пропонують поїздки на один, два чи три дні. Найкрутішим вважається триденний тур за близько 3100 грн для громадян України та 8200 грн – для іноземців. Поїздка виглядає, приблизно так: о восьмій ранку виїзд від залізничного вокзалу. Під час наступних двох годин в дорозі – показ найкращих фільмів про аварію на ЧАЕС, історичні факти, розповіді про ТЕО та правила поводження в чорнобильській зоні відчуження. Потім – перетин кордону через КПП «Дитятки», заселення в готель у місті Чорнобиль. Бажаючим пропонується огляд села Залісся, перетин кордону 10-кілометрової зони через КПП «Лелев», відвідини території ЗГРЛС «Дуга» («Чорнобиль-2»), село Копачі, став-охолоджувач ЧАЕС та експериментальної бази радіобіології. Окрім цього включено екскурс містом Чорнобиль, Свято-Іллінський храм, Прип’ять, територією ЧАЕС. Родзинкою поїздки гіди називають візит до самоселів у селі Паришів.

Організатори вимагають заповнення заявок з паспортними даними та сплати рахунків за п’ять днів до відправлення. В’їзд до ЧЗВ – тільки для тих, кому виповнилося 18 років.

У Держагентстві з управління зоною відчуження пропонують 11 офіційних маршрутів: КПП Дитятки – с. Черевач – с. Залісся – м. Чорнобиль; Чорнобиль (майданчик біля Свято-Іллінського храму); м. Чорнобиль (меморіал «Тим, хто врятував світ», Свято-Іллінський храм, меморіальний комплекс «Зірка Полин»); м. Чорнобиль – с. Паришів (с. Опачичі, с. Купувате); м. Чорнобиль – ЧАЕС – Комплекс «Вектор» (чиста зона) – ПЗРВ «Буряківка» (чиста зона); м. Чорнобиль – ЧАЕС – став-охолоджувач; м. Чорнобиль – м. Прип’ять; м. Чорнобиль – Чорнобиль-2; м. Чорнобиль – Красне; м. Чорнобиль – Поліське; м. Чорнобиль – пл «Сказочний». Підготовка програми для іноземців оцінюється в 2 тис. грн, для українців – в 495 грн. Якщо йдеться про особистий супровід, то іноземцю слід буде віддати 500 грн, а українцю – 140 грн.

Останніми роками неодноразово чула про те, що поїздки до Чорнобиля іноземці сприймають як певний треш, заряд адреналіну. Однак не тільки з цим пов’язана увага до зони відчуження…

Сонячна електростанція та 60 інвестпропозицій

26 квітня 2018-го – це вже 32-га річниця аварії на Чорнобильській АЕС. В цьому році влада називає Чорнобиль та прилеглі до нього землі – територією альтернативної енергетики, де розміщуватимуться об’єкти сонячної енергетики. Так, наприкінці березня Міністерство екології та природних ресурсів презентувало попередній проект техніко-економічного обґрунтування встановлення парку наземних сонячних панелей у зоні відчуження потужністю 1,2 ГВт, розробленого компанією Tractebel Engineering. Очікується, що енергії вистачить на 200 тисяч домогосподарств. Сам проект-дослідження профінансований урядом Франції.

Щодо цього питання міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак висловився в такий спосіб: «Ще кілька років тому нам не вірили, що зона відчуження може бути інвестиційно привабливою. Не вірили в Україні, але повірили, наприклад, на економічному форумі Торонто. Там ми презентували будівництво сонячних станцій на території ЧЗВ як можливий інвестиційний проект для закордонних компаній. За короткий проміжок часу надійшло понад 60 пропозицій від інвесторів з річних куточків світу, готових інвестувати у сонячні станції на території зони відчуження. Попри те, що північ Київщини не найсонячніший регіон нашої країни. Уряд паралельно продовжує роботу над необхідним нормативно-правовими актами для подальшого спрощення умов ведення бізнесу на цих територіях…Коли я кажу про перетворення зони відчуження на територію змін, то, передовсім, маю на увазі безпеку та відкритість для наукових досліджень і нових технологій. Два роки тому ми й мріяти не могли, що зможемо впритул підійти до перетворення зони на економічно привабливу територію. Зараз Мінприроди здійснило всі необхідні бюрократичні процедури, щоб тут можна було вести бізнес. Головна мета проекту – повернути зону відчуження в українську економіку».

До слова, за останні кілька років керівництво Мінприроди отримувало різні пропозиції. Наприклад, французька енергетична компания Engie SA хотіла зводити в ЧЗВ сонячну електростанцію за 1,25 млрд доларів. Китайські, німецькі, американські інвестори на таку ж саму потребу просили виділити від 20 до 1000 га землі.
«Укриття» може стати екологічно безпечною системою

А голова Держагентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук наголосив, що землі зони відчуження непридатні для більшості видів господарської діяльності, однак спорудження на них об‘єктів альтернативної енергетики дасть змогу відновити економіку регіону з мінімальним екологічним ризиком. «Оголошуючи стратегію «Чорнобиль – територія змін», ми розуміли, що маємо знайти можливість хоча б часткового використання наявної енергетичної та транспортної інфраструктури зони відчуження. Завдяки ТЕО французької компанії, можемо сказати, що будівництво сонячної електростанції є можливим, і цей проект стане важливим кроком до перетворення забруднених територій на справжню територію змін», – пояснив він.

Окрім цього, минулої середи Верховна Рада підтримала за основу законопроект «Про внесення змін до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему» № 6624. Термін виконання першочергових заходів на об’єктах у зоні відчуження завершилися ще в 2012 році. Тож нові норми дадуть змогу завершити будівництво нового безпечного конфайнмента, консервацію блоків 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС, ввести в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу, почати переробку радіоактивних відходів, накопичених за період експлуатації Чорнобильської АЕС. Якщо проект документа стане законом, новий безпечний конфайнмент та сховище відпрацьованого ядерного палива вдасться ввести в експлуатацію вже в поточному році.

Одне слово, територія ЧАЕС видозмінюється. Ще у січні 2018-го до запуску готувалася перша сонячна електростанція в чорнобильській зоні відчуження. Її розділяють від нового саркофагу четвертого енергоблоку ЧАЕС сто метрів. Проект втілювала у життя українсько-німецька компанія Solar Chernobyl. Обсяги СЕС – 1,6 га. Працівники компанії вважають, що ця СЕС здатна задовольнити потреби цілого селища з двома тисячами будинків. Очікується, що 3800 фотоелектричних панелей будуть здатні виробити 1 МВт енергії. Мільйон, витрачений на проект, планується окупити за сім років.

Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото Киянам та гостям столиці пропонується 11 різних маршрутів до Чорнобильської зони відчуження. Фото

 

PS: У Києві питаннями Чорнобиля переймаються не тільки в квітні. Наприклад, для школярів столиці, а також Іванківського та Поліського районів викладаються екологічні уроки. Учням дошкільних закладів пропонуються міні-тренінги. Викладацькі програми сформували та втілили в життя фахівці Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. У такий спосіб вони намагаються зробити маленьких киян та жителів регіону екологічно свідомими, зокрема, роз’яснити їм, чому важливо зберігати біологічне та ландшафтне різноманіття регіону.

Якщо брати до уваги саме зону відчуження, то її облюбували не лише туристи, а й птахи. У 2017 році там було відмічено 203 види птахів, з яких – 32 занесені до Червоної книги України. Зимували в ЧЗВ 19 видів птахів, зокрема, гоголь звичайний, крех великий, зимняк, беркут, орлан-білохвіст, сапсан, горіховка, щиглик, снігур.