Вт. Кві 23rd, 2024

Привид реваншу: які шанси у екс-регіоналів повернутися до влади

Останній тиждень ознаменувався пожвавленням у політичному таборі «колишніх». Спочатку Віктор Медведчук розповів в інтерв’ю ВВС Україна, що не виключає участі в майбутніх парламентських виборах.


Одіозний політик навіть назвав партії, чиї ідеї та програми для нього близькі – «Опозиційний блок» і «За життя». А потім депутат і відомий бізнесмен Вадим Новинський оголосив у Фейсбуці про створення нового руху під назвою «Партія миру». З чим пов’язана така активність? Чи вийде у екс-регіоналів повернути владу?

НАЗАД У 2010-й? Деякі експерти порівнюють нинішній стан в Україні з ситуацією восьмирічної давності. Тодішній президент Віктор Ющенко за чотири роки примудрився майже повністю розгубити небачену довіру суспільства, яка у нього було після виборів 2004 року. А очолюваний ним «помаранчевий» табір загруз у внутрішніх чварах і розколах. Ситуацію посилило й те, що влада не зуміла ефективно протистояти економічній кризі 2008 року. В результаті, на президентських виборах 2008 року багато «помаранчевих» виборців відмовили своїм недавнім фаворитам у підтримці. А опозиційні сили, навпаки, згуртувалися навколо Партії регіонів і Віктора Януковича.

В сьогоднішній Україні громадяни теж не довіряють владі, а рейтинги партій правлячої коаліції неухильно падають. Соціально-економічне становище також не радує, а обіцяні реформи або буксують, або проходять зовсім не так, як очікувалося. Чи означає це, що українці підтримають тих політиків, які пообіцяють їм повернення стабільності і «долара по 8»?

ГОВОРЯТЬ РЕЙТИНГИ. Відзначимо, що між співвідношенням влади і опозиції в 2010 і 2018 роках все ж є істотна різниця. За президента Ющенка Партія регіонів стабільно залишалася найпопулярнішою політичною силою. Така ж ситуація зберігалася і пізніше. На парламентських виборах 2006, 2007 і 2012 років регіонали стабільно займали перше місце: за них голосували від 30 до 34% виборців.

Нинішнім спадкоємцям Партії регіонів до таких результатів далеко. На виборах 2014 року «Опозиційний блок» виявився лише четвертим, заручившись підтримкою менше 10% виборців. З тих пір підтримка екс-регіоналів у суспільстві дещо зросла. Згідно з останнім опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, за «Опозиційний блок» готові проголосувати 12,4% виборців, а за партію «За життя» – 10,3%. Таким чином, навіть об’єднавшись, ці партії не дотягують до показників часів Ющенка. Тим більше, як відомо будь-якому студенту-соціологу, об’єднання партій не означає автоматичного складання відсотків підтримки.

БІЛЬШЕ НЕ В ФАВОРІ. Крім того, не варто забувати, що в 2010-2012 роках Партія регіонів являла собою об’єднання найбільших вітчизняних капіталістів. Сьогодні олігархи воліють не ставити на якусь одну партію, а «тримати яйця в різних кошиках», просуваючи своїх людей у списки відразу декількох політичних сил різної спрямованості.

Навряд чи вийде у екс-регіоналів також  виставити себе захисниками інтересів соціально слабких верств населення. У Юлії Тимошенко і її партії «Батьківщина» це виходить набагато краще.

ЗАНАДТО ТІСНО. Нарешті, не варто забувати, що колись монолітної Партії регіонів більше немає. За голоси її виборців борються «Опозиційний блок» і «За життя», відносини між якими досить непрості. На цьому ж полі гратимуть нові проекти: «Християнські соціалісти» Михайла Добкіна і «Партія миру» Вадима Новинського. У деяких регіонах продовжує подавати ознаки життя «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. «Відщипувати» голоси будуть також «Наш край»  (партію називають «проектом Банкової»), а також «Відродження», яку пов’язують з командою Ігоря Коломойського. А ще є регіональні групи, які також претендують на «спадщину» Партії регіонів. В Одесі, наприклад, це партія мера Геннадія Труханова «Доверяй  делам» і Українська морська партія одіозного Сергія Ківалова.

Несподівано набрати сер’йозну частку голосів може Аграрна партія, яка показа що це потужна сила з розвинутою структурою і величезним потенціалом. І це вже видно по результатам місцевих виборів. Наприклад на виборах до 51 об’єднаної територіальної громади 24 грудня Від партії обрано 121 депутата, або понад 17% від загальної кількості депутатів, висунутих партією.

Нагадаємо, на виборах до ОТГ 29 жовтня Аграрна партія отримала третє місце – 419 її кандидатів стали депутатами. Із них 391 депутати висувалися партією – це 12,1% від числа усіх обраних депутатів, що висувалися партіями. Ще 28 членів Аграрної партії перемогли як самовисуванці. В органах місцевого самоврядування уже працює понад 4 тисячі депутатів від Аграрної партії.

Тому можна сказати, що партія має великі шанси пройти в Верховну Раду та стати там однією з ключових сил.

ЦІКАВА ГЕОГРАФІЯ. На виборах 2012 року ПР перемогла завдяки голосам виборців дев’яти регіонів. Це Донецька, Луганська, Одеська, Запорізька, Херсонська, Дніпропетровська, Харківська, Запорізька області і Крим.

Сьогодні «виборча географія» корінним чином змінилася. Крим, а також частина Луганської та Донецької областей непідконтрольні Україні. А Закарпаття, Одещина, Херсонщина та Миколаївщина на виборах 2014 року віддали перевагу Блоку Петра Порошенка. Ослабли позиції екс-регіоналів і в Дніпрі: мер міста Борис Філатов навіть хвалиться, що знищив «Опозиційний блок» «як у міськраді, так і електорально, адміністративно».

Тільки в трьох великих містах мери представляють «Опозиційний блок». Це Кривий Ріг (Юрій Вілкул), Запоріжжя (Володимир Буряк) і Павлоград (Анатолій Вершина).

ПРОТИ ВСІХ. У будь-якому випадку, навіть істотно збільшивши своє представництво в парламенті, «Опозиційний блок» та інші екс-регіонали не зможуть сформувати уряд самотужки. А створювати коаліцію з ними ніхто з нинішньої більшості або «демократичної» опозиції не буде. Для Блоку Порошенка, «Самопомочі» або «Батьківщини» альянс з колишніми регіоналами означатиме втрату виборців і вірну політичну смерть.

Нарешті, найбільш радикальна частина українського політичного спектру ніколи не визнає реваншу регіоналів. Ще рік тому депутат від «Народного фронту» Юрій Береза ​​пригрозив влаштувати «ніч довгих ножів» при першій же спробі такого реваншу. Якщо таке говорить представник правлячої коаліції, можна уявити собі, як будуть діяти радикально-націоналістичні угруповання.

МАНІВЦЯМИ. Втім, все це зовсім не означає, що представники колишньої Партії регіонів найближчим часом не зможуть повернутися у владу. Власне, вони вже там. У парламентській фракції Блоку Петра Порошенка – 17 колишніх регіоналів. У деяких адміністраціях і радах на місцях їх взагалі більшість. А в жовтні 2017 року депутатами в об’єднаних територіальних громадах обрали 102 представників партії «Наш край», теж в більшості своїй – колишніх регіоналів.

Більше того, у Верховній Раді багато законів приймаються тільки завдяки підтримці депутатів від «Опозиційного блоку» і того ж «Нашого краю». Загалом, говорити про відхід регіоналів з української політичної сцени, принаймні, передчасно.

По матеріалам etcetera.media



Related Post