За останні роки земля в околицях Київської області подорожчала в рази. Цей фактор раз по раз привертає до себе все більше аферистів. За даними експертів нерухомості, в радіусі 50 – 100 кілометрів навколо столиці “чистої” землі, тобто оформленої прозоро з самого початку, без “сірих” схем, фактично не залишилось.

Практично за кожною земельною ділянкою, яка виставлена на продаж або здана в оренду, тягнеться шлейф протиправних дій: від відвертих шахрайських схем з подвійною власністю, до справедливих претензій селян, які вважають, що землю у них відібрали проти їх волі.

Так, на початку року стало відомо, що жертвами земельних махінацій стали селяни одразу чотирьох сіл Білоцерківського району Київської області.

У понеділок, 5 березня відбулось засідання комісії Міністерства юстиції з питань реєстрації.

За наявною інформацією, селяни сіл: Сидори, Олійникова Слобода, Савинці та Матюші, вирішивши надати свої земельні ділянки орендарю на вигідних умовах, не змогли цього зробити, оскільки їх землі вже в оренді у іншого господарства, але таких договорів селяни не підписували. Власники землі були обурені такою ситуацією та готувалися до довгої судової тяганини.

Селяни підготували колективну скаргу та звернулися до комісії Міністерства юстиції України з проханням розібратися в ситуації.

З’ясувалось, що власники земельних ділянок лише у лютому 2018 року постфактум дізналися, що у державному реєстрі є запис, про передачу їхньої землі в оренду ТОВ “Агрофірма Матюші”.

“Жодних документів, жодних договорів, я не підписував та не подавав. На нашу думку, попередні реєстраційні дії є незаконними, оскільки проведені без подання  державному реєстратору необхідних пакетів документів для вчинення необхідних реєстраційних дій щодо реєстрації договорів оренди наших земельних ділянок”, – розповів один із позивачів.

Представники ТОВ “Агрофірма Матюші”, прогнозовано заперечили подану на розгляд комісії скаргу селян. Їх основний посил – селяни пропустили терміни подачі скарги, селяни знали що їхня земля обробляється. Так, можливо й знали, але не на підставі договорів, яких вони не бачили в очі, як і умов таких договорів – термінів дії, оренної плати та ін., ну і звісно – не компетенція комісії міністерства Юстиції у розгляді цієї справи. Мовляв, нехай місцева поліція у всьому розбирається.

На сьогоднішній день перед комісією Міністерства юстиції стоїть не просте завдання: розглянути колективну скаргу власників земельних ділянок, дослідити чи дійсно державні реєстратори дотримувалися норм чинного законодавства з вчинення реєстраційних дій. Та у разі виявлення відповідних порушень, скасувати відповідне рішення щодо незаконної реєстрації договорів оренди.

Адже сучасні шахраї без особливих зусиль можуть ошукати українського селянина. Останнім джерелом невеликого доходу якого, залишається хіба що земля.

В даному контексті, надзвичайно важливою є роль держави як захисника інтересів та конституційних прав її громадян, оскільки доля простих селян, без перебільшення, залежатиме від справедливого рішення як членів комісії  Мін’юсту, так і особисто заступника міністра О.Сукманової.

Як саме завершиться ця справа та чи переможе справедливість, стане відомо вже найближчим часом.