Сб. Лип 20th, 2024

Україна поверне із власності росіян шість обленерго

Гру1,2022

СБУ порушила кримінальну справу проти віце-спікера Держдуми РФ Олександра Бабакова — співвласника компанії VS Energy, що управляє шістьма українськими обленерго в Житомирській, Херсонській, Кіровоградській, Чернівецькій, Рівненській областях та Києві, активи п’яти з яких були заарештовані два тижні тому. Про це повідомив прес-центр СБУ.

Бабакову повідомлено про підозру у зазіханні на територіальну цілісність та недоторканність України за ч. 3 ст. 110 Кримінального кодексу України.

Він голосував за низку федеральних законів про включення Запорізької та Херсонської області, разом зі Снігурівським та Олександрівським районами Миколаївської області, до складу РФ як «новостворених суб’єктів федеративної республіки».

Санкція статті передбачає покарання у вигляді 15 років чи довічного позбавлення волі.

11 листопада Печерський районний суд Києва наклав арешт на частки в українських підприємствах та цінні папери, кінцевими власниками яких є депутат Держдуми РФ Олександр Бабаков, член комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Євген Гінер і так званий «злодій у законі” на прізвисько Михайло «Лужнецький” Михайло Воєводін.

Зокрема, заарештовано частки у статутних капіталах п’яти компаній: АТ «Житоміробленерго» (95,54%), АТ «Херсонобленерго» (99,99%), ПрАТ «Кіровоградобленерго» (72,9%), АТ «Чернівціобленерго» (96,78%) та АТ «Рівнеобленерго» (93,24%). Цими частинками у різних пропорціях володіють ТОВ «ВС Груп Менеджмент» та нідерландські «ВС Енерджі Інтернешнл Н.В.» та Washington Holdings BV, об’єднаних у групу VS Energy.

Бабаков, згідно з матеріалами слідства, «будучи політичним діячем від провладної в Росії партії «Єдина Росія», користуючись впливом на найвище політичне керівництво України в період 2001-2014 рр., забезпечував лобіювання інтересів злочинної групи з метою придбання активів учасниками протиправної групи».

Раніше президент Володимир Зеленський ввів у дію два рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 жовтня, одним із яких санкції введено і щодо Бабакова, Гінера та Воєводіна. Бабаков також перебуває під санкціями США та ЄС. 2014 року він голосував за анексію Криму.

Енергетичні активи VS Energy в Україні до початку повномасштабного російського вторгнення перебували у процесі продажу групі ДТЕК Ріната Ахметова. Зокрема, у квітні 2021 року «ДТЕК Мережі» Ріната Ахметова уклало договір про придбання 24,5% акцій «Кіровоградобленерго» у VS Energy, а в серпні Антимонопольний комітет (АМКУ) розпочав розгляд справи про отримання «ДТЕК Мережі» контролю за цим обленерго. За даними телеграм-каналу «Монополіст», йдеться про придбання 100% акцій компанії за $80 млн.

Формально зараз до складу групи VS Energy входять «Херсон-», «Житомир-», «Кіровоград-», «Рівне-» та «Чернівціобленерго». «Київ-» та «Одесаобленерго» у 2019 році вже були продані групі «ДТЕК» Ахметова.

Група Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля та Бурштинський енергоострів.

ДТЕК створено у 2005 році для управління енергетичними активами групи «Систем кепітал менеджмент» (СКМ) Ріната Ахметова.Related Post