Гібридна війна проти України готувалася Російською Федерацією десятиліттями. Деякі її сторінки забуті, проте зусилля українських дипломатів та спеціальних служб з протидії агресору заслуговують на те, щоб їх пам’ятати.

1993-й політичний рік для Російської Федерації був складним. Парламент відкрито ворогував з Президентом Єльциним, перетягуючи на себе владну ковдру. І українське питання використовувалося обома сторонами для залучення прихильників на свій бік.

Гібридна війна проти України готувалася Російською Федерацією десятиліттями.

У перших числах липня 1993 року Борис Єльцин, виступаючи на мітингу у Ліпецьку, заявляє про російський статус Севастополя.

9 липня 1993 року парламент Росії ухвалив рішення, в якому було проголошено, що українське місто Севастополь належить Росії. У цьому рішенні, зокрема, проголошується «російський статус» міста Севастополя та затверджується, що він є «головною базою єдиного Чорноморського флоту».

Україна, зусиллями влади і дипломатів, за консультацією із СБУ, відреагувала миттєво. Зважаючи на безпрецедентну зухвалість росіян та міжнародний резонанс, за скаргою української сторони було скликано засідання Ради безпеки ООН.

За декілька місяців Президент РФ з танків розстріляв російський парламент і їм деякий час було не до України.

Згодом росіяни здійснили нову атаку – цей період потім назвали «мєшковщина». Але це вже зовсім інша історія.

20 липня 1993 року – важлива дата у новітній історії України. Цього дня зусиллями українських спецслужб, дипломатів та світової спільноти рішенням Ради безпеки ООН була зупинена перша спроба Російської Федерації анексувати частину території суверенної держави Україна.

Президенту РФ Єльцину нічого не залишалося, як відмежуватися від парламенту власної країни. «Мне стыдно за это решение. Надо ведь постепенно и спокойно решать проблемы Черноморского флота и его города-базы», – сказав він.

МЗС Росії також було змушене заявити: «Принятое 9 июля 1993 года Постановление Верховного Совета Российской Федерации «О статусе г. Севастополя» расходится с линией Президента и Правительства Российской Федерации».

20 липня 1993 року Головуючий на засіданні Ради Безпеки ООН виступив із заявою, де йшлося про те, що розглянувши скаргу, Радбез підтверджує територіальну цілісність України відповідно до Статуту ООН.

Про це повідомляє прес-служба СБ України