Мамографічне обстеження є одним із основних методів діагностики раку молочної залози та інших патологій у грудях. Під час мамографії використовується рентгенівське низькодозоване випромінювання, що дозволяє отримати чітке зображення тканини молочної залози.
Численними дослідженнями доведено, що з жінок, які регулярно проходять мамографію, вдається помітити злоякісне освіту на початковій і навіть нульової стадіях. Це дозволяє уникнути агресивних методів лікування та майже на 100% гарантує досягнення пацієнткою стійкої ремісії.
Кому та як часто рекомендовано проходити мамографію, розповіли фахівці БФ Квітна.
Для раннього виявлення онкологічного захворювання грудей мамографію рекомендується робити всім жінкам після сорока років. У той же час, якщо жінка має сімейний анамнез, високі фактори ризику розвитку раку, а також підозрілі утворення або передракові стани в грудях, лікар може рекомендувати проведення мамографічного скринінгу раніше.
Частота проведення мамографії може змінюватись в залежності від рекомендацій лікаря та національних установок. Але зазвичай доцільно проходити це рентгенівське обстеження молочних залоз щорічно або раз на два роки. Однак для жінок з підвищеним ризиком раку може бути рекомендовано обстежуватися частіше.
Які патології «помічає» мамографія
Мамографія є цінним інструментом для виявлення різних патологій грудей, зокрема:
-
- Рак грудей. Мамографічне обстеження допомагає виявити ранні стадії раку молочної залози, коли освіта ще невидима та невідчутна пальпаторно. Також воно дозволяє оцінити аномальні згущення та зміни у структурі чи формі молочних залоз, які можуть свідчити про раковий процес.
- Доброякісні новоутворення. Мамографія діагностує кісти, фіброаденоми, фіброзно-кістозні зміни та інші типи доброякісних пухлин та допомагає з’ясувати характер та розмір освіти.
- Аномалії кальцію. Мікрокальцинати, що є дрібними відкладеннями кальцію в молочних залозах, добре помітні під час проведення мамографії. Мікрокальцинати потребують особливої уваги та дообстеження, адже зазвичай вони вказують на розвиток патологічних процесів, таких як рак молочної залози.
- Зміни у структурі тканини. Мамографія дозволяє виявити структурні зміни у тканині молочної залози, які можуть свідчити про патологічні стани.
Як підготуватися до мамографії
Щоб обстеження було максимально комфортним та швидким, радимо заздалегідь зробити кілька підготовчих кроків:
-
- Одяг. Йдучи на обстеження, надягніть двокомпонентний комплект одягу. Наприклад, сорочку та спідницю. Це дозволить під час скринінгу оголити тільки верхню частину тіла, а не повністю роздягатися.
- Антиперспіранти. Перед мамографія не використовуйте засоби гігієни, що містять тальк (дезодоранти, антиперспіранти, лосьйони, креми і т.п.). Адже тальк може створити тінь на знімку або інтерферувати з якістю зображення.
- Прикраси. Для максимальної якості зображення перед обстеженням зніміть із грудей усі прикраси: намисто, ланцюжок із хрестиком тощо.
- Силіконові імпланти. Повідомте лікаря про наявність силіконових імплантів у грудях. Це дозволить медику виставити параметри на мамографі таким чином, щоб з огляду на імпланти результати на знімку були максимально точними.
Як здійснюється мамографія та її тривалість
Тривалість мамографії може залежати від кількох факторів, таких як тип обстеження, кількість знімків, індивідуальні особливості пацієнта та процедурні протоколи медичного закладу. Зазвичай мамографія займає близько 15-30 хвилин.
Під час мамографії жінка розміщує по черзі груди між двома пластинами маммографа. Ці пластини стискають молочну залозу на короткий проміжок часу (зазвичай кілька секунд), що допомагає отримати якісні зображення. Деякі жінки можуть відчувати дискомфорт або легкий біль під час стиснення грудей.
Протипоказання до мамографії
Є кілька протипоказань та обмежень для проведення мамографії. До них відносяться:
- Вагітність. Рентгенівське випромінювання може становити небезпеку для розвитку плода, тому лікарі рекомендують відкласти мамографічне обстеження або скористатися УЗД, якщо майбутня мама не має підозри на рак грудей. Якщо ж життю жінки загрожує онкологічне захворювання, лікарі можуть провести мамографію, прикривши її живіт спеціальним свинцевим фартухом, який не пропускає рентгенівські промені.
- Запальні процеси та виразки на шкірі грудей. У таких випадках лікар може рекомендувати відкласти мамографію до відновлення здоров’я.
Чи може мамографія «помилятися»
Як і будь-який медичний скринінг, мамографія не є абсолютно безпомилковою. Існують певні види раку, які дуже важко розпізнати навіть за допомогою мамографа. Також існує низка факторів, які можуть призвести до помилок чи неточностей у результатах мамографії. До них відносяться:
- Якість зображення. Висока щільність тканини молочних залоз (зустрічається у жінок до 40 років), рухи під час зйомки, наявність чужорідних предметів у грудях можуть вплинути на якість зображення та ускладнити діагностування патології.
- Інтерпретація результатів. Важливу роль у визначенні діагнозу відіграє досвід та кваліфікація радіолога.
- Хибнопозитивні та хибнонегативні результати. Трапляються рідкісні випадки, коли обстеження вказує на патологію, якої немає. Це називається – хибнопозитивний результат. Хибнонегативний результат навпаки «пропускає» хворобу. Ці помилки можуть бути спровоковані цілим спектром різних причин: щільність тканини молочної залози, розмір, форма та розташування патології.
Враховуючи вищезгадані аспекти, для отримання більш точного діагнозу лікарі можуть призначити додаткові знімки, а також зробити УЗД молочних залоз та біопсію.