17 травня 2025 року у Києві відбудеться урочисте відкриття унікального простору для людей та собак «База 4.5.0» на території парку Муромець. Проєкт має на меті покращити ментальне здоров’я українців, особливо військових та ветеранів, розвивати кінологічні види спорту для молоді та популяризувати каністерапію. Окрім вільного доступу до зони вигулу собак, тут проводитимуться різноманітні лекції, майстеркласи та інші активності для людей, які потребують емоційної підтримки.
Актуальність створення такого простору полягає у тому, що підтримка ментального здоров’я для українців є важливим складником соціального функціонування. Економічна нестабільність, невизначеність майбутнього, військовий конфлікт, відсутність базової безпеки впливає на психологічний стан населення. А перебування військових в зоні бойових дій нерідко викликають ПТСР та подібні психофізіологічні порушення.
База 4.5.0 – психологічна підтримка людей, реабілітація та ресоціалізація ветеранів і військових
Простір «База 4.5.0» унікальний тим, що охоплює різні види психологічної підтримки людей, реабілітації та ресоціалізації ветеранів і військових. Одним з ключових методів позитивного психосоціального впливу є каністерапія з залученням спеціально керованих та навчених собак. Контакт із тваринами допомагає знизити рівень тривоги, полегшити прояви ПТСР та подарувати відчуття безпеки й безумовного прийняття. Це надзвичайно важливо для людей, які пережили травматичні події. Організатори простору ІРЦ «База 4.5.0», компанія Josera та івент-агенція «Holy sweets» вже декілька років поспіль займаються популяризацією каністерапії в Україні, оскільки цей вид петтерапії може принести велику користь українцям як під час повномасштабного вторгнення, так і після його завершення.
«Сьогодні Україна має значний дефіцит сертифікованих собак для каністерапії попри те, що попит на емоційну підтримку лише зростає. Ми створили «К-9. База 4.5.0», аби змінити цю ситуацію. Це простір, де ми не лише проводимо терапевтичні сесії, а й готуємо нове покоління собак-терапевтів. Наша мета — зробити каністерапію доступною для якомога більшої кількості людей, яким вона справді потрібна», — говорить Юлія Цепун, голова військового ІРЦ «База 4.5.0».

Також завдяки співпраці з ГО «Літопис Незламності. Історична агенція» у просторі буде доступна і гарденотерапія — робота з рослинами, садові проєкти та природна творчість, що сприяють зменшенню психологічного напруження, поверненню відчуття спокою, внутрішнього контролю та задоволення від проробленої роботи. Історична та мистецька складова, поєднана з обробкою ґрунту, дозволить учасникам усвідомити себе як носіїв стійкості, гідності та приналежності до великої традиції незламності.
Ці методи — не лише про терапію, але й про соціальну інтеграцію, створення спільноти та відновлення активності в повсякденному житті.
«Гарденотерапія — один з найдоступніших, але не менш ефективних методів реабілітації та ресоціалізації військових. Вона не вимагає складного обладнання, але дає відчутний результат: допомагає сфокусуватись на простих, мирних завданнях, відчути контроль над процесом, побачити плоди своєї праці. Це справжній ресурс для зцілення», — зазначає авторка проєкту Тетяна Висоцька.
Серед реабілітаційних занять також проводяться активності на воді (катання на sup-дошках та каяках, вейкбординг) та банні процедури, які також мають позитивний вплив на ментальне здоров’я та фізичне самопочуття.
Простір «К-9 База 4.5.0» орієнтований не лише на реабілітацію військових та ветеранів, а й на розвиток кінологічного спорту серед молоді. Це важливий крок до формування свідомої pet-friendly культури в Україні, де собака — не просто домашній улюбленець, а повноцінний партнер у розвитку, спорті та емоційному зростанні. Завдяки таким ініціативам молоде покоління отримує ще один ресурс для активного, змістовного дозвілля, де можна тренуватися, змагатися й навчатися разом зі своїм хвостатим другом. Зона вигулу для собак буде обладнана спеціальними спорудами для тренувань та вишколу собак. Також на постійній основі проводитимуться тематичні лекції й заняття для власників песиків.
«Ми прагнемо, щоб молодь зростала в культурі pet-friendly, де собака — це не лише друг, а й партнер у спорті, розвитку, досягненнях. Кінологічні види спорту формують командний дух, навички взаємодії, дисципліну. Це не лише можливість активно проводити час, а й форма виховання відповідальності, емоційної зрілості та поваги до тварин», — наголошує керівниця проєкту «К-9 База 4.5.0» Катерина Шершньова.
Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що простір «База 4.5.0» це дійсно унікальне місце.
«База 4.5.0» пропонує:
- К-9 База 4.5.0 — місце із зоною вільного вигулу та тренувальним майданчиком для собак;
- Навчальні заняття собак для поліпшення послуху, соціалізації та адаптації у міських умовах;
- Лекторій — щотижневі освітні та практичні заходи з різних видів емоційної підтримки;
- Реабілітаційні програми — каністерапія, гарденотерапія та водна реабілітація для ветеранів, військових та їхніх родин.
«Поява «К-9 Бази 4.5.0» у парку «Муромець» — це логічне та цінне розширення комплексу реабілітаційних ініціатив, що вже реалізуються в цьому просторі для підтримки поранених, ветеранів та їхніх родин. Собаки — це інновація в системі реабілітації. Вони природно доповнюють весь спектр наших програм — від фізичної реабілітації до психоемоційної підтримки», — підкреслює Юрій Зозуля, співзасновник ІРЦ «База 4.5.0».

«За останні 6 років ми вивели таку реабілітацію, як “Каністерапія” на високий рівень в Україні. Гарні результати праці Волонтерів Центру «К-9 База 4.5.0» постійно підштовхували нас до розвитку даного напрямку. Ми перейняли досвід наших друзів та партнерів кінологічних та реабілітаційних центрів країн ЄС та США, адаптували нашу роботу до сучасних умов життя в Україні та стали першою країною в світі, як практикує каністерапію під час війни. Сьогодні місто Київ отримало перший в Україні простір емоційної підтримки для людей та собак. Ценр «К-9 База 4.5.0» – це результат великої командної роботи.
Дякую команді Волонтерів ІРЦ “База 4.5.0”, компанії Josera, івент-агенції «Holy sweets», Департаменту суспільних комунікацій КМДА та Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА», – зазначив Ярослав Бондаренко, співзасновник ІРЦ «База 4.5.0».
На урочистому відкритті простору емоційної «К-9 База 4.5.0» на гостей очікує знайомство з командою, тематичні лекції з емоційної підтримки, презентації, показові виступи випускників кінологічних шкіл, конкурси для песиків, нагородження переможців та приємне неформальне спілкування.