Ср. Тра 22nd, 2024

Бізнес із Грановським, статки і подвійне громадянство: що приховує замміністра освіти Вінницький, – розслідування

Міністерство освіти Михайло ВінницькийМіністерство освіти Михайло Вінницький

Одним із заступників голови МОН став екссекретар НАЗЯВО Михайло Вінницький: раніше НАЗК закидало йому корупційні порушення, а журналісти виявили у чиновника коштовне майно і сумнівні бізнес-зв’язки

Освітянин чи завзятий корупціонер? Елітне майно, спільний бізнес із одіозними екснардепами, судова справа від НАЗК та, ймовірно, паспорти одразу двох країн – перелік сумнівних фактів із біографії свіжопризначеного заступника голови МОН Михайла Вінницького вражає. Та, вочевидь, поки не заважає його просуванню вгору кар’єрними сходами.

Вітчизняну освіту і науку продовжує лихоманити від кадрових рішень у профільному Міністерстві. 19 травня 2023 року голова відомства Оксен Лісовий призначив двох заступників: Андрія Сташківа та Михайла Винницького.

І мало не одразу мережу сколихнув скандал довкола одного з топпризначенців. Адже щойно громадськість дослідила біографії чиновників, виявилося: принаймні один із них має неабиякий досвід не лише у науковій сфері, а й у питаннях, пов’язаних із особистим збагаченням. Йдеться про Михайла Вінницького, чия діяльність на попередньому місці роботи ознаменувалась корупційною справою.

Чим відомий Михайло Вінницький?

За даними з відкритих джерел, Михайло Винницький народився в Канаді, до України переїхав у 2003 році, а у 2019-му указом 5-го президента України Петра Порошенка отримав українське громадянство.

У буремних 1990-х майбутній топпосадовець працював у приватному секторі: пройшов шлях від простого менеджеру з продажів до віцепрезидента канадської компанії. А з 2003 року розпочав викладацьку кар’єру.

З 2014 до 2020 року Вінницький був у МОН радником трьох міністрів та очолював секретаріат НАЗЯВО – Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Цей орган відповідає за якість вищої освіти, акредитацію освітніх програм та моніторинг вишів.

І саме у НАЗЯВО довкола Михайла Вінницького спалахнув гучний корупційний скандал.

Як розповів у фейсбуці один із співробітників Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, член колегії МОНУ, адвокат Микита Андрєєв, у 2020-2021 роках, коли пан Вінницький очолював секретаріат НАЗЯВО, він влаштував собі у службове підпорядкування дружину Марту і неодноразово преміював її.

У липні 2021 року НАЗК надіслало до Агентства припис з вимогою звільнити (або перевести на інше місце роботи) одного з подружжя порушників.

Обом було дуже комфортно працювати в таких умовах, тому припис виконувати вони не захотіли. Вирішили звернутися з позовом проти НАЗК з вимогою до Суду скасувати вказаний припис. Формальним позивачем було НАЗЯВО, коли я ще не був там членом, зате головою Агентства був патрон Винницького – Сергій Квіт. У 2022 році дуже дивним чином, за декілька миттєвостей до ліквідації, скандальний Окружний адміністративний суд міста Києва приймає рішення про скасування вказаного припису НАЗК“, – зазначив Андрєєв.

Цю інформацію підтверджують наявні у реєстрі судових рішень справи, ініційовані НАЗК.

Як встановили слідчі, Вінницький дійсно працевлаштував свою дружину у відомство, де був одним з керівників.

Керівник секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, діючи всупереч вимогам закону України, в умовах реального конфлікту інтересів ухвалює рішення щодо призначення своєї дружини на посаду провідного фахівця відділу акредитації освітніх програм Агентства за строковим трудовим договором до 27.02.2024 р. включно“, – ідеться у матеріалах слідства.

Фрагмент судової справи
Фрагмент судової справи

Ба більше, протягом кількох років чиновник мало не щомісяця радував дружину додатковими “бонусами” за державний кошт.

Реалізуючи свої службові повноваження, ухвалив в умовах реального конфлікту інтересів рішення щодо преміювання працівників секретаріату Агенства у листопаді 2019 року, у грудні 2019 року, травні 2020 року, червні 2020 року, липні 2020 року, у січні 2021 року“, – зазначається у справі.

Саме за цими фактами НАЗК і видало вищезгаданий припис. Суд першої інстанції визнав Вінницького винним у порушенні, проте чиновник ініціював від імені НАЗЯВО зустрічний позов про начебто відсутність складу злочину. Проте й апеляція не схилили терези Феміди на бік посадовця. Кінцевий вердикт у справі засвідчує: вину посадовця – доведено. Однак справу таки закрили – через недотримання часових рамок.

Невже, маніпулюючи строками, Вінницькому вдалося уникнути будь-якої відповідальності?

Припис НАЗК щодо Винницького та його дружини під час роботи в НАЗЯВО – законний. Хоча й не виконаний по суті на сьогоднішній день. На підставі вищевикладеного вбачається, що заступником міністра освіти є особа, до якої має великі питання НАЗК“, – коментує юрисконсульт Богдана Сич.

Хоча тепер виходить, що Винницький таки виконав припис, адже отримав підвищення й перейшов з НАЗЯВО до Міністерства освіти. При цьому сам очільник відомства Оксен Лісовий назвав публікації ЗМІ про корупційне порушення заступника “дискредитацією”.

Михайло Винницький підсилив МОН у травні, очоливши напрям вищої освіти. Напрям складний і важливий. Михайло знав, що легко не буде, але погодився зайти на посаду, за що я йому дуже вдячний. Його перші три місяці роботи – це вступна кампанія, напрацювання пропозицій змін до законів, блокування схеми вступу без ЗНО чи НМТ, наведення ладу в роботі Національної комісії зі стандартів державної мови, догани ректорам, які порушили законодавство про освіту та вимоги контракту. Тепер на Михайла намагаються повісити ярлик корупціонера, перекручуючи та маніпулюючи фактами“, – написав міністр у фейсбуці.

А як щодо статків новопризначеного заступника голови МОН?

Команда “СтопКору” ретельно дослідила державні реєстри нерухомого майна, перетини кордону та бізнес-інтереси пана Вінницького. І з’ясувала низку цікавих фактів, що, ймовірно, доповнюють корупційний пазл.

Зокрема, як виявилось, держслужбовець дотримується не зовсім скромного стилю життя. У власності родини Вінницький є преміальний позашляховик – сірий Volvo XC90. Вартість подібного авто в офіційному салоні Volvo стартує від 2,2 млн грн.

Крім того, Михайло та його дружина Марта мають дві квартири у самому серці Києва – на вулиці Нижній Вал, що на Подолі. Обидві оселі вони придбали у 2015 році.

Можливо, це і збіг, але цікавий, бо саме у 2015 році Винницький стає радником міністра освіти і науки України. Наразі схожі квартири подібної квадратури коштують від 7 мільйонів гривень“, – коментує Артем Поліковський.

Також, згідно з даними реєстрів, Марта є власницею чималого будиночку під Києвом, який, вочевидь, подружжя збудувало не дуже давно. Невже все це – за державну зарплату?

З’ясувалось, чиновник може мати й інше джерело доходу – власний бізнес.544

За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, Михайло Винницький є співзасновником Виставкового центру “Експо Плаза”, статутний капітал якого сягає майже 150 мільйонів гривень. Та найцікавіше – хто є його діловими партнерами.

Михайло Винницький значиться співвласником компанії
Михайло Винницький значиться співвласником компанії

За інформацією відкритих реєстрів, керівником компанії є Ігор Колгатін, експомічник нардепа Грановського. Це – той самий Олександр Грановський, який наразі фігурує у кримінальній справі щодо незаконного заволодіння міжнародним аеропортом “Одеса” та 2,5 млрд грн доходу від його діяльності.

А чинними бенефіціарами “Експо Плази” наразі значаться десятеро осіб. Серед них – Володимир Боровик, який три року тому балотувався у народні депутати від проросійської партії ОПЗЖ. А також Валерій Пекар, якого у ЗМІ називали бізнес-партнером скандально відомого екснардепа Віктора Пилипишина.

І “вишенька на торті”: заступник міністра освіти досі може мати громадянство двох країн, що заборонено законодавством України.

Виявилось, що окрім сумнівних компаньйонів і методів заробляння родинних статків, варто пильніше придивитись і до виїздів Михайла Вінницького за кордон. Так, у 2020 році при перетині держкордону він надав паспорт громадянина саме Канади, хоча за рік до цього вже отримав український. А в Україні подвійне громадянство заборонене законом.

Про ймовірне збереження Вінницьким другого паспорта розповідають й теперішні представники НАЗЯВО.

Хоча після початку повномасштабного вторгнення Винницький і покинув Україну (за канадським паспортом?) та звільнився з НАЗЯВО – йому було важливо відбілити свою репутацію і “стерти” всю брудну історію відносин з НАЗК. В тому числі, щоб у майбутньому претендувати на більш високі посади“, – стверджує Микита Андрєєв.

Варто зауважити, що будучи громадянином іншої країни, чиновники подібного рангу мають проходити спецперевірку, адже мають доступ до держтаємниці. Але, згідно з коментарем Міністерства освіти, через війну Винницький вищезгадану перевірку не проходив.

Як усі ці факти пояснює сам Михайло Вінницький?

Аби почути позицію посадовця, журналісти “СтопКору” вирушили до Міністерства освіти, проте, як виявилося, пан заступник міністра перебуває у відрядженні. Причому де саме та на який період – ніхто не знає. Не відповідає Вінницький і на численні дзвінки та СМС у соцмережах.

Тож наразі юристи “СтопКору” вже готують мотивовані звернення до правоохоронних органів та Кабінету Міністрів, аби ті також дали свою оцінку виявленим порушенням. А ми продовжимо вивчати ознаки корупції у діях топкерівництва Міносвіти. Далі буде.

Нагадаємо, цього року у Національному авіаційному університеті вибухнув черговий скандал навколо керівництва вишу. Ректору НАУ Максиму Луцькому закидають мільйонні премії, спроби рейдерства, незаконні статки і ймовірний “російський слід”.

Джерело:YouTube-канал “Стоп Корупції”

https://www.stopcor.org/ukr/section-suspilstvo/news-biznes-iz-granovskim-statki-i-podvijne-gromadyanstvo-scho-prihovue-zamministra-osviti-vinnitskij-rozsliduvannya-19-10-2023.html



Related Post