Сб. Лип 20th, 2024

Українські олігархи другого ешелону активно заробляють на тимчасово окупованих росією територіях: історія успіху Василя Хмельницького та Андрія Іванова

«Жигулина Роща» – один із найбільших житлових комплексів тимчасово окупованого Криму. Декілька років тому, цей ЖК звела будівельна компанія відомого українського бізнесмена Андрія Іванова, який не один рік залишається у рейтингу найбагатших українців, за даними Forbes. Раніше, ця компанія побудувала на півострові велетенський торгівельно-розважальний комплекс «Меганом». Нині, з відкритих джерел відомо, що головним бенефіціаром обох об’єктів є мешканець Москви Сергій Мартинов, який раніше був причетний до бізнесу Андрія Іванова та його партнера Василя Хмельницького, одного із найбільших забудовників столиці.

У росії, Сергій Мартинов є власником будівельної компанії – «Московская инвестиционная группа» (МИГ). У листопаді 2014-го забудовники здали в експлуатацію перший будинок житлового комплексу, на 2600 квартир, у Калузі, за 100 кілометрів від Кремля. Зведення комплексу обійшлося компанії приблизно 1,4 млрд російських рублів (понад 40 млн USD на той час).  На презентації першого новобуду  «Московская инвестиционная группа» позиціонувала себе, як компанія з холдингу «UPD», Андрія Іванова та Василя Хмельницького.  До 2016 року компанія «Ukrainian Property Development Holdings Ltd»  у російських реєстрах була власником «МИГ». Пізніше її «подарували» росіянину Сергію Мартинову. Згодом, щось схоже бізнесмени провернули у Криму.

В Криму, до його анексії росією, компанія «UPD» збудувала ТРЦ «Меганом». Будівництвом ТРЦ займалася, пов’язана із «UPD», українська компанія «КДК», якою керував Олексій Баранов. У 2014 році, «UPD», фіктивно, виставила активи на продаж, але з  директорської посади Олексій Баранов пішов лише у 2018 році, через 4 роки після початку війни.

Українська «КДК» була створена у 2009 році, а російська була зареєстрована у російських органах влади у жовтні 2014-го. Російська «КДК» також належала «UPD» через офшорну компанію. Зв’язок «UPD» з «Mosonko Holdings» був досліджений у розслідуванні російського видання «Настоящее время», 2019 року. Тобто, за кілька років російсько-української війни «UPD» мала пряме відношення до обох компаній «КДК»,  які будували  кримський «Меганом» та ЖК «Жигулина Роща».

У 2022 році Сергій Мартинов став мажоритарним власником сімферопольського ТОВ «Крымская девелоперская компания» (ООО «КДК») з часткою у 57,34%., яка володіє найбільшим кримським ТРЦ «Меганом», загальною площею 74 тис. кв. м.  Його будівництвом займалася «Кримська девелоперська компанія», зареєстрована в Україні у 2009 році. Основним інвестором був холдинг Андрія Іванова та Василя Хмельницького, але до цього проєкту він залучив ще одного молодшого партнера – Олександра Баранова, який  курував увесь процес у Криму. Зокрема і керував будівництвом ЖК  «Жигулина Роща», у 2016, яке відбувалося за участі “влади” анексованого півострова.

Забудовником ЖК «Жигулина Роща», у тимчасово окупованому Криму, є російська компанія «СКГ». Історія її створення дуже подібна на історію  створення компанії «КДК». Спершу компанії були українськими, а після анексії Криму, такі ж компанії з’явилися у російських реєстрах.

Періодично з боку Андрія Іванова та його партнерів звучали заяви, про вихід з кримського бізнесу. Утім, згідно з російськими реєстрами, до 30.12.22 серед акціонерів ООО «КДК» перебувала кіпрська компанія «Mosonco Holdings Limited». Ця ж компанія була засновником української «КДК», а її бенефіціаром спочатку був Василь Хмельницький, а потім його замінив російський партнер бізнесмена – Сергій Мартинов. Російське опозиційне медіа «Настоящеее время» у 2019 році дослідило ланцюжок, пов’язаних із Mosonco фірм і виявило серед них таку, що належала Олексію Баранову – «АB Pillar Holding (Cy) Limited». Сам Баранов у 2021 році в коментарі українському виданню «НВ Бізнес»  підтвердив, що наразі залишається у кримському бізнесі, хоч документи про зміну власників ТРЦ начебто мають бути от-от підписані.

За три останні роки у ЖК «Жигулина Роща» введено в експлуатацію більше 1000 квартир, загальною площею понад 150 тисяч квадратних метрів. Забудовником є компанія СЗ «Столичная коммерческая группа» (або ж просто СКГ). Крім того, вона розпочала уже й будівельні роботи по інший бік «Меганому», на вулиці Мраморная. У  2021-му її виторг зріс на 61%, до 3,7 млрд рублів, чистий прибуток – на 37%, до 635 млн рублів.

Єдиним власником української «СКГ» є кіпрська «Synestra Trading Limited». У російській «СКГ» її частка кілька років тому скоротилася до 13,9%, а з 30 грудня 2022 року – взагалі до нуля. Знову ж таки кінцевим мажоритарієм компанії після цих змін став, вже відомий Сергій Мартинов. Мартинову належить лише 9,27% капіталу, ще 40% активів «СКГ» розпорошена між кількома фірмами зареєстрованими на Мартинова чи його партнера Романа Мітрофанова – наприклад «Инвест Проект», «Медпромстрой», «Вест Групп Консалтинг».

Серед основних девелоперських проєктів компанії «UPD», яка пов’язана із будівництвом в Криму є ЖК преміум-класу у Києві, «Новопечерські Липки»,  «Бульвар фонтанів», «RiverStone», «Паркове містечко» та «White Lines». Нагадаємо, власниками активів компанії є Василь Хмельницький та Андрій Іванов. Нині він володіє інвестиційним фондом «Quarter Partners», який вкладає кошти в проекти , у галузях IT, інфраструктури, нерухомості, фармацевтики в Україні та за кордоном. Три роки тому,  обсяг інвестицій фонду оцінювався в $ 520 млн. У інвестора фонду амбітні плани. «Quarter Partners» збирається збільшити свій капітал щонайменше у чотири рази. Зокрема завдяки і інфраструктурним  проєктам, які розвиватимуться у найближчі 10-15 років. В Україні, росії чи на тимчасово окупованих територіях – невідомо.Related Post