Пт. Кві 26th, 2024

Як Україна розбудовує свою армію: Наземні та морські безпілотники

Лип29,2021

Фото: ДНДІ ВС ОВТ

Сучасна армія жодної країни не може обійтися без безпілотних апаратів – повітряних, наземних чи морських. Україна намагається йти в ногу з часом, тому періодично поповнює арсенал таких засобів.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Повітряні безпілотники

Земля

Наземні рóботи на службі армії – тема для ЗСУ не нова, адже в Україні роботизовані апарати і комплекси давно використовуються у військових цілях.

Зокрема, з січня 2020 року українські сапери активно застосовують роботизовані системи з розмінування серії TALON виробництва США.

Це чудо техніки в базовому багатоцільовому варіанті має довжину 86,4 см, висоту 42,7 см, максимальну масу від 52 до 71 кг (в залежності від встановленого комплекту цільового устаткування), може брати на себе масу корисного вантажу до 45 кг і тягнути (буксирувати) вантаж масою до 680 кг. Встановлений на роботі стандартний маніпулятор може піднімати на повністю витягнутій “руці” вантаж масою до 11 кг .

Електрична силова установка робота TALON дозволяє йому розвивати швидкість до 8,3 км/год і працювати без підзарядки своїх джерел живлення – в залежності від характеру місцевості і виконуваного завдання – від 2,8 до 4,5 години , а в режимі очікування навіть до 7 діб.

При цьому дистанція управління роботом по кабелю становить 300 м, по радіолінії – до 500-800 м, а при використанні на роботі подовженої радіощогли – до 1000 м.

Залежно від конкретної моделі і розв’язуваної задачі, роботи можуть оснащуватися різними оптикоелектронними і інфрачервоними засобами спостереження (виявлення), засобами зв’язку та передачі даних, лазерними далекомірами та іншою спеціальною апаратурою. Зокрема, стандартний варіант оснащення робота включає до чотирьох кольорових відеокамер (одна з яких – оптична цифрова камера з 25-кратним зумом) і інфрачервону камеру. Можуть встановлюватися монохромні камери і прилади нічного бачення.

Читайте також: Робот TALON: Що за американське чудо техніки допомагає українським саперам

Також нещодавно звернув на себе особливу увагу безпілотний роботизований модуль “Скорпіон” від української компанії “Temerland military solutions” (не плутати з російським бойовим роботом “Скорпіон”).

Розробники позиціонують його як мобільний багатофункціональний засіб вогневої підтримки і розвідки рівня “рота – батальйон” для охорони периметра і кордонів.

Передбачається, що він буде застосовуватись для посилення взводу або відділення кулеметом та/або гранатометом на мобільній платформі і забезпечуватиме військовий маневр вогнем. А при наявності трьох або більше одиниць цієї техніки можна вибудувати більш ефективну лінію вогню при активній обороні цілої роти.

Реальна дальність управління “Скорпіоном” наразі складає 1-2 км, але розробники працюють над збільшенням її до 8 км.

Читайте також: Довга рука гранатометника: Що за бойовий робот “Скорпіон” може незабаром з’явитись на озброєнні ЗСУ

А з останніх розробок можна виділити колісний безпілотний комплекс Camel української компанії “Roboneers”. Це безпілотний наземний апарат, призначений для участі у розвідувальних операціях, виявлення та знищення живої сили та легко-броньованої техніки противника.

Розробники стверджують, що Camel може супроводжувати розвідувальні групи, перевозити та доставляти військові вантажі на лінію зіткнення. А у випадку ведення ворожого вогню він може бути своєрідним щитом для відходу особового складу або евакуації поранених.

Роботизована платформа оснащена багатьма сенсорами, що надає оператору повну картинку у 360 градусів. Також платформа інтегрується з системами розвідки та дронами, тому Camel можна оперативно використовувати для віддаленого запуску безпілотних літальних апаратів.

При вазі робота в 500 кг його тяглове навантаження сягає 1000 кг (тобто, він може взяти на борт ще 500 кг корисного вантажу).

Платформа має уніфіковану систему колісного шасі – це повнопривідна 4х4 система з незалежним керуванням кожним колесом, що різко зменшує ймовірність буксування чи перевертання – незалежно від глибини чи куту нахилу перешкод. Швидкість при цьому складає 20 км/год.

Гібридне енергообладнання забезпечує тихе переміщення платформи. Також платформа має достатньо потужності електробатарей для виконанні задач у позаміських умовах.

Читайте також: Бойові роботи пробираються в ЗСУ: Що за колісний безпілотник Camel випробовують в армії

Вода

Морські рóботи – один з найперспективніших напрямків розвитку ВМС у світі. Починають це усвідомлювати і в Україні. Зокрема, у Миколаєві компанія Unik Yachts ще у п’ять років тому розробила унікальний безпілотний катер для Морської охорони Держприкордонслужби, який отримав назву “Тінь”.

За інформацією розробників, катер “Тінь” призначений для патрулювання і візуального контролю акваторії в денний і нічний час, огляду, класифікації і цілевказування на потенційно небезпечні об’єкти, перевірки на наявність мін, контролю забруднення навколишнього середовища тощо.

Даний безпілотник має компактні розміри і вагу, може базуватися на суднах берегової охорони. Він також має багато датчиків для виконання різних місій і обладнаний автоматичною платформою для керованого підводного апарату.

“Тінь” передбачає три режими роботи: дистанційний ручний, автоматичний (рух за заданою траєкторією при безперервному контролі провідною станцією) і автономний (без радіоканалу, катер рухається за запланованим заздалегідь маршрутом без зв’язку з базовою станцією).

Щоправда, поки проект “Тінь” перебуває лише на стадії розробки. І хоч у 2016 році було задекларовано передачу українським прикордонникам 11 таких катерів до 2020 року, знайти бодай якісь підтвердження цьому не вдалося.

Читайте також: Проект “Тінь”: Які рóботи скоро охоронятимуть державний кордон з моря

Частина цих розробок належать до числа перспективних, а частина вже є реаліями сьогодення і стоять на озброєнні Збройних сил України. І тенденція така, що з кожним роком їх повинно ставати все більше.



Related Post