Пт. Кві 26th, 2024

Національний спротив з командирами-головами ОДА: Якою буде українська тероборона

Лип29,2021

Законопроект про створення територіальної оборони не підтримали тільки нардепи з ОПЗЖ.

Depo.ua розбирався, що це за закони і що корисного чи шкідливого вони привнесуть у Збройні сили України.

Суть закону про тероборону

Перше, що звертає на себе увагу у тексті законопроекту, це визначення – закон впроваджує в обіг кілька абсолютно нових термінів.

Зокрема, вводиться поняття національного спротиву. Це комплекс заходів для залучення громадян України до дій для гарантування воєнної безпеки та захисту територіальної цілісності держави, стримування та відсічі агресора.

При цьому закон визначає територіальну оборону, як невід’ємну складову оборони України у вигляді системи загальнодержавних, військових і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам.

Також вводиться термін рух опору, як система воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, які здійснюються з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України, а також допомоги населенню і територіям у надзвичайних ситуаціях. 

В фундаментальному ж значенні законопроект передбачає створення і діяльність в Україні окремого роду сил української армії – Сил територіальної оборони ЗСУ.

Передбачається, що основою підготовки громадян України до національного спротиву є загальновійськова підготовка, яка організовується за територіально-зональним принципом. Вона полягає в опануванні базовими загальновійськовими практичними вміннями і навичками та поділяється на початкову і базову.

Початкова організовується центральним органом виконавчої влади разом з Міноборони та проводиться в закладах загальної середньої освіти.

Базова організовується Міноборони разом з іншими зацікавленими центральними органами виконавчої влади та проводиться з громадянами України, які досягли вісімнадцятирічного віку та не проходять військову службу.

Структура Сил територіальної оборони ЗСУ

Сили територіальної оборони складаються з добровольчих формувань територіальної громади.

Зони тероборони збігаються з межами областей, АР Крим а також Києва та Севастополя. Вони у свою чергу поділяються на райони тероборони, межі яких збігаються з межами районів в Україні.

Керівниками зон територіальної оборони є голови обласних державних адміністрацій, голова Київської, Севастопольської міської державної адміністрації та голова АР Крим. Там, де створені військово-цивільні або військові адміністрації, – відповідно, їхні керівники.

Керівниками районів територіальної оборони є голови районних державних адміністрацій (РДА) або районних військово-цивільних чи військових адміністрації, там де вони створені.

При цьому всі територіально-структурні одиниці Сил тероборони мають власні штаби. Це постійно діючі органи управління територіальною обороною у визначених межах. Очолюють штаби командири бригад чи батальйонів Сил територіальної оборони ЗСУ. 

Також до виконання завдань тероборони залучаються Генеральний штаб ЗСУ, Командування Сил тероборони ЗСУ, регіональні управління Сил тероборони, а також органи управління інших складових сил безпеки та оборон.

При цьому загальне керівництво національним спротивом здійснює президент України, як верховний головнокомандувач ЗСУ. Безпосереднє ж керівництво територіальною обороною здійснюється на всій території України головнокомандувачем ЗСУ через командувача Сил тероборони.

Керівництво рухом опору здійснює головнокомандувач ЗСУ через командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ, тоді як керівництво підготовкою громадян України до національного спротиву здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Комплектування Сил територіальної оборони ЗСУ

Органи військового управління Сил оборони комплектують військовослужбовці офіцерського складу, в особливий період це можуть також робити військовозобов’язані та резервісти.

До складу добровольчих формувань тергромад зараховуються громадяни України, які пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця тероборони. Облік здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишніми військкоматами). 

Основу добровольчих формувань тергромад складають громадяни, які пройшли військову службу у Збройних силах України чи в інших військових формуваннях та правоохоронних органах.

Водночас, двері для тих, хто не проходив військову службу, також відкриті. Але вони зараховуються до складу добровольчих формувань територіальних громад після складання присяги добровольця територіальної оборони.

Командири добровольчих формувань територіальних громад призначаються командувачем Сил територіальної оборони ЗСУ за поданням командира військової частини Сил територіальної оборони. Призначення погоджується з командувачем Сил спеціальних операцій ЗСУ.

Що стосується руху опору, то порядок проведення відбору до нього, його організація та здійснення визначаються Положенням про рух опору, який затверджується Кабміном окремо.

При цьому в законопроекті немає пункту про зберігання військовослужбовцями Сил тероборони індивідуальної зброї та боєприпасів до неї за місцем проживання. Саме цей пункт видався доволі суперечливим, викликавши чи не найбільше критики. До другого читання до формулювання про те, що зброя має зберігатися на складах у пунктах постійної дислокації, додали опцію “або у визначених місцях зберігання у порядку, визначеному Кабміном”. Себто, в особливих ситуаціях уряд може значно розширити список таких місць. 

Фінансування

Згідно з президентським законопроеком, національний спротив фінансуються з державного та місцевих бюджетів та інших легальних джерел. 

При цьому видатки на організацію та здійснення руху опору належать до таємних видатків держбюджету.

Забезпечення добровольчих формувань територіальних громад індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами до неї здійснюється в загальній системі забезпечення ЗСУ.

Загальновійськова підготовка до спротиву організовується з використанням фондів військових частин Сил територіальної оборони, військових навчальних закладів, навчальних центрів, інших військових частин ЗСУ.

Фінансування і ресурсне забезпечення Сил територіальної оборони ЗСУ, Сил спеціальних операцій ЗСУ та заходів підготовки громадян України до національного спротиву здійснюється Кабінетом Міністрів України в межах відповідних видатків Міністерства оборони.

У свою чергу обласні, районні, міські, сільські та селищні ради забезпечують фінансування заходів національного спротиву місцевого значення та заходів підготовки громадян України до національного спротиву.

При цьому потребу в фінансових та інших ресурсах, включно з людськими, визначає командування Сил територіальної оборони.

Що стосується соціального та правового захисту військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, то вони здійснюються на рівні з усіма іншими військовослужбовцями ЗСУ згідно з законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Читайте також: Новий закон про контрактну службу: Як українців планують заманювати в армію

Збільшення чисельності Збройних сил України

Щодо другого законопроекту, то він складається лише з однієї статті: “Затвердити чисельність Збройних сил України у кількості, яка не перевищує 261 000 осіб, у тому числі 215 000 військовослужбовців”.

Як відомо, станом на сьогодні чисельність Збройних сил України визначена законодавством на рівні 250 000 осіб, у тому числі 204 000 військовослужбовців.

Збільшення чисельності на 11 000 військовослужбовців пояснюється створенням та забезпеченням функціонування окремого роду сил – Сил територіальної оборони ЗСУ, а також розвитку Сил спеціальних операцій ЗСУ в інтересах формування руху опору.

Також у Зеленського порахували, що таке збільшення чисельності армії потребуватиме додаткових витрат із державного бюджету на загальну суму 2,55 млрд грн на рік (за розрахунками 2022 року).

Читайте також: Стандарти НАТО чи рекрутчина: Як Зеленський хоче реформувати військову службу

Таким чином закон передбачає поділ керівництва Сил тероборони на дві складові – політичну і військову. 

З закону випливає, що оперативна діяльність з організації та функціонування загонів теробоони буде здійснюватися під керівництвом військових. Однак загальне керівництво обласними та районними територіально-організаційними структурами Сил тероборони, по суті, будуть здійснювати люди з вертикалі Зеленського – голови ОДА, РДА та ВЦА, яких в Україні за Конституцією одноосібно призначає президент.



Related Post