Нд. Кві 28th, 2024

Наслідки та оцінки підриву Каховської ГЕС

Херсон

Економічні наслідки та оцінки підриву Каховської ГЕС (до самого підриву та станом 15:00 6 червня)

Команда “Черговийпокраїні” зібрали із різних джерел попередні оцінки економічних наслідків підриву Каховської ГЕС та дамби Каховського водосховища.

Частина оцінок прив’язані до рівня води у водосховищі, який наразі невідомий, але сягне критичного рівня найближчим часом (за словами  голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна).

За інформацією Укргідроенерго  за 4 дні водосховище буде спрацьоване — вся акумульована вода витече і залишиться тільки природнє русло Дніпра.

Енергетика

• Для української енергосистеми на цей момент втрата Каховської ГЕС не матиме впливу — з вересня 2022 року після вивезення українського персоналу за межі станції її потужності не обслуговували  потреби української енергомережі. Підрив Каховської ГЕС наразі не вплинув  на роботу енергосистеми.

• Однак підрив Каховської ГЕС — це втрата 335 МВт  потужностей відновлюваної енергетики. Це 5% від українських потужностей гідроенергетики (7530 МВт ), отже втрати відчутні, але помірні.

• Внаслідок підриву дамби падіння рівня води в Каховському водосховищі може становити потенційну загрозу і для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вода з Каховського водосховища потрібна, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС.

• Зараз станційний ставок-охолоджувач ЗАЕС наповнений: станом на 8:00 ранку рівень води становив  16,6 метра, цього достатньо для потреб станції”. До підриву оцінювали, що падіння рівня води у водосховищі навіть на 3 метри загрожує проблемами із охолодженням ядерних реакторів.

• Є ризики підтоплення енергетичних об’єктів на Херсонщині, зокрема, Херсонської ТЕЦ, повідомляє  Міненергетики.

Агросектор

• Зниження рівня води може призвести до потенційних проблем із зрошенням земель в Запорізькій, Дніпропетровської, Херсонській областях. Без зрошення залишиться  більше 400 тис. га земель.

• Глобальні ринки вже відреагували на підрив — пшениця пішла  вгору на 3%. Але судити про наслідки для глобальної продовольчої безпеки рано, тим більше, що в Україні лише  20% зернових та зернобобових вирощувалося на території областей, що зазнають впливу.

• До підриву оцінювалося, що зниження рівня води у водосховищі на 1,5 метри призведе до втрати 14% експортного потенціалу української пшениці через проблеми з зрошенням Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей.

• Варто очікувати кліматичні  наслідки: пилові бурі, підйом температури в регіоні. Виникає ризик посухи на полях центру і півдня України.

• Перевантажувальний термінал компанії «Нібулон» (філія Козацька), що розташований на території селища Козацьке Херсонської області, опинився  під водою. Об’єм зберігання зерна на перевантажувальному терміналі в Козацькому становив 76 000 тонн.

• Через Дніпро у Чорне море може потрапити велика кількість прісної води, до того ж забрудненої пестицидами та іншими агрохімікатами через змивання поверхневого шару грунтів у затоплених районах. Це може мати вплив не лише на українські води, але й на риболовлю в територіальних водах інших країн чорноморського басейну, залежно від течій.

• Окремий ризик — потенційне потрапляння у воду небезпечних речовин з промислових підприємств, які постраждають внаслідок підриву. Членів РНБО вже поінформували, що у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.

Логістика

• Перспективи судноплавства по Дніпру до Чорного моря можуть погіршитися.

Промисловість

• Підприємства Кривого Рогу повідомляють про зниження споживання води. ArcelorMittal Кривий Ріг відправила частину персоналу на віддалену роботу через зупинку водопостачання.

• Підрив Каховської ГЕС призведе до скорочення виробництва феросплавів. Запорізький феросплавний завод вище рівня дамби ДніпроГЕС. А Нікопольський може здійснювати забір води зі старого русла, але доведеться значно скоротити обсяги.

 

Читайте також: “Київщина прийматиме мешканців Херсонщини, які постраждали через підрив Каховської ГЕС



Related Post