Глобальне потепління триває, тому Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив світовим лідерам у п’ятницю, що використання викопного палива (нафти, газу та вугілля) має бути повністю припинено.

У своєму виступі на саміті COP28 в Дубаї він підкреслив, що лише зменшення його використання буде недостатньо, щоб зупинити глобальне потепління.

“Ми не можемо врятувати палаючу планету за допомогою пожежного шланга з викопного палива”, – заявив Гутерріш.

Він підкреслив, що обмежити підвищення глобальної температури на рівні 1,5 градуса можливо тільки у випадку повної відмови від викопного палива.

“Я закликаю уряди допомогти промисловості зробити правильний вибір – шляхом регулювання, прийняття законів, встановлення справедливої ціни на викиди вуглецю, припинення субсидій на викопне паливо і прийняття податку на непередбачений прибуток”, – сказав він.

Глобальне потепління

Це збільшення середніх температур на поверхні Землі протягом тривалого періоду часу. Цей процес є однією з ключових аспектів кліматичних змін, які спостерігаються у другій половині 20 століття та тривають у 21 столітті. Головною причиною глобального потепління вважається збільшення концентрації парникових газів в атмосфері, зокрема діоксиду вуглецю (CO2), метану (CH4), та оксиду азоту (NOx).

Основні аспекти глобального потепління включають:

  1. Збільшення середньорічних температур: За останні кілька десятиліть, середні температури на Землі зросли, і цей тренд протягом багатьох років продовжується.
  2. Танення льодовиків та снігових покривів: Глобальне потепління сприяє таненню льодовиків та снігових покривів у різних частинах світу, що призводить до підняття рівня морів.
  3. Зміни в системах атмосферної та океанічної циркуляції: Глобальне потепління впливає на атмосферні та океанічні системи, змінюючи погодні умови та спричиняючи екстремальні явища.
  4. Зміни в екосистемах: Глобальне потепління викликає зміни в розподілі рослин та тварин, руйнує екосистеми та призводить до вимирання видів.
  5. Загроза для людського здоров’я: Глобальне потепління може викликати зміни в розповсюдженні хвороб, зростанні температурних рекордів та збільшенні кількості екстремальних погодних подій, що має вплив на здоров’я людей.

Боротьба з глобальним потеплінням вимагає глобальних зусиль для зменшення викидів парникових газів та адаптації до змін, які вже відбулися. Міжнародні угоди, такі як Паризька угода, націлені на об’єднання зусиль країн у зменшенні впливу людства на клімат.