Сьогодні кияни стурбовані розмовами про чергове підвищення вартості проїзду в муніципальному транспорті – нібито до 8 грн. 

“Про підвищення ціни на проїзд у комунальному транспорті заговорили після оприлюднення «Київпастрансом» і «Київським метрополітеном» фінансових планів на 2018 рік. В документі подаються прогнози щодо прибутку, рентабельності тощо. Стверджується, що за ціни на проїзд у 8 гривень підприємства уникають збитковості. Наразі міська влада має прийняти рішення: чи затвердити у фінплані цю пропозицію, чи не підтримати. Гадаю, що у столичного керівництва вистачить волі сказати «ні». Як на мене, неправильно перекладати фінансове навантаження на громадян”, – розповідає секретар постійної комісії Київради з питань транспорту, зв’язку та реклами Андрій Задерейко. 

Існує висока ймовірність того, що після підвищення цін на проїзд у комунальному транспорті до «ланцюгової реакції» притьмом долучаться приватні перевізники.

“Реальна собівартість квитків коливається нині в межах 8-12 гривень;на встановлення таких цін на наші квитки ми розраховували весною при подорожчанні проїзду. Але, за погодженням з міською адміністрацією, найбільша вартість проїзду в місті – це 7 гривень. Я би категорично не заявляв, що після подорожчання квитків у комунальному транспорті одразу підніметься вартість проїзду в решті маршруток. Інше питання: якщо нинішні ціни зберігатимуться, то чекати на оновлення рухомого складу в місті не доведеться. Відтак, задекларовані нами плани і взяті на себе інвестиційні зобов’язання на тендерах буде дуже важко виконати. Адже, дефіцит коштів при високих цінах на нові транспортні засоби – дуже високий”, – розповідає директор компанії-приватного перевізника «Трансгруп» Володимир Назаренко.

Цікаво було дізнатися, чим саме транспортники мотивують підвищення цін. В українському законодавстві записано, що вартість квитка повинна забезпечувати перевізнику покриття поточних витрат, прибутковість, а також–можливість придбання нового рухомого складу.

“На даний час витрати ми покриваємо, маємо якийсь прибуток, але купити новий рухомий склад, на жаль, не в змозі. Наприклад, в ЄС вартість квитка на громадський транспорт прив’язана до ціни літра пального – скажімо, 2 євро. Це не означає, що у нас вартість квитка повинна сягати 26 чи 27 грн. Але вона не має бути і на рівні 6 гривень. Не слід також забувати, що транспорт – це,передовсім, безпека. І дуже великі кошти витрачаються на догляд за рухомим складом, на висококваліфікованих працівників. А якщо ми на всьому економимо, не можемо придбати сучасні транспортні засоби, то якою ж тоді буде якість і безпечність перевезень?”, – пояснює очільник компанії «Трансгруп».

“На мою думку, ціни на проїзд в громадському транспорті будуть підвищуватися, це постійна ситуація в нашій економіці. Питання полягає в тому, наскільки це є обгрунтованим. І чи простежується тут відповідність до цивілізованого правила:спочатку підвищуються доходи населення, а вже потім –ціни.На тлі того, що зростання доходів населення наразі не відбувається, то раціональним рішенням виглядає призупинка підвищення цін на такий життєво-важливий вид послуг, як транспорт. Прогнозую, що зростання ціни складатиме 30-50 % від сьогоднішніх тарифів. Тобто, остаточна ціна проїзду, скоріше за все, буде 6-7 гривень”, – вважає директор консалтингової компанії Віктор Медведь.

Водночас, експерт переконаний, що підвищення цін на комунальному транспорті потягне за собою зростання вартості проїзду не лише в комерційних маршрутках, а навіть у таксі:

– Як не крути, а сфера громадських перевезень – це єдиний, взаємопов’язаний ринок. Питання лише в тому – наскільки це зростання розтягнеться в часі. Спрацюють і сезонні фактори, які є дуже важливими на транспорті. Наприклад, влітку, коли дуже низьке завантаження, не завжди ефективно для перевізників підвищувати ціни…

Депутат Київради Андрій Задерейко вважає, що завдяки переходу на електронний квиток у комунальному транспорті стане зрозумілим реальний обсяг пасажиропотоків. Тоді набагато легше буде визначати собівартість, а отже – вмотивовувати розумну ціну на проїзд:

– Єдиний електронний квиток буде вигідний мешканцям міста ще й тому, що сприятиме економічній прозорості в сфері громадського транспорту. Можна буде достеменно визначити структуру пасажиропотоку – які категорії користуються послугами, скільки пільговиків їздить, яка кількість людей,що користуються одним або кількома видами транспорту тощо. Тоді буде легше планувати фінансові показники – і собівартість, і рентабельність, а також визначати обгрунтовану ціну квитка.

ДО РЕЧІ

Поки кияни чекають на впровадження електронного квитка, столична влада намагається реалізувати допоміжні заходи щодо прозорого функціонування комунальних перевезень. Так, у Києві створять автоматизовану систему обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті. Згідно з розпорядженням КМДА, для цього інтегрують і адаптують уже існуючі електронні системи оплати проїзду та обліку пасажирів.Відтак, вирішено модернізувати та дооснастити всі чинні елементи відповідних автоматизованих комплексів КП «Київпастранс» та КП «Київський метрополітен» –для об’єднання у єдину загальноміську систему оплати проїзду.

«Вечірній Київ»https://kievtime.com/wp-content/uploads/2018/05/Sobivartist-kvytkiv-na-transport-kolyvayetsya-v-mezhah-8-12-gryven.jpghttps://kievtime.com/wp-content/uploads/2018/05/Sobivartist-kvytkiv-na-transport-kolyvayetsya-v-mezhah-8-12-gryven-150x150.jpgKievTimeВладаКиївСуспільствовартість квитка,квитки на транспорт,проїздСьогодні кияни стурбовані розмовами про чергове підвищення вартості проїзду в муніципальному транспорті – нібито до 8 грн.  'Про підвищення ціни на проїзд у комунальному транспорті заговорили після оприлюднення «Київпастрансом» і «Київським метрополітеном» фінансових планів на 2018 рік. В документі подаються прогнози щодо прибутку, рентабельності тощо. Стверджується, що за ціни на проїзд...| Київської області та України | Kiev Time