Пт. Гру 6th, 2024

Піти по російські: як компанія РФ окупувала Український кінопрокат

Піти по російські - як компанія РФ окупувала Український кінопрокатПіти по російські - як компанія РФ окупувала Український кінопрокат

Піти по російські - як компанія РФ окупувала Український кінопрокат

Попри заяву представників російської компанії «Вольга» про вихід з українського ринку кінопрокату, на практиці вийшло інакше. Росіяни сховалися під іншою вивіскою.

З моменту російського повномасштабного вторгнення суспільне життя в Україні зазнало радикальних змін. Це стосується, зокрема, досить розвинутого в нашій державі ринку кінопрокату. Ключова зміна полягала в тому, що російські дистриб’ютори, що продавали фільми на наш ринок, а також російські компанії, що працювали на українському ринку, залишили нашу територію. На їх місці, почали з’являтися нові гравці.

Але яке було здивування коли виявилося, що «нові гравці» є ніким іншим як «переодягненими» росіянами. Мова йде про компанію російського бізнесмена Сергія Єршова – Вольга (інші назви – ВІ.ЕЛ.ДЖІ.ФІЛЬМ або «Вольгафильм» або VLG.FILM).

Після 24 лютого 2022 року Сергій Єршов, як і інші «хороші» росіяни, оголосив, що продає бізнес в Росії та закриває компанію в Україні. На той момент топ-менеджмент «Вольга Україна» вже оголосив, що залишає компанію через належність до РФ.

Перед тим, як рухатись далі, варто зробити невеликий екскурс в історію компанії «Вольга Україна». Пан Єршов створив компанію «Вольга» спочатку в Росії, після чого розширив свій бізнес в Україні та Казахстані.

Схема була наступна: материнську компанію було створено в США, а дочірні в Росії і Україні. Так компанія Єршова працювала до 2022 року, а в минулому році пан Єршов оголосив, що виходить з бізнесу. Всі повірили…

Вже в  серпні 2022 року в Україні з’явилась нова дистриб’юторська компанія ТОВ «АДАСТРА СІНЕМА». У фахівців ринку викликало здивування, що дистриб’ютор працює менше року і отримав контракти на фільм (франшизу) «Після. Назавжди» (After Everything), права на яку належали компанії «Вольга», а потім на фільм  (франшизу) Пила Х студії Lionsgate. Щоб отримати контракт зі студією рівня Lionsgate дистриб’ютори роками доводять свій професійний рівень та підтверджують репутацію. Далеко не кожен може отримати контракт навіть при наявності фінансових можливостей.

Звідки може взятись професійний рівень, репутація і фінансові можливості в новоствореного дистриб’ютора?

Відповідь виявилася дуже простою. «Вольга Україна» нікуди не зникла, вона просто змінила назву на «Адастра Сінема». У компанії навіть зберігся той самий ідентифікаційний номер: 36959159, хоча формально змінився бенефіціарний власник. Але далеко за ним не ходив. Ним стала колишня юристка «Вольга Україна» Олександра Кривасова. Директором ТОВ «Адастра Сінема» став Денис Софронов – колишній працівник «Вольга Україна», який відповідав за логістику.

Якщо вже на те пішло, то не зникла з ринку і російська кінокомпанія «Вольга». Вона продовжує випускати в російський прокат велику кількість фільмів, яких з початку кінопрокату було аж 44. Тобто в середньому кожні два тижні кінокомпанія «Вольга» випускає в російський прокат новий фільм. Зокрема, в 2023 році кінокомпанія «Вольга» випустила в проект анімаційний фільм, створений на кошт російського Фонду «Руслан и Людмила. Больше, чем сказка».

Таким чином, пан Єршов не покинув бізнес. Він просто став сірим кардиналом. Формально Єршов не є власником дистриб’юторських компаній в Україні та Росії, однак він здійснює фактичний контроль над зазначеними компаніями: відвідує всі кіноринки, купує фільми, які потім з’являються в прокаті російської «Вольги» та української «Адастри».

Остання угода з тим же Lionsgate про купівлю блокбастера «Голодні Ігри» стала цьому підтвердженням. Студія Lionsgate на кіноринку в Торонто офіційно оголосила, що фільм «Голодні Ігри» отримала компанія  Вольга. І вже за кілька днів цей фільм був заявлений в прокат від ТОВ «Адастра Сінема». Фільм вийде в прокат вже 16 листопада цього року.

Пан Єршов, побудував нову схему, в якій він залишається за кадром, а насправді активно працює одночасно на ринках двох воюючих країн. Так, американські колеги подейкують, що на 2024 рік Єршов купив права на великі фільми, а саме:  «Повернення в Сайлент Гілл», «Рідік: Фурія» з Віном Дізелем, римейк фільму «Ворона», «Міністерство неджентльменських справ» Гая Річі, «Пригоди Паддінгтона 3» та ще багато фільмів. Не сумнівайтесь, що зазначені фільми вже анонсовані в російському прокаті. І назву дистриб’ютора теж дуже легко вгадати…

Загалом, схема виявилася дуже простою: змінюєш назву компанії, ставиш логіста керівником, юриста – власником і, будь-ласка, продовжуй заробляти кошти на українському ринку кінопрокату. Головне перед цим голосно заявити про свій вихід з бізнесу.

Цікаво, що американські студії не дуже переймаються тим, що вони продають фільми для території України російському ділку. Не переймаються і наші державні органи, зокрема Державне агентство з питань кіно, яке є центральним органом з питань кіно і має виявляти подібні метаморфози, відслідковувати ланцюжки прав від студії до дистриб’ютора і виявляти недобросовісних прокатників.

Наразі Державне агентство виконує роль статиста: заносить дані про фільм до новоствореного Державного реєстру фільмів. Тоді як російський бізнес спокійно мімікрував і продовжує заробляти гроші в Україні.

Джерело: lenta.ua



Related Post