Вт. Лип 23rd, 2024

Місту бракує дерев і поваги: громадські слухання завершаться судом

Лип19,2021

3 липня у Кропивницькому відбулись громадські слухання про потребу збереження зелених зон у Кропивницькому, зокрема Центрального скверу і Лісопаркової, які волею-неволею перетворились на обговорення потрібен чи не потрібен «МакДональдз» на місці скверу.

Слухання ініціювала Олена Резніченко. Жителька міста у квітні подала заявку до міськради аби обговорити збереження зелених насаджень, у той час, коли з’явилась інформація про те, що на місці Центрального скверу з’явиться ресторан.

У питаннях порядку денного:

  1. Зупинення та заборона забудови зелених зон з багаторічними насадженнями, в тому числі скверу «Центральний»;
  2. Збереження зони відпочинку «Лісопарк».

На годиннику 14.03. Перед хвірткою, що веде до внутрішнього дворика музичної школи скандал.

«Я – Зоя Федорівна, і я дотримуюсь указів президента, який сказав, мільйон дерев треба насадити. У нас в Кіровограді це порушується», – кричить літня жінка у капелюсі з яскраво рожевими полями.

Поліція намагається не пропустити її та ще кількох людей на територію. Мовляв, реєстрація на слухання вже завершилась – була з 13.00 до 14.00, а люди спізнились і своє право на «мандат» і участь у голосуванні втратили.

Після кількох хвилин словесної перепалки й з дозволу організаторів людей таки пускають як слухачів.

У дворику, де організували слухання, теж мало тіні. Тут є пару кущиків на клумбах і пару туй. Весь затінок дає сама будівля школи, але на той клаптик вмістились ті, хто прийшов раніше. В присутніх впізнаються і працівники ЖЕО, і дільничні в штатському, і деякі представники міськради.

Тут також розмістили ще кілька укриттів.

Перед стінописом із руками диригента розмістили мікрофон – основне місце для виступів.

Загалом на слуханнях 131 людина. 120 зареєстрованих, тобто мають право голосу на слуханнях.

Про те, скільки прийшло консолідованих громадських активістів, а скільки інших, видно з першого голосування на голову і секретаря слухань. Рівно 25 людей голосує за одну із представниць громадського сектору, а 66 за іншу кандидатуру як на посаду голови громадських слухань, так і на посаду секретаря слухань.

«Гальорка» не знає ні того, ні того кандидата.

«Голосуєм, голосуєм!», – махає людям в тіні голова громадської ради. Коли хтось починає обурюватись, каже просто голосніше, повторює людям, бо не чують.

Оголошують регламент: спершу виступи, потім запитання.

По черзі виступають представники громади, які і ініціювали слухання, та представники влади.

Аргумент перших: місту бракує дерев. Кажуть, за нормативами на одного мешканця у місті з населенням понад 100 тисяч має бути 20 квадратних метрів дерев на людину, за санітарними нормами – не менше 10 квадратних метрів. За даними 2005 року (новіших немає) у Кропивницькому зараз 6 квадратних метрів на людину згідно з генпланом.

Другі ж кажуть, дерева висаджують, проблему бачать, будуть висаджувати ще. Звучить не надто переконливо, проте замість спокійно вислухати та поставити питання згодом з аудиторії лунають крики й образи до спікера: «Ти брешеш! Яку ти зарплату отримуєш ану скажи, бо у мене пенсія 2000 гривень!».

Образливі викрики окремих людей з аудиторії вражали. Важко зрозуміти, чи вони прийшли сюди дискредитувати ініціативу, чи просто хамство це стиль спілкування.

Словесні образи дістаються і членкині спілки ландшафтних архітекторів України, яка представляє експертну організацію, що обстежувала сквер на замовлення орендаря – підприємства «Укрсфера».

Каже, обстежили 100 дерев на предмет серцевинної гнилі спеціальним апаратом. Вердикт: 23 дерева треба знести негайно, 42 дерева уражені гниллю: їх можна лікувати, але це довгий процес.

Активісти обурені, що їх не запросили на обстеження, враженні тим, що дерева довели до такого стану не доглядаючи.

Далі ж слухання, які мали б бути присвячені зеленим зонам в місті взагалі, перетворюються на обговорення «бути чи не бути «МакДональдзу» в Центральному сквері. З криками, перепалками, забиранням мікрофону у активістів і голосуванням.

Фактично, громадську ініціативу використали для того, щоб легітимізувати питання спорудження ресторану.

У 2004 році Центральний сквер на 49 років передали в оренду ТОВ «Укрсфера», яке належало Олегу Гнибіденку.

Ще кілька років тому міська влада критикувала орендаря скверу і те, як же можна було передати зелену зону в оренду, думала над тим, щоб повернути його з оренди, як зробили з готелем «Київ», але так цього і не зробили.

У квітні з’явилась офіційна інформація від компанії «МакДональдз», що вони планують відкрити ресторан у Кропивницькому.  Мріями про Мак місто жило давно, а обіцянки завести всесвітньовідому мережу в місто лунали від представників влади різних рівнів.

Нині ж корпоративні права на ділянку придбала компанія «ТОВ ФК 2020». Саме ця фірма-партнер «МакДональдзу» будуватиме приміщення і реконструюватиме сквер, а ресторан його просто орендує.

Фактично міська влада на подальший процес впливати може лише частково, адже права на ділянку перепродав офіційний орендар.

Віталій Стефурак, директор із розвитку «МакДональдз» каже, за такою схемою працюють у всіх містах і інше місце, окрім скверу, розглядали, але там або не працюватиме їх бізнес-модель, або є законодавчі і юридичні питання.

І хоча по факту питання «МакДональдзу» як таке не розглядали, проте в першому пункті підтримали реконструкцію скверу, на яку місто грошей нібито не має, а забудовник готовий виділити 7 мільйонів гривень.

У групі «Озеленення Кропивницький»  очільниця організації Надія Паливода повідомила, що оскільки відстояти свою позицію у вигляді громадських слухань громаді не вийшло, наступним кроком буде суд проти міськради, яка допустила те, що сквер опинився в нинішньому стані. Наразі шукають гроші на судовий збір, а також знайшли юристку, яка готова займатись справою безплатно.

Відео з перших двох годин слухань можна переглянути нижче.Related Post