Пт. Кві 26th, 2024

Пластиковий флот: Що за мінні тральщики “Сендаун” придбає Україна у Великої Британії

Лип29,2021

Фото: Вікіпедія

Днями в Одесі між Україною та Великою Британією було підписано Меморандум про реалізацію проектів морського партнерства між консорціумом промисловості Сполученого Королівства та Військово-морськими силами України. Це відбулося в рамках домовленостей щодо кредитування України, які були підписані в минулому році.

Згідно з підписаним Меморандумом, у найближчій перспективі українські ВМС очікують на передачу двох мінних тральщиків типу Sandown (“Сендаун”), які зараз перебувають в складі Королівських ВМС Великої Британії. Кораблі будуть передані Україні після їх повної ревізії, ремонту, модернізації, додаткового оснащення та відповідної підготовки особового складу ВМС ЗСУ.

Власне, все майже так, як це відбувається з американськими “Айлендами”. За тією лише різницею, що “Сендауни” нам доведеться купити. Щоправда, фінансування проекту заплановано з кредитних коштів, наданих Великою Британією на розвиток Військово-морських сил ЗСУ.

Читайте також: Дайте три: Які ще “Айленди” отримає Україна від США

Depo.ua вирішив розібратись – що за британські кораблі отримає Україна і чим вони корисні.

Що за кораблі

Кораблі типу Sandown (“Сендаун”) – це тральщики-шукачі мін, єдиним призначенням яких є пошук і знищення морських мін за допомогою дистанційно керованих пошукових апаратів.

“Сендаун” використовується для очищення фарватеру від мін. Обладнання на кораблях цього типу також здатне картографувати морське дно та виявляти об’єкти, які з’явилися там нещодавно.

Для зниження магнітності корпус виконаний з армованого скловолокна, а всі механізми ізольовані від корпусу установкою на амортизатори. Тому він не видає сигналів, як це роблять металеві судна, і може знайти міни та розчистити шлях для інших великих військових кораблів.

Корабель має гладкопалубну конструкцію, з доведеною до бортів розвиненою середньою надбудовою, що займає близько 75% довжини корпусу і надає кораблю унікальний впізнаваний силует.

Також він має прямий похилий форштевень (передня конструкція носової частини судна) і транцеву корму. Приблизно на половині довжини на надбудові встановлена ходова рубка, також доведена до бортів. Безпосередньо за рубкою – єдина гратчаста щогла. Коробчастий кожух димової труби розташовується на надбудові приблизно на 1/3 довжини від корми, за нею – роз’їздна шлюпка зі стрілою для спуску і підйому.

На передній частині палуби (баку) розміщується прикритий щитом 30-мм автомат. На кормовій частині палуби корабля (юті) розташована характерна для протимінних кораблів велика лебідка.

Короткі технічні характеристики кораблів:

Водотоннажність: 450 тонн (повна)

Довжина: 52,6 метрів

Ширина: 10,5 метрів

Осадка: 2,4 метрів

Швидкість:

– до 13 вузлів на дизельній силовій установці

– до 6,5 вузлів на електричній

Екіпаж: 34 особи

Озброєння: 30-мм бойовий модуль та три кулемета калібром 12,7 мм

Спеціальне обладнання: автоматизована система управління протимінними діями Atlas Elektronik IMCMS

Історія використання

Такі кораблі є на озброєнні ВМС Великої Британії, Естонії та Саудівської Аравії.

Причому Естонія отримала у 2007-2009 роках три вживаних корабля, включно з колишнім британським флагманом. У 2019 році вони на підприємстві Babcock International в Файфі, Шотландія (Велика Британія) пройшли повну модернізацію.

В рамках модернізації було встановлено нову гідроакустичну станцію Thales Sonar 2193, модернізовано навігаційну систему, встановлено нову систему управління Thales M-CUBE, а також інші модернізації та ремонти.

Саудівська Аравія на початку 1990-х роках замовила три нових кораблі цього типу.

У складі Королівських ВМС Великої Британії наразі перебуває вісім мінних тральщиків Sandown на бойовому чергуванні і ще один учбовий. Всі вони спускалися на воду у 1990-2001 роках. Очевидно, два з них і отримає Україна. Але яких саме – наразі невідомо. Враховуючи те, що Естонії були продані три найстаріших на той момент корабля, які були знятими з експлуатації, то можна припустити, що Україну чекає аналогічна участь.

Наразі з восьми бойових тральщиків лише два перебувають фактично поза флотом: знятий з експлуатації M104 Walney 1991 року і неактивний, але все ще не виведений зі складу флоту M110 Ramsey 1999 року.

M104 Walney відомий тим, що у 2006 році під час обстеження річки Мерсі у Великій Британії зумів знайти і знешкодити 450 кг мін і бомб часів Другої світової війни.

15 жовтня 2010 року його урочисто вивели з експлуатації і перегнали у місто Портсмут, де він досі перебуває на воді в очікуванні подальшої долі. У 2014 році британське Управління з утилізації виставило корабель на продаж.  

M104 Walney

M110 Ramsey має більш насичену історію. Окрім бойового чергування у територіальних водах Великої Британії цей мінний тральщик двічі брав участь у військових операціях на Близькому Сході – у 2008-2009 і 2011-2014 роках.

M110 Ramsey

Як би там не було, а станом на сьогодні Україна практично не має боєздатного військово-морського флоту, тому зацікавлена в будь-яких варіантах. Навіть у такому “металобрухті”, як “Айленд” чи “Сендаун”.

Якщо говорити конкретно про мінні тральщики, то їх наразі взагалі немає жодного на озброєнні – всі були захоплені росіянами під час окупації Криму. Найвідоміший з них – протимінний тральщик “Черкаси”, про який навіть зняли художній фільм.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Флот



Related Post