Пт. Кві 26th, 2024

Британець проти українця: Який корвет поповнить ВМС

Лип29,2021

Наприкінці червня в Одесі Україна та Велика Британія підписали Меморандум про морське партнерство. Британці анонсували, що передадуть Україні два списаних  протимінні кораблі типу Sandown (“Сендаун”), а також побудують вісім ракетних катерів згідно з вимогами українських ВМС: два – в Британії і шість – в Україні.

Інформація про катери пройшла майже непоміченою, хоча тема цікава, адже наразі Україна не має на озброєнні жодного ракетного катера чи корабля класу корвет. Протягом кількох років в Україні точилися розмови про вітчизняний Проект 58250 (він же – проект “Корвет” і проект “Корвет Володимир Великий”), але побудувати його не зібралися. У червні 2020 року голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія заявив, що будівництво корветів не в пріоритеті.

А між тим, корвети і ракетні катери – це дуже важлива складова будь-якого флоту, тому що вони здатні брати на озброєння протикорабельні ракетні комплекси, а це вже реальна сила на морі. На відміну від патрульних катерів, на які останніми роками робить ставку ВМС України.

Щоправда, наразі офіційно не повідомляється, які саме корвети чи ракетні катери буду виготовляти Велика Британія для України. Військові експерти також розходяться в думках: вітчизняні припускають, що мова йде про реанімацію багатостраждального корвету Проект 58250, тоді як англійські пишуть, що мова йде про британський фрегат Type 31.

З метою порівняння портал Depo.ua розповідає про обидва проекти.

Корвет “Проект 58250” (Україна)

Проект 58250 – це перспективний багатоцільовий бойовий корабель, призначений для вирішення задач мирного часу та ведення бойових дій і спеціальних операцій як самостійно, так і у складі корабельних тактичних груп і угрупувань різноманітних сил.

Його параметри та можливості дещо переважають загальноприйняті для корветів стандарти, але недотягують до наступного класу – фрегат.

Проект був розроблений миколаївським державним підприємством “Дослідно-проектний центр кораблебудування” (ДП “ДПЦК”) для потреб ВМС України. Розробка проекту була завершена ще у 2008 році, а будівництво першого корабля (“Володимир Великий”) почалося в травні 2011 року, але досі так і не завершене.

Конструктори змогли впихнути в нього зброю, яка дозволить повноцінно виконувати функції протиповітряної, протиракетної, протикорабельної та протичовнової оборони. Також передбачається, що “Корвет” буде укомплектований штатним гелікоптером.

Зовнішній вигляд проекту свідчить, що при його реалізації буде застосовано елементи стелс-технології – основна зброя буде захована всередині корабля, що зробить його більш оптічним і, як наслідок, менш помітним для радарів.

Короткі технічні характеристики:

Водотоннажність: 2 500 тонн (стандартна) 2 650 тонн (повна)

Довжина: 112,0 метрів

Ширина: 13,5 метрів

Осадка: 3,5 метрів

Рухова установка: головні дизелі та дизель-генератори (Caterpillar); газо-турбінна установка (Зоря-Машпроект)

Швидкість: до 30 вузлів

Автономність плавання: 4 000 миль / 30 діб

Екіпаж: 110 осіб

Озброєння:

– 76-мм корабельна гармата OTO Melara (1 шт.)

– 35-мм гарата Oerlikon Millennium (2 шт.)

– 324-мм протичовнова торпеда MU90 (6 шт.)

– протикорабельна ракета “Нептун” (8 шт.)

– зенітні ракети ASTER 15 SAAM (16 шт.)

– бортовий вертоліт NH90 NFH або Ка-27ПЛ або Lynx HAS.8 (1 шт.)

Читайте також: Не москітний флот: Як Україна збирається реанімувати проект “Корвет”

Фрегат “Type 31” (Велика Британія)

Type 31 – це сучасний фрегат загального призначення. Його історія почалась у 2017 році, тому при проектуванні фрегата були враховані всі сучасні тенденції кораблебудування. А враховуючи те, що проектували його британці для себе, то можна не сумніватись, що корабель буде дуже якісним.

Наразі на етапі будівництва перебувають дебютні п’ять фрегатів Type 31 для Королівського флоту Великої Британії, перший з яких має бути спущений на воду вже влітку 2021 року. Будівництвом займається консорціум на чолі з компанією Babcock International Group, який у 2019 році виграв відкритий тендер.

Щодо експортних поставок, то наразі британці ведуть перемовини з Бразилією, Грецією, Індонезією, Ірландією та Польщею. Україну поки офіційно не називають серед числа потенційних операторів фрегатів.

Короткі технічні характеристики:

Водотоннажність: 5 600 тонн (стандартна) 5 700 тонн (повна)

Довжина: 138,7 метрів

Осадка: 3,6 метрів

Рухова установка: 4 дизельні двигуни Rolls Royce / MTU 20V 8000 M71 (8,2 МВт); 4 генератори Rolls Royce / MTU 16V 2000 M41B (900 кВт)

Швидкість: до 28 вузлів

Автономність плавання: 10 000 миль / 28 діб

Екіпаж: 80-100 осіб + 80-60 додаткових місць (загальна кількість 160 місць)

Озброєння:

– протиповітряні ракети VLS Sea Ceptor (до 24 шт.)

– 57-мм основна гармата Mk 110 (1 шт.)

– 40-мм додаткові зенітні гармати Mk 4 (2 шт.)

– 7,62-мм кулемети загального призначення (4 шт.)

– 7,62 мм багатоствольні скорострільні кулемети М134 Minigun (4 шт.)

– бортовий вертоліт Wildcat або Merlin (1 шт.)

Як бачимо, український корвет Проект 58250 і британський фрегат Type 31 суттєво відрізняються розмірами  (як і годиться кораблям різних класів), однак мають ідентичне призначення: топити ворожі кораблі і протистояти ворожій морській авіації.

Фрегат Type 31 в базовій комплектації хоч і не має арсеналу потужних протикорабельних ракет, однак цілком може бути адаптований під корабельну версію українського ракетного комплексу “Нептун”.

Взагалі, дані кораблі є настільки різними, що цікаво було б побачити на озброєнні ВМС ЗСУ їх обидва. Також не варто забувати, що вже досягнуто домовленості з Туреччиною щодо корветів Ada і навіть почалося будівництво першого екземпляра.

Читайте також: Не москітний флот: Що за корвет Ada Туреччина будує для України



Related Post