Пт. Кві 26th, 2024

“Sea Breeze-2021”: Що відбувається у Чорному морі під час навчань

Лип29,2021

Фото: ДПСУ

Тиждень тому, 28 червня, в акваторії Чорного моря стартували вже 21-ші військові навчання “Sea Breeze-2021”, а разом з ними і спільне морське патрулювання Військово-морськими силами України та Шостим оперативним флотом ВМС США. Буквально вчора, 6 липня, було завершено перший блок навчальних елементів морської компоненти.

Що за навчання

“Sea Breeze” проводяться на території України починаючи з 1997 року, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво в галузі оборонних та військових відносин між Міноборони США і Міноборони України.

Співорганізаторами навчань виступають Україна та США, однак традиційно навчання проводяться не лише з країнами-членами НАТО – участь в них беруть як члени блоку, так і інші країни, окрім Росії – вона відпрацьовується у якості потенційного ворога.

За домовленістю між країнами, Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають допомогу в техніці та обладнанні.

Що відбувається в рамках навчань

Під час першого блоку учасниками навчань було відпрацьовано передачу вантажів, буксирування аварійного судна та висадку оглядових груп, формування ордерів кораблів, плавання в строях, сигналовиробництво та контроль цивільного судноплавства.

Також в рамках навчань відпрацьовувався елемент відбиття нападу швидкісних маломірних катерів на виході наших кораблів з пункту базування, а у відповідному полігоні – артилерійські стрільби по надводній і повітряній цілям.

Керівництво такими стратегічними епізодами, як стрільби і відбиття нападу на судна, а також суто прикордонними елементами – контролем цивільного судноплавства і сигналовиробництвом, здійснював флагман Морської охорони України “Григорій Куроп’ятников”.

Цей корабель входив до тактичної групи із потужними представниками військово-морських сил країн НАТО: есмінець ВМС США Ross, патрульний корабель королівського флоту Великої Британії OPV Trent, корвет ВМС Румунії Contra-Amiral Horia Macellariu, корвет ВМС Болгарії “Бодри”.

Паралельним курсом корабель Морської охорони України “Поділля” в тактичній групі з кораблями берегової охорони Грузії та ВМС ЗСУ виконували подібний перелік вправ, але в інших районах Чорного моря.

У той же час в гирлі Дунаю проходило відпрацювання запланованих елементів саме для цієї ділянки. Ця річка має велике стратегічне значення і там постійно базуються саме морські прикордонники. Відпрацьовували як протидію власними силами, так і підтримку інших військових формувань.

Як реагує Росія

Зрозуміло, що Росія не могла проігнорувати такий інформпривід і кілька разів не нагадати про себе.

Так, 2 липня воєнна розвідка України повідомила, що для спостереження за навчаннями “Sea Breeze-2021” Росія вивела в море майже весь наявний корабельний склад, який вимушено виконує не притаманні для нього завдання.

Наступного дня, 3 липня, Російська Федерація влаштувала маневри авіації над Чорним морем за участі більш як 10 літаків. Зокрема, від морської авіації Чорноморського флоту РФ були задіяні багатоцільові винищувачі Су-30СМ і фронтові бомбардувальники Су-24М, від авіації ПВО – винищувачі-бомбардувальники Су-34 і винищувачі-перехоплювачі Су-27. Також екіпаж літака-амфібії Бе-12 зі складу морської авіації виконав розвідку умовних цілей в акваторії Чорного моря.

Самі росіяни пафосно назвали це “тренувальними польотами над акваторією Чорного моря з відпрацюванням завдань з нанесення ракетних і бомбових ударів по кораблях умовного противника”.

“Країна-агресор намагається продемонструвати, що вона готова до відстоювання своїх інтересів із використанням військової сили. Але Росії явно не вистачає сил і засобів в Чорному морі”, – прокоментував ситуацію представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.

Схоже, дуже швидко у Кремлі зрозуміли, що з масованою атакою вони не впораються, і перейшли до демонстрації оборонних навичок. 6 липня росіяни провели навчання з відбиття масованого ракетного удару умовного противника в Краснодарському краї – з електронними пусками ракет систем ППО С-400 “Тріумф”.

“Було відпрацьовано прикриття критично важливих об’єктів Чорноморського флоту від засобів повітряного нападу умовного противника”, – відзвітувало для російських громадян Міноборони РФ.

Крім цього можна згадати російську провокацію щодо британського есмінця Defender і нідерландського фрегата Evertsen поблизу узбережжя Криму.

Читайте також: Загроза з Криму: Чому Росія нахабніє у Чорному морі і як на це реагує Україна

Водночас, американські військові, як і представники інших країн, в курсі, що Росія пильно стежить за навчаннями “Sea Breeze-2021”, але не переймаються з цього приводу.

Зокрема, заступник командувача 65-ї Оперативної групи Флоту США, капітан Кейл Гант прокоментував пильну увагу Росії до нинішніх міжнародних військових навчань Sea Breeze.

“Що я можу сказати – так, США, наші союзники та наші партнери – ми бачили, що Росія постійно спостерігає за нашими операціями”, – сказав Гант, не виказавши жодного хвилювання з цього приводу.

Також він похвалив дії ВМС України на цих навчаннях: “Я був дуже вражений спроможностями українських ВМС”.

Ну а поки росіяни бісяться від безпорадності, навчання тривають. На черзі друга морська компонента – вільна гра.

Читайте також: Воювати по-американськи: Що поєднує “Sea Breeze” та анексію Криму



Related Post