Сьогодні у Києві пройде 24-й саміт Україна-ЄС. Серед головних тем – європейський шлях України та процес приєднання, повідомили в Раді ЄС.

Основні моменти порядку денного

Президент Європейської Ради Шарль Мішель і президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зустрінуться з Президентом України Володимиром Зеленським на 24-му саміті між Європейським Союзом і Україною.

Це перший саміт Україна-ЄС від початку російської агресії, а також відтоді, як Європейська Рада надала Україні статус країни-кандидата.

Лідери обговорять:

  • європейський шлях України та процес вступу
  • відповідь ЄС на загарбницьку війну росії проти України
  • ініціативи України за справедливий мир і відповідальність
  • співпраця з питань реконструкції та допомоги, а також у сферах енергетики та зв’язку
  • глобальна продовольча безпека

Очікується, що наприкінці саміту лідери виступлять зі спільною заявою.

Процес приєднання

Україна подала заявку на членство в ЄС у лютому 2022 року та отримала статус кандидата в ЄС у червні 2022 року.

ЄС ухвалить рішення щодо подальших кроків, коли Україна виконає умови, викладені у висновку Єврокомісії щодо її заявки на членство в ЄС.

Єврокомісія звітуватиме про виконання Україною умов у межах представлення свого пакету заходів щодо розширення у 2023 році. Без шкоди для цієї регулярної звітності, оновлення від Єврокомісії очікується навесні 2023 року, вказали у Раді ЄС.

Відповідь на загарбницьку війну рф проти України

Завдяки своїй єдності ЄС надавав непохитну підтримку Україні і продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, наголосили у Раді ЄС.

Обмежувальні заходи

ЄС запровадив безпрецедентні обмежувальні заходи проти росії, що має помітні наслідки для її режиму та економіки.

Військова підтримка

Військова підтримка ЄС включає понад 3,6 мільярда євро в межах Європейського фонду миру та запуск місії військової допомоги ЄС.

Разом із військовою підтримкою, яку надають країни-члени ЄС, загальна військова підтримка ЄС Україні оцінюється приблизно в 12 мільярдів євро.

Фінансова підтримка

Загальна допомога Україні, обіцяна як на рівні ЄС, так і на рівні держав-членів, наразі становить майже 50 мільярдів євро.

4 березня 2022 року ЄС активував директиву про тимчасовий захист для переміщених осіб. Цим механізмом користуються 4 мільйони українців.

Дипломатична підтримка

ЄС підтримує Україну на міжнародних форумах, закликаючи до непохитної солідарності з Україною та приєднання всіх країн до санкцій ЄС.

ЄС готовий підтримати ініціативу України за справедливий мир, вказали у Раді ЄС.

Глобальна продовольча безпека

Напади росії на посіви та транспортну інфраструктуру перешкодили можливості України експортувати свою сільськогосподарську продукцію, що ще більше посилило глобальну продовольчу кризу.

“Шляхи солідарності” ЄС дозволили експортувати понад 23 мільйони тонн сільськогосподарської продукції з України з травня по грудень 2022 року.

Продовольство потрапляє до нужденних країн Африки, Близького Сходу та Азії.