Пт. Кві 26th, 2024

7 років тому Україна ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС – історія підписання та заплановані зміни

Чер25,2021
Угоду про асоціацію змінювали вже кілька разів. А от оцінку за виконання домашнього завдання ЄС поставить на саміті в жовтні

Початком кінця президентства Віктора Януковича став Майдан. Перші протестувальники вийшли 21 листопада 2013 року, коли після шести років нелегких перемов, за пів кроку до підписання угоди про асоціацію з ЄС, тодішній прем’єр Микола Азаров розвернув країну на 180 градусів. Замість Європи – до Росії.

 

“На перше місце для уряду постало питання відновлення нормальних відносин із Російською Федерацією”, – казав тоді Азаров.

Мовчав Віктор Янукович на саміті у Вільнюсі 29 листопада. Замість ставити підпис під історичним документом, обрав місце на гальорці та, як виявиться згодом – і країну, в яку втече, – Росію. Поки Янукович відмовчувався.

Замість нього до українців звертаються європейські лідери.

“Це не Європейський Союз розчарований, а український народ. Думаю, українські лідери обрали шлях в нікуди”, – заявляла президентка Литви 2009-2019 років Даля Грибаускайте.

 

“Щодо України – ми залишаємо двері відкритими”, – казав тодішній президент Франції Франсуа Олланд.

Наступного дня свою відповідь на велелюдні протести дала влада. У ніч проти 30 листопада силовики жорстоко побили студентів на Майдані, потім – холодна й кривава зима Революції Гідності, яка закінчилася 20 лютого 2014-го масовими розстрілами. Небесна Сотня переламала хід історії. Янукович накивав п’ятами, а Україна влітку зайшла у відчинені двері Європи. 27 червня у Брюсселі тодішній президент Петро Порошенко підписав Угоду про асоціацію з Європейським Союзом.

“Підпишу Угоду про асоціацію ручкою, на якій написано – “Угода про асоціацію між Україною та ЄС. Вільнюс, 29 листопада”. Тоді підписання не було, але ручка збереглася, вона – символ того, що історичних подій – уникнути не можна”, – наголошував Петро Порошенко.

А вже з 2016 року почала діяти частина угоди про створення вільної економічної зони між Україною та Європою. Уряд звітує.

“Ми виконали близько 56% всіх зобов’язань, за 5 років ми ухвалили близько 70-ти проєктів законів і підзаконних актів, які наближають нас до Європейського Союзу”, – зауважила віцепрем’єр-міністерка із питань Європейської та Євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

За 5 років Європейський Союз став головним торговельним партнером нашої держави – із часткою понад 40% усього товарообігу. Утім, до нині Україна купує в Європи більше, аніж продає.

Торік уперше впав товарообіг між Україною та Європою. Пальму першості в Євросоюзу відібрав Китай.

“Зниження відбулося більш ніж на 10%, і експорту до Європейського Союзу по різних категоріях, і імпорту так само. Ринок, який найбільше економічно сповільнився через пандемію”, – пояснив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка.

Саміт “Україна – ЄС” відбудеться в середині жовтня. Українська сторона наполягатиме на оновленні Угоди про зону вільної торгівлі, зокрема, для промислової продукції – обнулити мито, а для сільськогосподарської – розширити безмитні тарифні квоти.

“Близько 40-ка квот на зернові, на м’ясо, фрукти-овочі, неповна лібералізація. Ми звернулися з проханням або істотно збільшити, або змінити тарифний опис цих квот, або там, де це можливо, взагалі перейти на повну лібералізацію”, – сказав Тарас Качка.

“До кінця вересня ми очікуємо завершення цих перемовин. Це буде перший раунд оновлення Угоди про асоціацію. І далі такі оновлення базуватимуться на запитах бізнесу”, – зазначила Ольга Стефанішина.

Змінити угоду – ще не означає виконувати її. Колишня віцепрем’єрка з питань інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе нагадує: у липні 2019-го внесли зміни до додатка про енергетику. Але досі новації – лише на папері.

“Уряд до цього часу не спромігся налагодити систему, якою би Європейська комісія, як передбачено цим додатком, погоджувала би ті чи інші рішення в сфері енергетики. Ми маємо руйнування ринку газу, руйнування ринку електроенергії, і відхід від правил, підходів і директив Європейського Союзу”, – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Угоду про асоціацію змінювали вже кілька разів. А от оцінку за виконання домашнього завдання ЄС поставить на саміті в жовтні.

Леся Головата, Микола Довгий, “5 канал”

 



Related Post