24 березня відзначався Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Увесь березень у Білій Церкві, як і у всьому світі, триває місячник “Єднаймося для подолання туберкульозу” задля привернення уваги не лише хворих та лікарів, а й усього суспільства.

Наприкінці 2017 року в рамках засідання Виконавчого комітету Білоцерківської міськради про ситуацію з туберкульозом у Білій Церкві звітував начальник Управління охорони здоров’я БЦМР Денис Яблонський, який тоді оперував цифрами та зокрема відзначив зростання показників захворюваності серед дітей та підлітків.

Варто зазначити, що у Білій Церкві працюють кабінети контрольованого лікування туберкульозу на базах міських лікарень №2 та №3, а також Центру первинної медико-санітарної допомоги №1. Згадаємо ще Білоцерківський протитуберкульозний диспансер, де зазвичай лікуються хворі усієї Київської області.

По епідситуацію у Білій Церкві зорієнтувала головний лікар Білоцерківського протитуберкульозного диспансеру Валентина Лисенко. За її словами, показники туберкульозу в Білій Церкві є досить високими: за минулий рік на недуг захворіло 140 осіб, десятеро з яких померли. Разом із тим у місті на активні форми туберкульозу хворіє близько 200 осіб. Із цієї кількості 40% хворих мають поєднану патологію – туберкульоз + ВІЛ-інфекцію.

Окрім цього, є велика частина людей, у яких хвороба не виявлена. До того ж медреформа виключила профілактичні масові огляди, які були раніше (це флюорографія, рентген дослідження, виїзди на місця пересувних флюорографів). Нині ці заходи не тільки непередбачені, а й заборонені.

Тому, профілактика туберкульозу вийшла на перший план, а виявлення хвороби покладено на первинну ланку, тобто сімейних лікарів, які направляють на обстеження, першочергово на флюорографічний огляд.

Нині у світі використовуються швидкі скрінінгові тести, які наразі є тільки у центральних обласних закладах.

Слід зазначити, що останнім часом перевага надається саме амбулаторному лікуванню. Саме тому у стаціонарі міського тубдиспансеру наразі лікується невелика кількість пацієнтів.

Щодо постачання препаратів для лікування, як зазначає очільниця тубдиспансеру, перебої з медикаментами були суттєвими у 2016 році. 2017 рік був майже 100% забезпечений.

Висока ж смертність від туберкульозу присутня, зокрема, через пізнє звернення до медустанов, перерване лікування та асоціальний спосіб життя. Але активація палички Коха може відбутись з інших причин, серед яких хронічні захворювання, зниження імунітету і навіть стрес.

Лікарі застерігають: ні в якому разі не лікуйтеся народними методами, адже туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання і лікується тільки відповідними медичними препаратами.

Якщо переривати або недотримуватися умов лікування виникне мультирезистентність, яка потребує іншого і довготривалого лікування, що замість 6 місяців може тривати рік.

Звісно, викоренити туберкульоз тільки однією профілактикою не вдасться, але все ж треба дотримуватися здорового способу життя, повноцінного харчування та щорічного обстеження.