Сб. Кві 27th, 2024
День захисників і захисниць УкраїниДень захисників і захисниць України
День захисників і захисниць України
День захисників і захисниць України

День захисників і захисниць України – це Державне свято України, що відзначається щорічно 1 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці.

День захисників і захисниць України: історія встановлення

На честь українських воїнів, які стали на захист Незалежності та Суверенітету України, у 2014 році указом президента України Петра Порошенка було встановлено свято День захисників і захисниць України. З початку російсько -Української війни стала потреба у у загальнодержавному святі для відзначення захисників України. Особливо гостро постала потреба після того, як російські терористи окупували Автономну республіку Крим та розпочали воєнні дії на території Донбасу – Донецької та Луганської областей.

За пів року, з моменту початку війни Україна вже мала сотні загиблих за Україну Героїв. Вони потребували гідного вшанування з боку Держави та суспільства. Президент України Петро Порошенко встановив: щорічно 14 жовтня відзначати День захисника України. 14 жовтня 2014 року Депутати Верховної Ради України ухвалили відповідний закон про встановлення Дня захисників України.

Разом з цим, в українському суспільстві внаслідок реакції на російсько-українську війну підсилилися тенденції декомунізації — відмови від радянських символів і свят. Президент України Петро Порошенко встановив: скасувати святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за часів СРСР як “День радянської армії і Військово-морського флоту”.

24 серпня 2014 під час військового параду в Києві  під час свого виступу Президент України Петро Порошенко зазначив:

В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!

Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості. Цим же указом Петро Порошенко скасував указ Президента України Леоніда Кучми 1999 р., яким встановлювалося свято — День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Петро Порошенко виступ в День захисників і захисниць України
Виступ Президента України Петра Порошенка з нагоди Дня захисників і захисниць України

День захисників і захисниць України в день Покрови Пресвятої Богородиці

Україна, це країна з великою історією та традиціями. Володимир В’ятрович, Голова Українського інституту національної пам’яті мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. Саме Покрова, традиційно відзначається як день Українського козацтва та створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.

Покрова Пресвятої Богородиці (або просто Покров) – це одне з важливих християнських свят, яке святкується 14 жовтня (1 жовтня за старим стилем) в Україні та інших православних країнах. Це свято вшановує подію, пов’язану з Божою Матір’ю, яка, за легендою, покриває своїм мантильцем віруючих і захищає їх від небезпек та лиха.

Основна легенда, пов’язана з цим святом, розповідає, що в середньовічному Константинополі (сучасний Стамбул) в 910 році відбулося дивне явище. Свята Анна, мати Пресвятої Діви Марії, з’явилася в сні покровителю Константинополя, апостолу Андрію, і попросила його зібрати всіх віруючих в церкві. Коли віруючі зібралися в церкві, явився архангел Михайло разом із Пресвятою Богородицею, яка стояла на небі, прикривши місто своїм мантильцем (покровом). Ця подія сприймалася як диво і зіставлялася з Богоматеріним покровом над усіма віруючими.

Свято Покрови важливе для православних християн і відзначається молебнями, релігійними процесіями і урочистими службами в церквах. У цей день також звичайно відбувається благодійна діяльність і допомога бідним та потребуючим.

Покрова є символом духовного захисту та покрову Пресвятої Богородиці над всіма віруючими, і це свято має глибоке духовне значення для православних християн.

Молебень за захисників України в Софійському соборі
Молебень за захисників України в Софійському соборі

День захисників і захисниць України: вшанування та відзначення 

День захисників і захисниць України – це свято призначене для вшанування та відзначення військовослужбовців, які присвятили своє життя захисту України, а також для підтримки і визнання їхнього внеску в збереження миру та безпеки в країні. Це день вшанування всіх тих, хто служить у Збройних Силах України, Національної гвардії, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших військових формуваннях України, а також тих, хто пройшов військову службу і брав участь у бойових діях.

У цей день в Україні проходять урочисті заходи, присвячені відзначенню Дня захисників і захисниць України. Військовослужбовців нагороджують державними нагородами, а в храмах і церквах проводяться молебні за мир в Україні.

День захисників і захисниць України – це важливе свято для всіх українців. Це день вшанування тих, хто боронить нашу країну від ворогів і хто допомагає зберігати мир і спокій в Україні.

Свято проводиться з численними заходами і урочистостями, включаючи військові паради, урочисті літургії в церквах, нагородження військових та ветеранів війни. Цей день також використовується для вшанування пам’яті загиблих воїнів та відзначення їхньої мужності та жертовності.

День захисників і захисниць України є важливим символом єдності та гідності українського народу та виразом підтримки військових, які продовжують боротьбу за незалежність та територіальну цілісність України.

Президент Петро Порошенко виступив з ініціативою зробити з 2015 р. День захисника України державним святом і неробочим днем із внесенням відповідних поправок до Кодексу законів про працю. 5 березня 2015 Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому президентський законопроєкт, яким пропонується зробити вихідним днем День захисника України 14 жовтня.

З 2015 року День захисників і захисниць України є Державним святом і неробочим днем. У серпні 2021 року “День захисників України” було перейменовано на “День захисників і захисниць України” для встановлення статевої рівності.

Хода нескорених в День захисників і захисниць України
Хода нескорених в День захисників і захисниць України

“Сила нескорених”

Вперше, 14 жовтня 2015 року українці вперше відзначали свято Дня захисника України під гаслом “Сила нескорених”. 10 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.

Президент наголосив, що захист Вітчизни став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначено вихідним днем, має стати всенародним святом, таким же значимим як Різдво, Великдень чи День Незалежності.

14 жовтня 2022 року Україна відзначила свято новими наступальними контрударами. Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний привітав захисників і захисниць зі святом і відзначив, що українці у лютому 2022 року витримали потужний ворожий удар, поховали міф про непереможність російської армії, а тепер повертають своє і йдуть вперед.

До Дня захисників і захисниць України була випущена поштова марка.

Поштова марка День захисника України
Поштова марка “День захисника України”. Дизайн: Володимир Таран


Related Post