Ср. Кві 24th, 2024

19 травня Київ святкує День Європи. Програма заходів

19 травня Київ святкує День Європи. Програма заходів

Про необхідність європейської інтеграції політики заговорили відразу після закінчення Другої світової війни. Уїнстон Черчілль ще в 1946 році запропонував створити Сполучені Штати Європи, а в якості першого кроку в цьому напрямку організувати свого роду “Рада Європи”.

З Європейського об’єднання вугілля і сталі до Європейського Союзу

У грудні 1947 року було засновано Міжнародний комітет рухів за Європейський союз. За його ініціативою в травні 1948 року скликано «Конгрес Європи», учасники якого виробили основні напрямки роботи майбутнього Ради.

5 травня 1949 року, міністри закордонних справ Бельгії, Данії, Франції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Швеції і Великобританії на конференції в Лондоні підписали документ про утворення Ради Європи – Статут РЄ. Він набрав чинності 3 серпня 1949 року, після ратифікації всіма учасниками договору…

День Європи відзначається в травні, починаючи з 1950 року, коли було підписано декларацію Шумана. Саме з неї почалося створення Європейського об’єднання вугілля і сталі, що стало основою Європейського Союзу.

У чому була суть ідеї? Планувалося, що країни-засновники (Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди, Бельгія та Люксембург) створять спільний ринок вугілля і сталі, скасувавши експорту та імпортні мита. Спочатку економічна пропозиція міністра закордонних справ Франції Робера Шумана, яка пролунала всього через п’ять років після закінчення Другої Світової війни, мала політичне підґрунтя. Ідея полягала в тому, щоб зробити загальними економічні інтереси Франції і Німеччини й знизити ризик збройних конфліктів в майбутньому.

У Декларації сказано: «Таким чином, спільне виробництво продемонструє, що війна між Францією і Німеччиною – щось немислиме і в практичному плані не реалізовуються»…

Що було потім? Договір про заснування Європейського об’єднання вугілля і сталі було підписано в 1951-му і через рік вступив в силу. У 1957 році ті ж шість держав заснували Європейське економічне співтовариство з метою поглиблення економічної інтеграції. Договір про його створення був підписаний в Римі.

У 1986 році був укладений Єдиний європейський акт, спрямований на формування спільного ринку. Крім того, в ньому були сформульовані принципи Європейського політичного співробітництва. А в 1992 році Маастріхсткій договір ознаменував народження Європейського союзу

Як змінювався Рада Європи

Після розвалу Варшавського блоку і СРСР в кінці 80-х – початку 90-х років, багато східноєвропейських країн і колишні радянські республіки приєдналися до “патріархів” РЄ. Зокрема, Україна увійшла до Ради Європи в листопаді 1995 року.

Вступаючи в РЄ, країна зобов’язується ратифікувати деякі загальноєвропейські конвенції і привести своє законодавство у відповідність з ними. Зокрема, заборона на страту в Україні та інших колишніх республіках СРСР – це результат підписання відповідних документів РЄ.

Сьогодні членами Ради Європи є всі європейські країни крім Білорусії, Ватикану, Монако, Сербії і Чорногорії. Останньою країною, що вступила до Ради, стала Боснія і Герцеговина (26 квітня 2002 року).

Головна мета організації – захист прав людини в широкому сенсі, в тому числі цивільних, політичних, економічних, соціальних і культурних прав. Для цього Рада допомагає реформувати політичні системи країн Східної Європи, розвивати європейську культурну різноманітність, захищає права національних меншин, сприяє охороні навколишнього середовища, боротьбі зі СНІДом, наркоманією і так далі. Економічними і військово-політичними питаннями організація не займається.

Як влаштована РЄ і що вона може

Рада Європи є найстарішою в Європі міжнародною організацією. До її складу входять 47 держав, в яких проживає понад 800 млн людей. Рада Європи – це повністю самостійна організація, яка не входить в систему Європейського союзу, який об’єднує 28 країн. Не слід плутати Раду Європи з Європейською Радою – органом Європейського союзу. До речі, прапор і гімн у ЄР і РЄ однакові. Так, трохи заплутано, але що поробиш – європейські бюрократи залишаються бюрократами.

Рада Європи складається з трьох головних робочих органів: Комітету міністрів, Парламентської асамблеї РЄ (ПАРЄ) та Європейського суду з прав людини. Є ще кілька консультативних органів, в тому числі Венеціанська комісія – консультативний орган з конституційного права.

Роботу всіх владних органів забезпечує Секретаріат Ради Європи. На відміну від Європейського союзу, Рада Європи не приймає законів, обов’язкових для виконання країнами-учасниками – його органи є консультативними. Однак рішення Європейського суду з прав людини в Страсбурзі обов’язкові для виконання всіма країнами-членами Європейського Союзу.

ДО ТЕМИ

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. Головною метою даного свята є демонстрація прагнення до зближення з країнами Європейського союзу в зв’язку з планами України вступити ЄС. Саме ж свято на Україні було задумане і як день, коли жителі країни повинні відзначати день спільних цінностей, спільної історії всіх націй.

19 травня Київ святкує День Європи. Програма заходів:

17-20 травня – Всеукраїнський мистецький фестиваль «Мистецька палітра Києва»
Літня естрада Міського саду Центрального парку культури і відпочинку (Маріїнський парк)

18-20 травня – Культурно-мистецький проект «Міжнародний фестиваль світла і медіа-мистецтва Kyiv Lights Festival»
Поштова площа (будівля Річкового вокзалу), Софійська площа, Михайлівська площа, Андріївський узвіз, 1-23 (включно), вул. Набережно-Хрещатицька (причал № 2),Національний музей історії України (вул. Володимирська, 2), Контрактова площа,4 (територія скверу)

18–27 травня – Міжнародний фестиваль «Київський тиждень мистецтва Kyiv Art Week»
Бізнес-центр «Торонто-Київ», галереї, музеї, арт-інституції міста Києва

19 травня – Cвятковий концерт до Дня Європи в Подільському районі м. Києва Контрактова площа
Святковий захід «Молодіжний калейдоскоп» у Солом’янському районі м. Києва
Парк імені Миколи Островського
Спортивно-масовий захід «Всеукраїнський Велодень»

19–20 травня – VI Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Світ у твоїх долонях»
Співоче поле, Печерський ландшафтний парк

19–21 травня – XVI Міжнародний фестиваль-конкурс дитячо-юнацької журналістики «Прес-весна на Дніпровських схилах»
Київський Палац дітей та юнацтва (вул. Івана Мазепи, 13)

20 травня – Щорічний традиційний Фестиваль науки «Розвиток науки в умовах євроінтеграції»
Київський університет імені Бориса Грінченка (вул. Бульварно-Кудрявська, 18/2)

25 травня – Відкрита лекція голови Представництва ЄС в Україні пана Хюга Мінгареллі, 15-00 Київський університет імені Бориса Грінченка.

“Вечірній Київ”



Related Post