Сб. Тра 4th, 2024

Міжнародний санкційний комітет намагається створити прецедент і конфіскувати активи російських олігархів

Лис28,2023
СанкціїСанкції

21 листопада 2023 року в «Укрінформі» презентували «Міжнародний санкційний комітет (МСК).

Чому виникла ідея створення МСК?

Поки світова практика була зосереджена на заморожуванні активів, але прецеденту конфіскації активів російських/білоруських олігархів ще не було.

Андрій Сидельников,  учасник МСК, голова руху «Говоріть голосніше!», відзначив, що сьогодні багато поплічників Путіна продовжують проживати за кордоном, володіючи активами у сотні мільйони доларів, на які вони збагатилися незаконним шляхом.

Прокремлівські олігархи хаотично внесені в 4 санкційні списки, які не погоджені між собою – ЄС, Великобританії, США, Канади. МСК ставить на меті саме добиватися конфіскації статків посібників путіна, як вже відомих за наявними санкційними списками, так і встановлених комітетом. Група волонтерів-розслідувачів буде займатись пошуком активів у різних країнах.

Як це можливо здійснити?

Для того, щоб механізм конфіскації активів почав працювати, потрібне законодавче підґрунтя. Наприклад, доволі ретельні напрацювання у цьому плані має законодавство США. Сидельников очікує на підписання договору у найближчому майбутньому з Мінфіном США та департаментом, відповідальним за розшук і санкції, для реалізації конкретних заходів. Аналогічним чином планується взаємодіяти з органами різних країн, які приймають рішення про внесення осіб до санкційних переліків.

Як допомогти МСК?

МСК створив сайт, куди щотижня буде додавати осіб, що підлягають конфіскації активів. Перша п’ятірка осіб санкційного списку на сайті – це Ксенія Собчак, Михайло Фрідман,  Тетяна Бакальчук, Фархад Ахмедов, Григорій Березкін.

На сайті будуть розміщуватися і свіжі санкційні новини. Також працює Telegram-бот, куди люди можуть повідомляти анонімно релевантну інформацію, передавати документи тощо, які будуть досліджувати та, за необхідності, направляти компетентним органам.

Куди хочуть спрямувати конфісковані гроші російських олігархів?

МСК планує здійснювати тиск на еліту путіна, що є важливим економічним фронтом. Учасники МСК вважають, що конфісковані активи соратників путіна мають піти на відновлення України та утримання українських героїв та/або членів їх сімей.

Географія МСК вже налічує 8 країн:

До експертної комісії входять представники Великобританії, США, Канади, Ізраїлю, Чехії, України, Білорусі, росії.

Склад Міжнародного Санкційного Комітету: 

Андрій Сидельников (Великобританія), Юрій Федоренко (Україна), Тетяна Мартинова (Білорусь), Саша Дункан (Великобританія), Кіріл Лягушев (Канада), Дар’я Орлова (США), Олексій Віленц (Ізраїль), Вадим Прохоров (Росія), Марія Строєва (Чехія).

Що стримує конфіскацію активів та які виклики стоять перед МСК?

Бюрократія залишається актуальною проблемою оперативного вирішення питань конфіскації майна. Окрім того, громадський рух МСК оголосив буде протистояти впливовим та заможним людям, які намагатимуться всіляко використати свою владу і гроші, щоб уникнути потрапляння у подібного роду санкційні списки. Як приклад, Сидельников привів Олега Тінькова, якого рух «Говоріть голосніше!» вже намагався притягнути до санкційної відповідальності у Великобританії, однак останньому вдавалося поки уникнути покарання.

Запрошений на захід політолог Марк Фейгін наголосив, що санкції мають виконувати функцію покарання, остаточного і безповоротного. Тільки тоді вони будуть діяти. Коли Захід замість способу примусу буде застосовувати санкції як спосіб покарання, тоді сприйнятливість буде куди більшою. Інші учасники також вважають, що нові пакети міжнародних санкцій мають бути категоричними і не обмежуватися капітуляцією росії. Санкції мають тривати доти, доки всі причетні до проведення війни або її фінансування не понесуть відповідальність. 

Джерело: https://censor.net/ua/b3458192



Related Post