Сб. Лип 20th, 2024

Вадим Денисенко: Окупований Донбас дасть “Єдиній Росії” 06.-0.8%, а не 2%, як каже головний клоун країни Арестович

Сер12,2021

Але з боку України цей процес адекватної реакції не викликає. Єдиною публічною реакцією стала досить суперечлива теорія спікера української делегації в Тристоронній контактній групі, позаштатного радника голови ОПУ Олексія Арестовича, що російська влада проводить примусову паспортизацію на окупованій частині Донбасу, щоб отримати додаткові 2% голосів за партію “Єдина Росія” на виборах до Держдуми.

Depo.ua звернувся до експерта з питань Росії та Донбасу, виконавчого директора Українського інституту майбутнього Вадима Денисенка з пропозицією оцінити заяву представника Банкової і дати свою оцінку припущенню, що Росія за рахунок паспортизації ОРДЛО намагається підтягнути результат своєї правлячої партії на майбутніх парламентських виборах.

В.Д.: На Росії, за офіційними даними, є 100 млн 300 тисяч виборців. Кірієнко (Сергій Кірієнко, перший заступник керівника Адміністрації президента РФ – Ред.) після з’їзду “Єдиної Росії” озвучував плани партії, що явка на виборах має бути близько 45%.

Тобто йдеться про те, що близько 45 млн російських виборців має дістатись виборчих дільниць. 1% – це 450 тисяч. Українським громадянам в ОРДЛО видано станом на зараз близько 500 тисяч російських паспортів. І я собі не уявляю, як протягом ще двох місяців може бути видано ще як мінімум 500 тисяч паспортів для того, щоб кількість виборців дотягнути до загальної долі у 2% голосів від наміченої російською владою явки на виборах.

Але давайте зауважимо, що аби відбулися ці 2%, явка в ОРДЛО має скласти 100% – з урахуванням тих виборців, що вже мають паспорти, і тих 500 тисяч, які гіпотетично їх мають отримати до дня виборів. І всі ці 100% мають одностайно проголосувати за “Єдину Росію”. Лише в такому нереальному випадку підтвердиться теорія Арестовича про намагання здобути за рахунок українських громадян плюс 2% на користь “Єдиної Росії”. Думаю, що Арестович просто не розуміє, що таке арифметика. І те, що він озвучив – це просто яскраві фрази, які вкидаються у медійний простір.

Якщо ж говорити про те, чи важливими з електоральної точки зору голоси Донбасу для “Єдиної Росії”, певну роль вони відіграють. За найнеймовірніших зусиль влади Пушиліна і якщо все у них кладеться, то десь 0,6-0,8% Донбас може дати за “Єдину Росію”. Але говорити, що це буде якийсь визначальний для результатів виборів фактор – просто безглуздо.

– Якщо електоральний аспект не такий важливий, то з чим пов’язана така активність російської влади у видачі своїх паспортів жителям ОРДЛО?

Перший аспект полягає у намаганні влади утримати цю територію у сфері свого впливу. У випадку з паспортами – це такий своєрідний “метод пряника”. У зв’язку з тим, що особливого фінансування промисловості, шахт  та інфраструктури на Донбасі немає, рівень життя низький, а ціни високі, видача паспортів є своєрідним буфером, який у певний момент зможе згладити соціальні протестні сплески.

Другий аспект в тому, що подібний досвід вже був апробований Росією в Абхазії та Осетії. І росіяни розуміють, що якщо вони видадуть 100% паспортів, ця територія вже ніколи, за жодних обставин, не повернеться до України. Принаймні в тому форматі, який міг би влаштувати Україну.

І третій момент – намагання створити підстави назвати ці території “ісконно російськими”. Це робота на перспективу – на рік, два, а, можливо, й на десять. І говорити, що це робиться заради виборів – це абсолютне нівелювання історії намагання Росії повністю контролювати ці території, і повне нівелювання процесів, які відбуваються там.

– Яку мету, на вашу думку, переслідує Арестович, коли виходить з подібними заявами у публічний простір?

Арестович на мою особисту думку – блазень і клоун. Це його роль у системі координат нинішньої влади. І в даному випадку – це просто хайп. Тому все, що говорить Арестович – це слова клоуна. І до них треба ставитись лише з цієї точки зору.

– Чому, з вашої точки зору, Росія активізувала видачу своїх паспортів жителям ОРДЛО?

Я думаю, що Путін таким чином намагається застабілізувати соціальну ситуацію. І паспорти певною мірою є таким стабілізуючим фактором. Можна очікувати також, що незабаром може збільшитись кількість соціальних виплат для нових громадян з боку РФ.

В цілому ж люди, отримуючи російські паспорти, отримують і можливість почувати себе впевненіше. Якщо йдеться про молоду, більш мобільну частину суспільства, то ці люди отримують можливість виїхати на Росію і поповнити населення Російської Федерації. А для старшого покоління, яке не збирається нікуди зі своїх домівок рухатись, це сигнал від Кремля, що їх розглядають як своїх громадян у екзилі. Їм додадуть по 10-15 доларів. І це дасть змогу вкотре сказати, що Україна погана і нічого вам не дає, а от ми – турбуємось про своїх.

Міркування Росії в цьому контексті прості: ми зараз вам даємо кістку, яку ви заковтнете і вже нікуди не подінетесь.

– Виходить, що зойки Арестовича – це єдина реакція України на дії Росії щодо паспортизації?

Протиставити діям Росії ми зараз маємо великий міжнародний галас, а не обмежуватись лише смішними теоріями. Тобто замість того, щоб головний клоун сьогоднішнього дня виступав з клоунськими заявами, нам потрібно зараз на міжнародному рівні піднімати цю історію. Ми, на жаль, цього не робимо.Related Post