Чт. Лип 18th, 2024

В ВООЗ та МОЗ розповіли, що робити в разі радіаційної катастрофи

Ризик теракту держави-агресора Росії на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС залишається високим.Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони опублікували поради, що робити у разі радіаційної аварії.

У МОЗ нагадують, що ядерно-стратегічні об’єкти збудовані так, щоб витримувати значні фізичні пошкодження, а кожен регіон постійно моніторить радіаційний фон. У разі радіаційної аварії детальні вказівки будуть поширені через інформаційні канали ДСНС та місцевих органів влади. Найголовніше – залишатися в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці.

Перебувайте в укритті

Це може бути підвал або інше приміщення, бо радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель. Тримайте поруч домашніх тварин і не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

Ризик розвитку несприятливих наслідків здоров’ю залежить від дози опромінення. Чим вища доза, тим вищий ризик несприятливих наслідків. Якщо доза опромінення низька або якщо опромінення має місце протягом тривалого часу, ризик значно нижчий, оскільки організм людини відновлює пошкоджені клітини та молекули“, – наголошує ВООЗ.

Стежте за офіційними джерелами інформації

Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, органів місцевої влади, увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації. Також бажано підписатися на такі канали в Telegram або Facebook.

Знезаразьте себе

Зніміть верхній шар одягу, тому що так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу, але дуже обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

Помийтесь, якщо є така можливість

Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем, але не використовуйте кондиціонери для волосся, бо вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть і не дряпайте шкіру, бо радіоактивний матеріал може потрапити у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною, особливу увагу — на руки та обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг

Допоможіть вашим рідним і близьким виконати перераховані вище дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Безпека води та харчових продуктів

Лише вода в пляшках вважатиметься безпечною (не забрудненою), поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та пакувань з їжею і водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у місці, недоступному для людей і тварин.

Не приймайте самовільно йодид калію

Йодид калію не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Приймати його наперед без потреби недопустимо. Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС.Related Post