Сб. Лип 20th, 2024

В Гаазі запрацював Міжнародний центр з переслідування за агресію проти України

Лип3,2023
Українська команда слідчих у рамках Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) починає роботу у понеділок, 3 липня.

Про це заявив генеральний прокурор України Андрій Костін на пресконференції з нагоди започаткування ICPA в Нідерландах, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Команда з чотирьох слідчих з України вже в Гаазі і починає працювати відсьогодні», – поінформував Костін.

Генпрокурор назвав початок роботи Центру насправді історичним, визначальним моментом. За його словами, таким чином цивілізований світ не лише висловлює, а й показує конкретними діями, що відповідальність має найголовніше значення. Створений механізм слугуватиме не лише інтересам розслідування злочинів росії в Україні, підтримає національні розслідування у країнах, які беруть участь у процесі, а й зміцнить усю міжнародну юридичну систему розслідування злочину агресії, створить рамкові умови для обміну інформацією, досвідом, експертизою, які дозволять виробити та втілити у життя спільну стратегію розслідування і переслідування, зазначив Костін.

Він підкреслив, що злочин агресії відкрив двері сотням тисяч воєнних злочинів, зокрема вбивствам цивільних, сексуальним злочинам, катуванням, викраденням людей тощо.

«Російська агресія проти України та використання сили проти суверенітету, територіальної цілісності і політичної незалежності, що загрожує самому існуванню України, спрямована не лише проти моєї держави, це – глобальна загроза миру, безпеці та стабільності», – підкреслив генпрокурор.

Тому, підсумував він, відповідальність за цей злочин стоїть у центрі політичного, юридичного і морального порядку денного.

Злочин агресії – це злочин керівництва, нагадав Костін, і це питання залишається слабким місцем в міжнародній архітектурі кримінальної юриcдикції. Але міжнародне право та відповідні механізми повинні відповідати сьогоднішнім реаліям і викликам.

«Справедливість – запорука миру. Не може бути миру, якщо рука справедливості не дотягуватиметься до всіх, хто є планувальником і архітектором цих злочинів, які загрожують не лише суверенітету та миру України, а й стабільності та функціональності міжнародної безпекової та законодавчої системи»,– підкреслив генпрокурор.

Він висловив упевненість, що результати роботи нового органу матимуть довгострокові наслідки та зроблять внесок у посилення системи притягнення до відповідальності на міжнародному рівні.

Це перший випадок створення ініціативи з розслідування злочину агресії за міжнародної підтримки після Другої світової війни.

ICPA є унікальним судовим центром, інтегрованим у Євроюст, для підтримки національних розслідувань злочину агресії, пов’язаного з війною в Україні.Related Post