Ср. Чер 12th, 2024

Чому Зеленському не сподобалося, як сбушники боролися з контрабандою

Лип29,2021

фото: ssu.gov.ua

Президент Зеленський звільнив одразу кількох впливових сбушників. В тому числі тих, хто відповідав за протидію контрабанді:

  • першого заступника голови СБУ – керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України Руслана Баранецького;
  • першого заступника голови СБУ – начальника головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю Василя Малюка;
  • начальника департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олексія Корнійчука;
  • начальника управління Служби в Чернівецькій області Віталія Монастирецького.

 “Темп роботи проти контрабанди, який ми бачимо зараз, нікого не може влаштовувати”, — пояснили на Банковій.

Про можливі справжні причини цих звільнень на тлі загальної хвилі звільнень в силових органах (МВС, Служба зовнішньої розвідки, Генпрокуратура, ЗСУ) написано вже багато. І якщо з іншими структурами все більш-менш зрозуміло, то причини звільнення сбушників досі викликають багато питань. Серед версій були і вагнергейт, і зобов’язання перед США. І, звісно, контрабанда. 

Хвиля невдоволення тим, що відбувається на українських митних кордонах, росте вже давно, адже учасниками і свідками процесів незаконного переміщення товарів з-за меж України та зовні є широке коло осіб. З розвитком трудової міграції кожен другий заробітчанин, що намагається щось привезти чи передати своїй родині смаколики повз дозволений обсяг, міг стикнутися з практикою “обілечування” на митному кордоні.

Експерти у своїх підрахунках виходять на шалені цифри, які виражаються десятками мільярдів доларів, що протікають повз бюджет. Йдеться і про контрабандні буси на західних кордонах по 200 доларів за кожен, і про фури дорогої техніки, що розмитнюються за вартістю секондхенду, і про оформлення цигарок через систему duty free, і про примітивне ввезення пального, спирту або цигарок по лісових дорогах.

Вийти на конкретні цифри того, скільки втрачає бюджет через контрабанду направді дуже важко, адже внутрішній ринок також в значній мірі “сірий”. Проте навіть співставлення статистики сусідніх країн зі статистикою України свідчить, що, наприклад, Польща відправила в Україну минулого року товарів чомусь на 2 мільярди доларів більше, аніж його тут прийняла Україна. 

Можлива реальна причина звільнення сбушників

Офіційною причиною, як ми вже зазначали вище, названо погану протидію сбушників контрабанді. Реальною ж причиною може бути не погана протидія, а допомога контрабандистам.

Серед прізвищ, що фігурують в указах Зеленського,  є ті, хто так чи інакше мав виконувати завдання з протидії контрабанді. Особливо на таку складову ротації вказує наявність у списку керівника Чернівецького обласного СБУ Віталія Монастирецького. Адже Буковина, як вважають посвячені, є мало не колискою українського контрабандизму через по суті прозорий кордон з Молдовою та Румунією.

22 липня, як повідомляє журналіст Юрій Бутусов, Зеленський раптово зібрав на Банковій частину керівників СБУ на чолі з Бакановим. Темою наради, матеріали до якої підготував заступник керівника Офісу президента з питань правоохоронних органів Олег Татаров, стала контрабанда. Головні звинувачення Зеленський висунув проти начальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ бригадного генерала Андрія Наумова.

“Зеленський пред’явив масове ввезення товарів під виглядом безкоштовних поштових посилок через структури Олександра Акста, які “кришує” СБУ, контрабанду російських і придністровських сигарет в Європейський Союз, кримінальні справи по контрабанді, які були закриті під тиском керівництва СБУ, щоб зберегти тіньові доходи, — стверджує Бутусов. — А 23 липня під прямим тиском Зеленського глава СБУ Іван Баканов був змушений підписати наказ про зняття Наумова з посади і виведення в розпорядження. Разом з Наумовим також знятий і його найближчий партнер — начальник управління по боротьбі з контрабандою Артемій Капелюха. Зняття Капелюхи чітко показує, що контрабанда була головною причиною кадрових рішень”.

Чому це відбулося саме зараз

Можливо, в справі є американський слід –  виконання “домашнього завдання” в рамках підготовки до візиту Зеленського в США. Як ми знаємо, держсекретар США Ентоні Блінкен у відеовиступі на Ukraine Reform Conference висунув до української влади низку умов. І одна з них “прийняття законодавства, яке демілітаризує і деполітизує Службу безпеки України і передає боротьбу з корупцією і організованою злочинністю іншим створеним для цього органам”. Цей закон досі не ухвалили і тепер Зеленський, перед візитом в США, звільненням сбушників може намагатися продемонструвати, що щодуху працює над реформою відомства. Адже звільнений Василь Малюк відповідав за напрям, якого в реформованому СБУ вже не має бути. 

А можливо, що каталізатором цих звільнень стали вже підзабуті громадскістю події на Сумщині. Пам’ятаєте як на кордоні з Росією два (чи таки три?) сбушника побилися з прикордонниками, відібрали в них сброю і вшилися. На широкий загал навряд чи повідомлять, з риболовлею це було пов’язано, з контрабандою чи з чимось іще, але цими діями службісти могли дати привід нарешті почати великі кадрові зміни в СБУ. І нехай вас не турбує те, що серед місцевих сбушників – безпосередніх керівників отих буйних офіцерів, досі ніхто не звільнений. Це теж, скоріш за все, є питанням часу.

Переділ сфер впливу на боротьбу з контрабандою

Попри гучні заяви про боротьбу з контрабандою, надходження до бюджету в останні роки лише знижувались. А після того, як Радбез застосував свій іноваційний інструмент санкціонування щодо відомих контрабандистів, у список яких потрапили, за багатьма відгуками, далеко не всі, стало остаточно зрозуміло, що не держава бореться з контрабандистами, а всередині держави різні групи контрабандистів боряться один з одним. Причому рівень цієї боротьби сягає верхніх щаблів, в тому числі, можливо, і Служби безпеки України.

Повертаючись до Наумова, інформація про звільнення якого з’явилася в ЗМІ, але підтвердження не отримала, про те, що він може бути пов’язаний з контрабандою, писали чи натякали і Бутусов, і екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак, і журналісти-розслідувачі. Припускають також, що санкційний список контрабандистів для РНБО складав саме він.

Компетентні особи зазначають, що звільнення Наумова з посади – питання часу. Тож виникає питання, хто перебере на себе важелі впливу. За прогнозом того ж таки Бутусова, це може бути Татаров.

“Баканов і СБУ в контролі контрабанди та інших тіньових схемах для групи Єрмака-Татарова — небажаний конкурент. Тепер, після того як вибили Наумова, Татаров зможе через свій вплив вирішувати куди більше питань на кордоні”, — пише журналіст.

Разом із тим, контрабанда, скоріш за все, є не єдиною причиною кадрових змін в СБУ. І вагнергейт, і бажання президента краще контролювати силовий блок, і внутрішню кухню Служби теж не варто списувати з рахунків.

Цікаво буде поспостерігати, як Баканов намагатиметься зберегти Наумова (на якого, нагадаємо, було здійснено резонансний замах) і на якій посаді він в подальшому спливе. 

Читайте також: Велика чистка в органах: Чому Зеленський масово міняє силовиківRelated Post