Системний смарт хаос та проект Kyiv Smart City – ексклюзивне інтерв`ю Kievtime з бізнесменом, меценатом, громадським діячем Юрієм Андрійовичем Зозулею.

Kievtime:
Чуючи про Вас з різних сторін, складається враження, що говорять про 8 різних людях- військовий, атомні станції, охоронні системи, Smart City, Автомайдан, Xpark, федерація вейкбордингу та блогер. І кожен з цих 8 у всіх напрямках займаєте провідні позиції. До чого така диверсифікація?

Юрій Зозуля:
Може це і виглядати хайповою випадковістю і розпиленням. Але по справжньому кожна діяльність це довгі системні проекти про 5 до 25 років з глибоким аналізом і продуманими підходами. І на перший погляд вони здаються різноплановими і не взаємопов’язаними, але по справжньому там існує єдиний стрижень навколо якого це все обертається.

Kievtime:
Сьогодні поговоримо про проект KyivSmartCity
Кажуть це ви напоумили чинного мера Києва Віталія Кличко зайнятися KyivSmartCity. Як це відбулося?

Юрій Зозуля:
Мало хто знає, але ще в 2011 році Віталій брав участь в створенні фрагмента служби порятунку 112 у ГУ МНС м.Києва. Тоді він вперше познайомився з системою ситуаційних центрів і координації сил і засобів для порятунку людей. Після перемоги революції в 2014 році ще до мерських виборів ми зустрілися в кафе на Горького проговорити перспективні проекти. Тоді я показав презентацію Розумного міста. Віталій зустрічався з цими технологіями в розвинених країнах світу, але занадто все фантастичним здавалося. Пам’ятаю він мені сказав тоді фразу “А че люди Яника не розвивається цю тему? Вони ж все дуже спритні.” Я спробував парирувати, що там потрібні спеціальні знання. Кличко відповів “Ну ладно пробуйте. І дав карт-бланш на відкриття цього напрямку.” Тоді була створена робоча група SmartCity під керуванням Миколи Поворозника. Написана програма, створений департамент диктує і Юрій Назаров виграв конкурс на начальника департаменту. А потім було багато проектів, кардинально змінили місто Київ. Хронологія з 2015 по 2020 тут.

Kievtime:
Вас часто називають, як спортивний друг братів Кличків і дивиться за KyivSmartCity.

Юрій Зозуля:
Спортивний друг мені більше подобається ніж “смотрящий”. Перший раз нас звела доля на початку 90-х коли я був курсантом військового училища КВВАІУ, а Віталій захищав честь збройних сил в спорт роті. Знаходилися ми в одному гуртожитку, але на різних поверхах. Але більш тісно стали спілкуватися при захопленні кайтсерфінгом і вейкбордингом на початку 2000х. Звичайно під час спілкування часто говорили про IT технологіях і останніх трендах технічного прогресу. Віталій завжди користувався новими девайсами, а це була моя основна діяльність. У мене група компаній по промисловій автоматиці і IT рішень.
Після прийняття рішення про розвиток проекту KyivSmartCity 2014 роки я ніколи не займав державних посад і активно брав участь виключно в робочих групах з розробки технічної політики як інженер-експерт разом з усією командою інженериї.
Хочеться відзначити що наша команда це в основному колишні військові червонодипломника, кандидатами технічних наук і доценти професорсько-викладацький склад кафедри ФАРЕО КВВАІУ має одну з найсерйозніших кваліфікацій в Україні по створенню подібних програмно-апаратних комплексів. Тому я брав участь у формуванні технічної політики, а за фінансами і тендерами бажаючих дивитися було багато. Я думаю гугл і Бігус вже все розкопали. (Посміхається)

Kievtime:
У вашій автобіографії є ​​період коли ви вивчали службу порятунку і ситуаційні центри по Шведської програмі SIDA.

Юрій Зозуля:
Так я дуже вдячний Швеції і компанії Еріксон, що за виділений гранд вони 6 років терпляче навчали нас як будуються передові ситуаційні центри. І возила нас разом з департаментом зв’язку МНС в усі передові центри 112 по всьому світу, ну і звичайно Стокгольмський SOS Alarm став для нас і зразком і мрією і розумінням, що і як треба робити.

Kievtime:
Але ми знаємо про серію корупційних скандалів з диктують і Ю.Назаровим, останні розслідування СБУ і Поліції. З ким ви пов’язуєте ці порушення?

Юрій Зозуля:
Юрій Назаров інженер від бога, з досвідом роботи у великих міжнародних вендорів, потрапивши в чиновники він звичайно навчався протистояти політичним інтригам. Але якщо бути відвертим то основне зло це Депутати Київради, які без того щоб не взяти під себе пару тендерів просто валили всю роботу диктує, не приймали програми, не виділяли бюджет, ставили Назарову палиці в колеса на кожному кроці. Мені відомо що Назаров Ю. кілька разів хотів звільнитися через нескінченного шантажу і інтриг. Опоненти атакували, щоб призначити своє керівництво. Думаю що і атаки СБУ і Поліції це частково їх замовлення, ну і звичайно боротьба нової зеленої влади за Київ, за дескредитаціі Кличко. Але наскільки мені відомо вони так нічого і не знайшли. Назаров звільнився за власним бажанням і на скільки мені відомо гучних кримінальних справ немає.

Kievtime:
Який вплив на диктується надавав Столар, Прокопів?

Юрій Зозуля:
Я теж чув ці прізвища, але в технічній політиці вони точно ніякого впливу не мали. У Києві кращі експерти в Україні та протягнути нісенітницю дуже важко, але є лобісти з несистемними меркантильними підходами звичайно “зіпсували” тех рішення. Справжній інженер тим і відрізняються від політиків, що системи дуже добре прораховуються і вони або працюють чи ні. І тут політичне забарвлення впливає слабо. Саме через них є фрагменти які на наш погляд наявні не оптимально, як компромісний рішення між ціною, якістю і впливом лобістів. Але і тим не менше все працює і Київ став технологічною столицею яку відзначили світові рейтинги. Ми відвідували Силіконову Долину і навіть відкрили там представництво KyivSmartCity для обміну технологіями з центром технологій світу.

Kievtime:
Судячи з ваших соцмережах Ви крім Силіконової Долини в Сан-Франциско ще відвідуєте і Китайську в Шеньжень?

Юрій Зозуля:
І не тільки Шеньжень і Сан-Хосе. А ще й форуми СмартСіті в Барселоні. Зараз все новинки технологій США, Азії і Європи концентруються в основному в цих трьох містах. Тому ми повинні бути на вістрі технічного прогресу розумних міст. Потім ці знання, а слідом за знаннями в Київ і Україну приходять новітні технології та часто вражають і міра і Киян своїми можливостями. Світ змінюється дуже швидко.

Юрій Зозуля -  проект Kyiv Smart City та системний смарт хаос

Kievtime:
Як Ви поясните провал з Електронним квитком. Що нового очікувати Киянам від KyivSmartCity в найближчому майбутньому?

Юрій Зозуля:
З цих питань регулярно звітує і інформує киян Юрій Назаров на своїй сторінці в фейсбук і численних форумах і конференціях присвячених розумним містах та Айті технологіям. Я не можу пояснити виразно ситуацію з квитком, я цим не займаюся, але я чув що він перебував у дослідній експлуатації до квітня і успішно запущений після карантину.
Що стосується перспектив то найближчим часом крім посилення відеосистеми міста і вже створених сервісів і додатків очікується масштабне впровадження IOT – інтернету речей і будівництво повноцінного Ситуаційного центру міста – мозку і центру управління розумним містом Києвом. Понад 100 видів датчиків з усього міста збиратимуть дані про забруднення повітря, затоплення, шуму, цілісності конструкції мостів, освітлення, люків, парковках, тиску і температури в водопровідних трубах і навіть сміттєві баки і все це буде збиратися в потужну систему управління, статистики , аналізу і прогнозування із застосуванням штучного інтелекту для ефективного управління Києвом.

Kievtime:
Що ви вважаєте найбільшою проблемою і недоліком у створенні KyivSmartCity.

Юрій Зозуля:
Коли політична складова і лобісти пускають в розмін технологічну ідеологію і змушують використовувати технології під постачальників у яких менш надійне рішення, але більше зазор або відкат, а іноді і поставку не потрібного і не якісного обладнання з погано працюючим софтом. Свої компанії засовують не тільки депутати, які голосують за бюджет і програми, в розмін за “не чіпати” силовики СБУ, МВС, антикорупційного органи в розріз технічною політикою лобіюють свої містячкові фірмочки, які погано або взагалі не лягають в загальну ідеологію, а гроші держави витрачаються. Це все реалії роботи будь-якої державної структури. Ну і головне це те, що до сих пір у KyivSmartCity немає основи такої складної багаторівневої системи – ПРОЕКТУ і навіть не визначено місця для СИТУАЦІЙНОГО центру, тому архітектура постійно змінюється на догоду впливовим лобістам, що народжує цілу масу проблем на стиках в сполученні фрагментів і підсистем .

Kievtime:
В одному пості ви згадували що Києвом буде керувати штучний інтелект. Можете пояснити читачам?

Юрій Зозуля:
Не тільки Києвом, а й усім Світом. Це неминуче, як зараз використання інтернету. Для цього потрібні більш потужні ЦОД, і системи телекомунікацій типу 5G. Це буде ера самого ефективного та оптимального управління інфраструктурою мегаполіса з повною відсутністю корупції.

Експерт в області Ситуаційних центрів SmartCity. Зозуля Юрій.

Юрій Андрійович Зозуля народився 1 травня 1970 р у м. Київ.

Бізнесмен, меценат, громадський діяч.

1977-1987 – Середня освіта (7 шкіл гарнізонів МО СРСР)
1987-1992 – Курсант Київського Вищого Військового Авіаційного Інженерного Училища факультет РЕО (радіоелектронного обладнання). Червоний диплом.
1992-1994 – Офіцер українських збройних сил,  кафедри оптико-електронних систем і обчислювальних комплексів, факультету авіаційного радіоелектронного обладнання, КВВАІУ
1993 -1996 – Інженер радіоелектронного обладнання фірми «Дніпро»
1996-1997 – Комерційний директор компанії «Охоронні системи»
1997-2010 – Директор комерційно-технічного центру «Охоронні системи»
2001 – даний час – Засновник групи компаній Консорціум “Охоронні системи”
2002 – теперішній час – віце-президент кайт-вейк клубу “Екстремальна тяга”
2002-2007 – засновник і головний редактор журналу «Охоронні системи», “F + S”
2003 – даний час – спортивно-розважальний комплекс X-Park, власник.
2005- теперішній час – Член правління Міжнародної асоціації пожежної безпеки
2006-2011 – Навчання за програмою Євросоюзу SIDA побудови системи 112 в Швеції. Компанія SOS Alarm 112
2005-даний час – Президент Національної Української федерації вейкбордингу та воднолижного спорту
2007-2011 – Член робочої групи МНС по створенню Системи 112. Позаштатний радник міністра зі створення Системи 112.
2007-2010 – Консультант по IT технологіям Управління інформатизації та зв’язку МНС.
Рік випуску 2008 – даний час – Член правління Української федерації індустрії безпеки
2008-справжньому час – Співзасновник Консорціуму національні Інновації CNI
2008-справжньому час – Співзасновник СпецАтомЕнерго – системи важливі для безпеки АЕС
2009-справжньому час – співвласник Київського заводу вейк канатних доріг Xtraction
2009-2011 – Побудова фрагмента 101 служби порятунку 112 у ГУ МНС м.Києва
2010 – Координатор робочої групи МНС по створенню Системи 112
2010-даний час – Член президії Спортивного комітету України, Голова Комісії з розвитку інфраструктури неолімпійських видів спорту
2011 – запуск компанії Евроцентр СОС112 – ситуаційні центри
2012 – справжнє час – співзасновник флешмоб руху FunUp
2013 – 2014 – активіст і координатор руху АвтоМайдан революції Переваги,
2014 – 2016 – командир батальйону АвтоМайдан
2013 – даний час – співзасновник спортивного співтовариства FreeGen
2015 – теперішній час – заступник голови громадської організації Громадський Рух “АвтоМайдан”
2014 року – даний час – член робочої групи Kyiv SmartCity
2014 року – засновник і власник серфкафе FreeGen Київ
2015 – меценат і автор скульптури GEEK інноваційного покоління в г. Киев
2017 – меценат і автор скульптури бога серфінгу Тікі в Києві
2017 – даний час – координатор робочої групи Google – Kyiv SmartCity
2018- проект Mixsport.pro оцифровка Українського спорту
2018 – проект Kyivmaps.com оцифровка заходів
2019 – Серф кафе, ТікіБар
2020 року – платформа Гейміфікація FreeGen Reality
2020 року – електронна партія, цифровий виборний штаб

хобі:
Вейкбординг, сноубординг, кайтинг, серфінг, фоілінг, моржування, блогінг, відеопродакшен тощо.

Призер змагань зі сноубордингу, 12 кратний чемпіон України в профільних категоріях в канатній та катерній версії вейкбордингу. Майстер спорту.

Розлучений.