З початком повномасштабної війни ринок первинної нерухомості в столиці практично зник. Наразі його обсяг становить 20% від довоєнного рівня. Про це в інтерв’ю УНН розповів президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір.
«На сьогодні у Києві ринок працює лише на вторинному ринку або на продажу лише збудованого житла, уже зданого в експлуатацію, у якому можна робити ремонт та заселятися. Якщо говорити про ринок первинки, то його обсяги становлять десь 20% від обсягів довоєнного часу», – розповів Кушнір.
За словами Кушніра, наразі на ринку великий відкладений попит на нерухомість і після перемоги він буде реалізований. Однак наразі ситуація на ринку не сприяє веденню активної забудови, адже забудовникам немає за що будувати. Так, за словами Кушніра, з моменту, коли «Київміськбуд» поновив роботи на майданчиках у червні 2022 року, усі роботи ведуться на внутрішніх, накопичених ще до війни, резервах.
«На сьогодні ми будуємо 4 об’єкти – це те, на що нам вистачає грошей – до 25 млн гривень на місяць ми вкладаємо в ці об’єкти. Це Mirax, “Абрикосовий”, “Урловський-1” та “Урловський-2”. І найближчим часом почнемо добудовувати ще один. На більшу кількість об’єктів наших теперішніх можливостей не вистачає. На сьогодні заборгованість інвесторів перед компанією – 700 млн грн. Це по об’єктах і “Київміськбуду”, і “Укрбуду”», – пояснив Кушнір.
Окрім того, президент «Київміськбуду» розповів про ситуацію з будівельними матеріалами.
Минулого року, коли столичні забудовники поновили роботи на майданчиках, їм довелося стикнутися зі змінами на ринку будматеріалів. За словами Кушніра, загалом до 70% усіх матеріалів були імпортними, а деякі позиції до повномасштабної війни закуповували у білорусі. Зараз ситуація змінилася.
«Багато закуповується у країнах Євросоюзу. І побудова логістики, ланок ланцюга доставки вимагала часу та сил. Це призвело до подорожчання. Не забувайте і про інфляцію, а ще ця валюта – усе разом дало приріст вартості за деякими позиціями до 60%», – пояснив Кушнір.