Пт. Кві 26th, 2024

Миронюк, Старобінський та Халімон: Ким були звільнені заступники міністра оборони

Лип29,2021

Фото: Офіс президента

У середу, 21 липня, на засіданні Кабінету міністрів України звільнили трьох заступників міністра оборони Андрія Тарана: Олександра Миронюка, Ігоря Старобінського та Ігоря Халімона. Формально всі троє написали заяви “за власним бажанням”, але результати роботи Міноборони протягом останніх двох років залишають бажати кращого, а відставку всього міністерства включно з Тараном прогнозують вже не вперше.

Відомо, що в Міноборони Ігор Халімон займався держзакупівлями міністерства, Олександр Миронюк відповідав за військове-технічне співробітництво і озброєння, а Ігор Старобінский – за інформаційну політику і стратегічні комунікації. Розглянемо, хто з них чим займався і чим відзначився.

Ігор Старобінский

У Старобінського дуже обширна доміністерська біографія. З 1997 по 2019 роки обіймав керівні посади в українських та міжнародних підприємствах, де займався співпрацею з країнами Середньої Азії (Туркменістан, Узбекистан, Казахстан) та Близького Сходу (ОАЕ, Саудівська Аравія, Катар, Бахрейн, Ємен), а також залучав державних та приватних інвесторів з цих країн. 

В період підготовки до проведення Чемпіонату Європи з футболу 2012 року керував будівництвом окремих об’єктів в межах інфраструктури Міжнародних аеропортів Львову та Харкова.

У воєнні часи Старобінський працював у сфері інформації. У 2015-2016 роках згідно з довідкою МО на громадських засадах брав безпосередню участь у відновленні телерадіомовлення на підконтрольній території Донецької області, при Військово-цивільній обласній адміністрації. Очевидно, тому й отримав у 2020 році посаду заступника міністра оборони з профільним напрямком – інформаційна політика і стратегічні комунікації.

На посаді Старобінський ходив на засідання Верховної Ради та Кабінету Міністрів, деколи доповідав – зокрема, по справі щодо розслідування трагедії літака Ан-26 у вересні 2020 року.

За дивним збігом обставин, саме при ньому в Міністерстві оборони перестали відповідати на інформаційні запити. Принаймні, наше видання Depo.ua у 2021 році не отримало жодної відповіді при тому, що раніше (з 2016 по 2020 роки) завжди отримувало всі відповіді вчасно.

Ігор Халімон

Бізнесмен Ігор Халімон став сьомим і останнім заступником міністра оборони у кабінеті Тарана.

З відкритих джерел відомо, що до роботи в міністерстві він займався бізнесом, пов’язаним зі сферою безпеки. Зокрема, Халімон є власником підприємств, пов’язаних з компанією “Миронівський хлібопродукт” (ТМ “Наша Ряба”). Він був засновником та керівником двох ТОВ – “Безпека МХП” та “МХП-безпека” з основним напрямком “діяльність приватних охоронних служб”.

Крім цього, згідно з електронною декларацією, Ігор Халімон має акції в компаніях Inary Inc, що знаходиться у США, та Waisell в ОАЕ. Також йому належать 50% корпоративних прав ТОВ SKI Holding у Словаччині і 100% ТОВ Insouciance у Чехії.

На момент призначення Халімона називали людиною Юрія Косюка – власника “Миронівського хлібопродукту”, мільярдера, одного з найвпливовіших аграрних бізнесменів України.

В Міністерстві оборони Халімон займався державними закупівлями та матеріальним забезпеченням Збройних сил України, у тому числі продовольством. З яким було пов’язано багато скандалів.

Читайте також: Погане харчування в ЗСУ: Чому всі шукають проблему не там

До речі, після скандалів з харчуванням в армії НАЗК анонсувало перевірку декларації про доходи Халімона. Так сталося, що ця перевірка співпала у часі зі скандалом щодо постачання неякісних продуктів харчування у Збройні сили України ТОВ “Військсервіс-Волонтер” – фірмою яка за міністра оборони Андрія Тарана стала монополістом постачання послуг харчування в армію і покриває майже 90% всіх потреб ЗСУ. 25 березня 2021 спалахнув скандал з гнилими продуктами, а вже 4 квітня НАЗК оголосило про перевірку декларації Халімона, який в Міноборони відповідав за державні закупівлі.

Згодом суд та АМКУ зобов’язали чиновників Міноборони скасувати тендери Суд та АМКУ взагалі зобов’язали чиновників Міноборони скасувати тендери з ТОВ “Військсервіс-Волонтер”.

Ще можна згадати скандал з жіночими туфлями на підборах, який також пройшов через сферу посадових обов’язків Ігоря Халімона.

Читайте також: Парад на підборах: Чи варто звинувачувати Міноборони у  сексизмі

Логічно припустити, що його зробили своєрідним цапом-відбувайлом за фактичний зрив реформи системи харчування ЗСУ та за інші проколи Міноборони, які спричинили гучні медійні скандали і належали до сфери посадових обов’язків Халімона.

Олександр Миронюк

Єдиний зі звільнених заступників міністра, який був професійним військовим. Щоправда, в далекому минулому – з 1990 по 2012 роки. Причому, у Збройних силах України проходив службу на командно штабних посадах: командира взводу, роти, командиру батальйону, начальника штабу полку і командира полку спеціального призначення.

Проходив військову службу в складі українського миротворчого контингенту багатонаціональних сил в Іраку, а також очолював український миротворчий персонал в в Афганістані.

Потім, з 2013 по 2020 рік, працював на керівних посадах: начальника групи, відділу, начальника департаменту державних підприємств, що входять до складу Держконцерну “Укроборонпром”. Звідки його й зманили в Міністерство оборони.

В МО Миронюк відповідав за військове-технічне співробітництво і озброєння. Він запам’ятався багатообіцяючими обіцянками поставити у 2021 році у війська понад 30 тисяч найменувань озброєнь та військової техніки, які, втім, реалізувати не вдалося.

Що цікаво, Миронюк єдиний з трійки звільнених прокоментував свою відставку публічно. Він зазначив, що заява про звільнення написана з формулюванням за власним бажанням, але це рішення було ухвалене ним, як офіцером, з огляду на певні принципові для нього речі.

“Я вважаю, що за час перебування на своїй посаді я зробив максимум з того, що міг зробити заступник Міністра оборони, який відповідає за питання озброєння та переозброєння українського війська”, – заявив Миронюк після звільнення.

Собі в здобутки він відніс замовлення будівництва 3-х військово-транспортних літаків Ан-178 – перших нових військових літаків за часи Незалежності України, а також завершення проектів “Вільха”, “Нептун”, “Тайфун” і плаваючого бронетранспортера БТР-4 для підрозділів морської піхоти.

Щоправда, вектор забезпечення ЗСУ сучасними видами озброєння також можна вважати провальним, тому і з Миронюка цілком могли зробити цапа-відбувайла.

Читайте також: Від безпілотника до ракети: ТОП-5 зразків української зброї, які могли б спричинити фурор за кордоном

В цілому ж, звільнення майже половини заступників міністра оборони Тарана (всього їх у нього сім) може означати ді речі. Або його позбавляють відданих кадрів, щоб полегшити подальшу відставку самого Тарана, про яку вже говорять, як про факт в режимі очікування. Або, що Таран вкотре домовився з Офісом президента і уникнув власної відставки, принісши в жертву цих трьох заступників.



Related Post